Skip to content

Videokonference v počítačových sítích

14 de Červen de 2021
videoconference 121326588 56a1adb05f9b58b7d0c1a1cc

Jednou z nejpříjemnějších sociálních aplikací počítačové sítě je online videokonference. Prostřednictvím speciálních aplikací nebo webových rozhraní mohou lidé nastavit a připojit se ke schůzkám s videem a zvukem ze svých síťových zařízení. Termín videokonference hovorově označuje schůzky, na nichž jsou sdíleny aktuální videozáznamy v reálném čase nebo sdílené, nebo schůzky, kde jsou sdíleny obrazovky na ploše (například prezentace aplikace PowerPoint).

Jak fungují videokonference

Videokonference mohou být buď naplánované schůzky, nebo hovory ad hoc. Systémy pro videokonference na internetu používají online účty k registraci lidí a sjednávání připojení ke schůzce. Aplikace videokonference v podnikových sítích jsou připojeny k síti adresářové služby které stanoví online identitu každé osoby a mohou se navzájem vyhledat podle jména. Mnoho aplikací pro videokonference umožňuje volání mezi lidmi podle jména nebo podkladové adresy IP. Některé aplikace zobrazí zprávu na obrazovce s pozvánkou na schůzku. Online konferenční systémy, jako je WebEx, generují ID relací a odesílají adresy URL pozvaným účastníkům. Po připojení k relaci udržuje aplikace videokonference všechny účastníky hovoru více účastníků. Video kanály lze přenášet z webové kamery notebooku, fotoaparátu smartphonu nebo externí kamery USB. Zvuk je obvykle podporován prostřednictvím technologií Voice over IP (VoIP). Kromě sdílení obrazovky a / nebo sdílení videa patří mezi další běžné funkce videokonferencí chat, hlasovací tlačítka a síťový přenos souborů.

Microsoft Video Conferencing Applications

Microsoft NetMeeting (conf.exe) byla původní softwarová aplikace pro audio a video konference, která byla dříve součástí systému Microsoft Windows. Nabízí sdílení videa, zvuku, chatu a přenosu souborů na ploše. Společnost Microsoft postupně ukončila NetMeeting ve prospěch svých novějších Živé setkání služba, která byla postupně vyřazena z Microsoftu ve prospěch novějších aplikací jako Lync a Skype.

Síťové protokoly pro videokonference

Standardní síťové protokoly pro správu videokonferencí zahrnují H.323 a Session Initialization Protocol (SIP).

Telepresence

V počítačových sítích telepresence je schopnost spojovat geograficky oddělené lidi prostřednictvím vysoce kvalitních video a audio streamů v reálném čase. Telepresenční systémy, jako jsou například systémy od společnosti Cisco Systems, umožňují obchodní jednání na dálku prostřednictvím vysokorychlostních sítí. Ačkoli obchodní telepresenční systémy mohou ušetřit peníze na cestování, nákup a instalace těchto produktů je ve srovnání s tradičními videokonferenčními prostředími relativně nákladná.

Výkon síťových videokonferencí

Firemní širokopásmové připojení a připojení Intenet mohou obvykle podporovat desítky nebo dokonce stovky připojených klientů s rozumným výkonem sdílení obrazovky a minimálními poruchami zvuku, pokud není sdíleno video v reálném čase. V některých starších systémech, jako je NetMeeting, by se výkon relace snížil pro všechny připojené, pokud by některá osoba používala připojení s nízkou rychlostí. Moderní systémy obecně používají lepší metody synchronizace, které tomuto problému zabraňují. Sdílení videa v reálném čase spotřebovává mnohem větší šířku pásma sítě než jiné formy konferencí. Čím vyšší rozlišení vysílaného videa, tím obtížnější je udržovat spolehlivý proud bez vynechaných snímků nebo poškození snímků, zejména přes připojení k internetu.