Skip to content

Vestavěné operační systémy na počítačích

7 de Září de 2021
it s just another day 598255876 5c04234bc9e77c00017b36f2 ac28a5acbf20479a88fc876350234c34

Integrované operační systémy nejsou ve světě elektroniky žádnou novinkou. Byly nainstalovány na širokou škálu spotřební elektroniky, aby mohly fungovat v řadě různých úkolů. Vestavěné operační systémy nejsou pro práci počítačů ani novinkou.

Někdy se tyto integrované operační systémy nazývají systémy na čipu. Ruční počítače, jako jsou Palm a Windows Mobile, používají všechny verze integrovaných operačních systémů, které jsou uloženy na interním paměťovém čipu, a nikoli jako zavádění z disku.

Co je to vestavěný OS?

Integrovaný operační systém je v podstatě svlečený operační systém s omezeným počtem funkcí. Obvykle je navržen pro velmi specifické funkce pro ovládání elektronického zařízení. Například všechny mobilní telefony používají operační systém, který se spustí, když je telefon zapnutý. Zvládá všechna základní rozhraní a funkce telefonu. Do telefonů lze načíst další programy, ale obvykle jde o aplikace Java, které běží nad operačním systémem. Integrované operační systémy mohou být buď vlastní operační systémy specifické pro dané zařízení, nebo jeden z nesčetných víceúčelových operačních systémů, které byly upraveny tak, aby běžely na zařízení. Mezi běžné vestavěné operační systémy patří Symbian (mobilní telefony), Windows Mobile/CE (kapesní PDA) a Linux. V případě integrovaného operačního systému v osobním počítači se jedná o přídavný čip flash paměti nainstalovaný na základní desce, který je přístupný při spuštění z počítače.

Aktualizace integrovaných operačních systémů

Vestavěné operační systémy lze upgradovat, pokud je čip, na kterém jsou uloženy, flashovatelný. Například váš domácí Wi-Fi router obsahuje integrovaný operační systém; při stahování nového firmwaru blikáte čip ve směrovači s aktualizovanou verzí operačního systému. Některé integrované operační systémy nelze upgradovat podle návrhu. Například u některých bankomatů nelze některé součásti upgradovat jako bezpečnostní opatření proti neoprávněné manipulaci.