Skip to content

Užitečná fakta o systému doménových jmen (DNS)

7 de Srpen de 2021
GettyImages 140707914 56ccb4a33df78cfb37a2b426

Systém Domain Name System (DNS) ukládá názvy a adresy veřejných internetových serverů. Jak web rostl, DNS rychle rozšiřovalo své možnosti, aby odpovídalo, což vedlo k distribuované celosvětové síti mnoha tisíc počítačů dnes. Udělejte na své technické přátele dojem tím, že se naučíte a budete sdílet tato zajímavá fakta o DNS.

Více než 30 let starý

Server Cluster – CeBIT 2012.

Dva papíry Paula Mockapetrise publikované v listopadu 1983 – nazvané RFC 882 a RFC 883 – označily začátek DNS. Před DNS mohl být veřejný systém identifikován pouze podle názvu hostitele a adresy pro všechna tato jména hostitelů byly udržovány v jednom velkém souboru (nazývaném „hosts.txt“), který se stal nemožně obtížně spravovatelným, protože počítačové sítě rostly během 70. a 80. léta 20. století. DNS rozšířilo tento jednoúrovňový systém pojmenování na víceúrovňový přidáním podpůrných domén-k názvu hostitele je připojeno jedno nebo více dalších jmen, přičemž každé je odděleno tečkou (.).

Pouze 6 originálních TLD

Doménové jméno

Doménové jméno.

Na internetu nyní existuje více než 700 domén nejvyšší úrovně (TLD) (včetně některých zvláštních jmen, jako jsou .rocks a .soy). Jejich přidělování kontroluje neziskový řídící orgán Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN)-viz seznam domén nejvyšší úrovně ICANN. Při první implementaci v 80. letech však DNS definovalo pouze šest TLD – .com, .edu, .gov, .mil, .net a .org. Obrovská expanze ve výběru doménových jmen začala v roce 2011 s cílem lépe klasifikovat webové stránky podle jejich účelu.

Více než 100 milionů registrovaných domén

Mnoho internetových doménových jmen jako „lifewire.com“ a „mit.edu“ je spojeno se školami nebo podniky, zatímco jednotlivci registrují ostatní pro osobní účely. Jen pod .com existuje více než 100 milionů registrovaných domén. Tyto a další zajímavé statistiky DNS najdete na internetové statistice DomainTools.

Funguje vpřed i vzad

Většina požadavků na DNS zahrnuje převod názvů hostitelů webů a jiných internetových serverů na IP adresy, takzvané dopředné vyhledávání DNS. DNS funguje také v opačném směru, překládá adresy na jména. I když se reverzní vyhledávání DNS používá méně často, pomáhají správcům sítě při odstraňování problémů. Nástroje jako ping a traceroute provádějí například zpětné vyhledávání.

Má 13 kořenů

DNS organizuje své jmenné servery do hierarchie, která pomůže optimalizovat komunikační tok mezi servery a také usnadní údržbu systému. Všechny hierarchické systémy, jako je DNS, vytvářejí nejvyšší úroveň (nazývanou „kořenová“ úroveň), odkud se mohou rozvětvovat nižší úrovně. Z technických důvodů dnešní DNS podporuje 13 kořenových jmenných serverů, nikoli pouze jeden. Každý z těchto kořenů je zajímavě pojmenován jediným písmenem – počínaje ‚A‘ a sahá až po písmeno ‚M‘. (Všimněte si, že tyto systémy patří do internetové domény root-servers.net, takže jejich plně kvalifikovaná jména jako například „a.root-servers.net“.)

Hlavní cíl pro hackování webových stránek

Příběhy o Únos DNS incidenty se ve zprávách objevují příliš často. Únos znamená, že hacker získá přístup k záznamům serveru DNS pro cílenou webovou stránku a upraví je tak, aby místo toho přesměrovali návštěvníky na stránky někoho jiného. Když uživatel internetu navštíví unesený web, server DNS dá svému prohlížeči pokyn, aby požadoval data pocházející z falešná poloha. Uvědomte si, že útočníci obecně nepotřebují proniknout do samotného DNS, ale mohou místo toho ohrozit hostitelskou službu domény vydáváním se za webové administrátory.