Skip to content

Úvod do Voice Over IP (VoIP)

14 de Srpen de 2021
151329140 56a9d1ce5f9b58b7d0ff400b

Zkratka VoIP znamená Voice over Internet Protocol. Je také označována jako IP telefonie, internetová telefonie a internetové volání. Je to alternativní způsob telefonování, který může být velmi levný nebo zcela zdarma. Část „telefon“ již není vždy k dispozici, protože můžete komunikovat bez telefonního přístroje. VoIP byl vyhlášen nejúspěšnější technologií posledního desetiletí. VoIP má oproti tradičnímu telefonnímu systému mnoho výhod. Hlavním důvodem, proč se lidé tak masivně obracejí k technologii VoIP, jsou náklady. V podnicích je VoIP způsobem, jak snížit náklady na komunikaci, přidat více funkcí do komunikace a interakce mezi zaměstnanci a se zákazníky, aby byl systém efektivnější a kvalitnější. Pro jednotlivce není VoIP jen věcí, která způsobila revoluci v hlasových hovorech po celém světě, ale je také prostředkem k zábavné komunikaci prostřednictvím počítačů a mobilních zařízení zdarma. Jednou z průkopnických služeb, díky nimž je VoIP tak populární, je Skype. Celosvětově to umožnilo lidem sdílet rychlé zprávy a provádět hlasové a video hovory zdarma. Říká se, že VoIP je levný, ale většina lidí jej používá zdarma. Ano, pokud máte počítač s mikrofonem a reproduktory a dobré připojení k internetu, můžete komunikovat pomocí VoIP zdarma. To je také možné s mobilním a domácím telefonem. Existuje mnoho způsobů využití technologie VoIP. Vše závisí na tom, kde a jak budete telefonovat. Může to být doma, v práci, ve vaší firemní síti, během cestování a dokonce i na pláži. Způsob, jakým telefonujete, se liší podle služby VoIP, kterou používáte.

VoIP je často zdarma

Skvělé na VoIP je, že využívá další hodnotu z již existující infrastruktury bez dalších nákladů. VoIP přenáší zvuky, které vydáváte, přes standardní internetovou infrastrukturu pomocí IP protokolu. Takto můžete komunikovat, aniž byste zaplatili více, než je váš měsíční účet za internet. Skype je nejpopulárnějším příkladem služeb, které vám umožňují bezplatné volání na počítači. Existuje mnoho počítačových služeb VoIP, tolik, že budete mít obtížnou volbu. Můžete také zdarma telefonovat pomocí tradičních telefonů a mobilních telefonů. Podívejte se na různé varianty služby VoIP, které vám to umožňují.

Pokud je VoIP zdarma, co je potom levné?

VoIP lze zdarma používat s počítači a v některých případech dokonce s mobilními a pevnými telefony. Když se však používá k úplnému nahrazení služby PSTN, pak to má cenu. Tato cena je však mnohem levnější než standardní telefonní hovory. Když vezmete v úvahu mezinárodní hovory, začne to být vzrušující. Některým lidem se díky VoIP snížily komunikační náklady na mezinárodní hovory o 90%. To, co dělá hovory zdarma nebo placené, skutečně závisí na mnoha faktorech, včetně povahy hovoru a nabízených služeb. Stačí si vybrat jeden v závislosti na povaze vaší komunikace a potřebách.

Trend VoIP

VoIP je relativně nová technologie a již dosáhla širokého přijetí a využití. Stále je co zlepšovat a očekává se, že v budoucnu dojde k zásadnímu technologickému pokroku ve VoIP. Doposud se osvědčil jako dobrý kandidát na výměnu POTS (Plain Old Telephone System). To má samozřejmě nevýhody a řadu výhod, které přináší; a jeho rostoucí používání po celém světě vytváří nové úvahy kolem jejích předpisů a zabezpečení. Růst VoIP dnes lze srovnávat s růstem internetu na počátku 90. let. Veřejnost si stále více uvědomuje výhody, které může využívat z VoIP doma nebo ve svém podnikání. VoIP, který nejen poskytuje zařízení a umožňuje lidem spořit, ale také vytváří obrovský příjem pro ty, kteří se do nového fenoménu pustili brzy.