Skip to content

Úvod do zvukových komponent

7 de Červenec de 2021
GettyImages 182145942IvanWuPI 59270da13df78cbe7ef31ca8

Komponenty stereofonního zvukového systému mohou být matoucí pro ty, kteří právě začínají sestavovat systém. Jaké jsou rozdíly mezi přijímači a zesilovači? Proč byste se rozhodli mít systém samostatných komponent a co každá z nich dělá? Zde je úvod do komponent zvukových systémů, abyste mohli lépe porozumět roli, kterou každý hraje ve vašem poslechovém zážitku.

Přijímače

Přijímač domácího kina Cambridge Audio CXR120.

Přijímač je kombinací tří komponent: zesilovače, řídicího centra a tuneru AM / FM. Přijímač je středem systému, kde budou připojeny a ovládány všechny audio a video komponenty a reproduktory. Přijímač zesiluje zvuk, přijímá stanice AM / FM, vybírá zdroj pro poslech a / nebo sledování (CD, DVD, kazeta atd.) A upravuje kvalitu tónu a další předvolby poslechu. Existuje mnoho přijímačů, z nichž si můžete vybrat, včetně stereofonních a vícekanálových přijímačů domácího kina. Vaše rozhodnutí by mělo být založeno na tom, jak budete přijímač používat. Například pokud vás více než sledování filmů baví poslouchat hudbu, pravděpodobně nebudete chtít vícekanálový přijímač. Stereofonní přijímač a přehrávač CD nebo DVD a dva reproduktory by byly lepší volbou.

Integrované zesilovače

Dvoukanálový integrovaný stereofonní zesilovač Yamaha A-S1100

Dvoukanálový integrovaný stereofonní zesilovač Yamaha A-S1100.

Integrovaný zesilovač je jako přijímač bez tuneru AM / FM. Základní integrovaný zesilovač kombinuje dvoukanálový nebo vícekanálový zesilovač s předzesilovačem (také známým jako ovládací zesilovač) pro výběr zvukových komponent a ovládání provozních tónů. Integrované zesilovače jsou často doprovázeny samostatným tunerem AM / FM.

Samostatné komponenty: předzesilovače a výkonové zesilovače

7kanálový výkonový zesilovač Marantz MM8077

7kanálový výkonový zesilovač Marantz MM8077.

Mnoho vážných nadšenců zvuku a velmi náročných posluchačů dává přednost samostatným komponentám, protože poskytují nejlepší zvukový výkon a každá komponenta je optimalizována pro svou konkrétní funkci. Navíc, protože se jedná o samostatné komponenty, existuje menší možnost interference mezi předzesilovačem a vyššími proudovými stupni výkonového zesilovače. V případě potřeby může být důležitý také servis nebo oprava. Pokud jedna část a / v přijímače vyžaduje opravu, musí být celá součást odvezena do servisního střediska, což neplatí pro separáty. Je také snazší upgradovat samostatné komponenty. Pokud máte rádi předzesilovač / procesor, ale chcete větší výkon zesilovače, můžete si koupit lepší zesilovač bez nutnosti výměny předzesilovače.

Předzesilovače nebo kontrolní zesilovače

Předzesilovač je také známý jako kontrolní zesilovač, protože je tam, kde jsou připojeny a ovládány všechny komponenty. Předzesilovač poskytuje malé množství zesílení, které stačí k odeslání signálu do výkonového zesilovače, který dostatečně zesiluje signál do výkonových reproduktorů. Přijímače jsou vynikající, ale pokud chcete nejlepší výkon bez kompromisů, zvažte samostatné komponenty.

Výkonové zesilovače

Výkonový zesilovač poskytuje elektrický proud pro řízení reproduktorů a jsou k dispozici ve dvoukanálové nebo vícekanálové konfiguraci. Zesilovače jsou poslední součástí zvukového řetězce před reproduktory a měly by odpovídat schopnostem reproduktorů. Obecně by měl být výstupní výkon zesilovače úzce sladěn s výkonem reproduktorů při manipulaci s výkonem.