Skip to content

Úvod do síťově připojeného úložiště (NAS)

23 de Červen de 2021
businessmen working in server room 152401885 57ed318e3df78c690f659b74 19780b407ebb4e428b3fcfa20ff436d7

Rostoucí popularita Network Attached Storage (NAS) pro domácí uživatele odráží, jak tato technologie překonává dvě potřeby: NAS může fungovat jako privátní cloudový server a zároveň chránit vaše informace. Tento přehled Network Attached Storage vysvětluje, jak NAS začal a jak funguje dnes. Úložná zařízení NAS můžete používat s počítači Linux, Windows a Mac.

NETGEAR ReadyNAS.

Jak se úložiště vyvinulo

V prvních letech počítačové revoluce byly disketové jednotky široce používány ke sdílení datových souborů. Dnes však potřeby průměrného člověka výrazně přesahují kapacitu disket. Podniky nyní udržují stále větší počet elektronických dokumentů a prezentačních sad, včetně videoklipů. Uživatelé domácích počítačů s příchodem hudebních souborů MP3 a obrázků JPEG také vyžadují mnohem větší a pohodlnější úložiště. Centrální souborové servery používají k řešení některých z těchto problémů s ukládáním dat základní síťové technologie klient / server. V nejjednodušší podobě se souborový server skládá z hardwaru počítače nebo pracovní stanice se síťovým operačním systémem, který podporuje řízené sdílení souborů. Pevné disky nainstalované na serveru poskytují gigabajty místa na disk a páskové jednotky připojené k těmto serverům mohou tuto kapacitu dále rozšířit. Souborové servery se mohou pochlubit dlouhou historií úspěchu, ale mnoho domácností, pracovních skupin a malých podniků nemůže ospravedlnit věnování plně univerzálního počítače relativně jednoduchým úlohám ukládání dat. Zde vstupuje do hry NAS. Pro méně náročné požadavky na úložiště jsou volitelnou možností také externí pevné disky.

Co je NAS?

NAS zpochybňuje konvenční přístup souborového serveru vytvořením systémů navržených speciálně pro ukládání dat. Místo toho, abychom začali s univerzálním počítačem a konfigurovali nebo odebrali funkce z této základny, návrhy NAS začínají s holými kostmi nezbytnými pro podporu přenosu souborů a přidávání funkcí zdola nahoru. Stejně jako ostatní souborové servery se NAS řídí designem klient / server. Jediné hardwarové zařízení, často nazývané skříň NAS nebo hlava NAS, funguje jako rozhraní mezi NAS a síťovými klienty. Tato zařízení NAS nevyžadují žádný monitor, klávesnici nebo myš. Obvykle používají spíše integrovaný operační systém než plně funkční síťový operační systém. Ke zvýšení celkové kapacity lze k mnoha systémům NAS připojit jednu nebo více diskových (a případně páskových) jednotek. Klienti se vždy připojují spíše k hlavě NAS, než k jednotlivým úložným zařízením. Klienti obecně přistupují k NAS prostřednictvím ethernetového připojení. NAS se v síti objevuje jako jeden „uzel“, což je IP adresa hlavního zařízení. NAS může ukládat jakákoli data, která se objevují ve formě souborů, jako jsou e-mailové schránky, webový obsah, zálohy vzdáleného systému a další. Celkově NAS používá paralelně s tradičními souborovými servery. Systémy NAS usilují o spolehlivý provoz a snadnou správu. Často obsahují integrované funkce, jako jsou kvóty místa na disku, zabezpečené ověřování nebo automatické odesílání e-mailových upozornění, pokud dojde k detekci chyby.

Protokoly NAS

Komunikace s hlavou NAS probíhá přes TCP / IP. Přesněji řečeno, klienti používají některý z několika protokolů vyšší úrovně (aplikace nebo vrstva sedm protokoly v modelu OSI) postavené na vrcholu TCP / IP. Dva aplikační protokoly nejčastěji spojené s NAS jsou Sun Network File System (NFS) a Common Internet File System (CIFS). NFS i CIFS fungují způsobem klient / server. Oba předcházejí moderní NAS o mnoho let; původní práce na těchto protokolech proběhla v 80. letech. NFS byl původně vyvinut pro sdílení souborů mezi systémy UNIX přes LAN. Podpora NFS se brzy rozšířila o systémy jiné než UNIX; většina klientů NFS dnes jsou však počítače, na kterých běží určitá verze operačního systému UNIX. CIFS byl dříve známý jako Server Message Block (SMB). SMB vyvinuli IBM a Microsoft na podporu sdílení souborů v systému DOS. Vzhledem k tomu, že se protokol ve Windows velmi rozšířil, změnil se název na CIFS. Stejný protokol se dnes v systémech UNIX objevuje jako součást balíčku Samba. Mnoho systémů NAS také podporuje protokol HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Klienti si často mohou stahovat soubory do svého webového prohlížeče z NAS, který podporuje HTTP. Systémy NAS také běžně používají HTTP jako přístupový protokol pro webové uživatelské rozhraní pro správu.