I když došlo k pokroku v bezdrátových technologiích, mnoho počítačových sítí v 21. století spoléhá na kabely jako fyzické médium, které zařízení používají k přenosu dat. Existuje několik standardních typů síťových kabelů, z nichž každý je určen pro specifické účely.
Koaxiální kabely
Vynalezený v 80. letech 19. století, koaxiální kabel (také nazývaný koaxiální) byl nejlépe známý jako druh kabelu, který propojoval televizní přijímače s domácími anténami. Koaxiální kabel je také standardem pro ethernetové kabely 10 Mb / s. Když byl 10 Mbps Ethernet nejpopulárnější, v 80. a na počátku 90. let 20. století sítě obvykle používaly jeden ze dvou druhů koaxiálních kabelů – tenká síť (standard 10BASE2) nebo strongnet (10BASE5). Tyto kabely se skládají z vnitřního měděného drátu různé tloušťky obklopeného izolací a dalším stíněním. Jejich ztuhlost způsobovala správcům sítě potíže při instalaci a údržbě tenkých a silných sítí.
Stočené kabely
Twisted pair se objevil v devadesátých letech jako přední standard kabeláže pro Ethernet, počínaje 10 Mbps (10BASE-T, také známý jako kategorie 3 nebo Cat3), později následovaly vylepšené verze pro 100 Mbps (100BASE-TX, Cat5 a Cat5e) a postupně vyšší rychlosti až 10 Gb / s (10 GBASE-T). Kroucené páry ethernetových kabelů obsahují až osm vodičů spojených v párech, aby se minimalizovalo elektromagnetické rušení. Byly definovány dva primární typy průmyslových standardů kabelů s kroucenými páry: nestíněný kroucený pár (UTP) a stíněný kroucený pár (STP). Moderní ethernetové kabely používají kabeláž UTP kvůli nižším nákladům, zatímco kabeláž STP lze nalézt v jiných typech sítí, jako je FDDI (Fiber Distributed Data Interface).
Optická vlákna
Namísto izolovaných kovových vodičů přenášejících elektrické signály používají síťové kabely z optických vláken skleněné prameny a světelné impulzy. Tyto síťové kabely jsou ohýbatelné, i když jsou vyrobeny ze skla. Osvědčily se zejména v instalacích širokopásmových sítí (WAN), kde jsou vyžadovány dálkové podzemní nebo venkovní kabelové trasy, a také v kancelářských budovách, kde je běžný vysoký objem komunikačního provozu. Jsou definovány dva primární typy průmyslových standardů kabelů z optických vláken-jednovidový (standard 100BaseBX) a multimode (standard 100BaseSX). Dálkové telekomunikační sítě běžně využívají jeden režim pro svou relativně vyšší kapacitu šířky pásma, zatímco místní sítě obvykle využívají multimode kvůli nižším nákladům.
USB kabely
Většina kabelů USB (Universal Serial Bus) spojuje počítač s periferním zařízením (například klávesnicí nebo myší), nikoli s jiným počítačem. Speciální síťové adaptéry (někdy nazývané dongles) však nepřímo připojují ethernetový kabel k portu USB. Kabely USB jsou vybaveny kroucenou dvojlinkou. 1:27
Vše, co potřebujete vědět o USB portech a kabelech
Sériové a paralelní kabely
Protože mnoho počítačů v osmdesátých a na začátku devadesátých let postrádalo možnosti ethernetu a USB ještě nebylo vyvinuto, někdy se pro sítě PC-PC používala sériová a paralelní rozhraní (dnes již zastaralá na moderních počítačích). Takzvané nulové modemové kabely například propojovaly sériové porty dvou počítačů a umožňovaly datové přenosy rychlostí mezi 0,115 a 0,45 Mb / s.
Crossover kabely
Nulové modemové kabely jsou jedním příkladem kategorie křížených kabelů. Křížený kabel spojuje dvě síťová zařízení stejného typu, například dva počítače nebo dva síťové přepínače. Použití ethernetových křížených kabelů bylo ve starších domácích sítích před lety běžné při přímém propojení dvou počítačů. Externě se ethernetové křížené kabely jeví jako běžné kabely (někdy se jim říká přímý), jediným viditelným rozdílem je pořadí barevně označených vodičů, které se objevují na koncovém konektoru kabelu. Z tohoto důvodu výrobci obvykle na své křížené kabely aplikovali speciální rozlišovací značky. V dnešní době však většina domácích sítí využívá směrovače, které mají vestavěnou funkci křížení, což eliminuje potřebu těchto speciálních kabelů.
Jiné typy síťových kabelů
Někteří síťoví profesionálové používají termín propojovací kabel k označení jakéhokoli přímého síťového kabelu používaného dočasně. Existují typy propojovacích kabelů s koaxiálním kabelem, kroucenými páry a optickými vlákny. Tyto kabely mají stejné fyzické vlastnosti jako jiné typy síťových kabelů, kromě toho, že propojovací kabely mají obvykle kratší délku. Síťové systémy Powerline využívají standardní elektrické rozvody v domácnosti pro datovou komunikaci pomocí speciálních adaptérů zapojených do nástěnných zásuvek.