Integrované operační systémy nejsou ve světě elektroniky žádnou novinkou. Byly nainstalovány na širokou škálu spotřební elektroniky, aby mohly fungovat v řadě různých úkolů. Vestavěné operační systémy nejsou pro práci počítačů ani novinkou.
Co je to vestavěný OS?
Integrovaný operační systém je v podstatě svlečený operační systém s omezeným počtem funkcí. Obvykle je navržen pro velmi specifické funkce pro ovládání elektronického zařízení. Například všechny mobilní telefony používají operační systém, který se spustí, když je telefon zapnutý. Zvládá všechna základní rozhraní a funkce telefonu. Do telefonů lze načíst další programy, ale obvykle jde o aplikace Java, které běží nad operačním systémem. Integrované operační systémy mohou být buď vlastní operační systémy specifické pro dané zařízení, nebo jeden z nesčetných víceúčelových operačních systémů, které byly upraveny tak, aby běžely na zařízení. Mezi běžné vestavěné operační systémy patří Symbian (mobilní telefony), Windows Mobile/CE (kapesní PDA) a Linux. V případě integrovaného operačního systému v osobním počítači se jedná o přídavný čip flash paměti nainstalovaný na základní desce, který je přístupný při spuštění z počítače.
Aktualizace integrovaných operačních systémů
Vestavěné operační systémy lze upgradovat, pokud je čip, na kterém jsou uloženy, flashovatelný. Například váš domácí Wi-Fi router obsahuje integrovaný operační systém; při stahování nového firmwaru blikáte čip ve směrovači s aktualizovanou verzí operačního systému. Některé integrované operační systémy nelze upgradovat podle návrhu. Například u některých bankomatů nelze některé součásti upgradovat jako bezpečnostní opatření proti neoprávněné manipulaci.