Skip to content

Vše o internetových kavárnách

13 de Červenec de 2021
GettyImages 488000125 58b6dea85f9b586046485413 5c659d39c9e77c0001755243

Internetové kavárny, nazývané také internetové kavárny nebo síťové kavárny, jsou zařízení, která nabízejí počítače s přístupem na internet pro veřejné použití, obvykle za malý poplatek. Kybernetické kavárny se mohou lišit svým vzhledem, od obyčejných prostor naplněných počítačovými pracovními stanicemi, přes malá místa ve zdi s jednoduchým počítačem a telefonickým modemem, až po skutečné kavárny nabízející jídlo a pití k nákupu. Veřejný přístup na internet se již neomezuje pouze na zařízení ve stylu kavárny. Počítače s veřejným přístupem na internet najdete v copy centrech, hotelech, na letištích, na výletních lodích a dalších. Mnoho míst nabízí také služby tisku a skenování.

Kdo používá internetové kavárny?

Internetové kavárny jsou zvláště užitečné pro cestovatele, kteří se rozhodli na své cestě nepřenášet notebooky. Jsou běžné v mnoha zemích a používání jejich služeb je často levné, zvláště pokud pouze kontrolujete e-mail, sdílíte digitální fotografie nebo používáte VoIP na krátkou dobu. V mnoha zemích, kde počítače a přístup k internetu nejsou široce dostupné nebo dostupné, poskytují počítačové kavárny také důležitou službu místnímu obyvatelstvu. Mohou to být velmi rušná místa s přísnými limity použití.

Poplatky za používání internetových kaváren

Internetové kavárny obvykle účtují zákazníkům poplatky na základě doby, kterou používají počítač. Mohou se nabíjet hodinu nebo dokonce minutu a sazby se mohou velmi lišit v závislosti na lokalitě. Například přístup na internet na výletní lodi může být velmi drahý a připojení nemusí být vždy k dispozici; Než začnete, nezapomeňte pochopit náklady. Některá místa mohou nabízet balíčky pro časté uživatele nebo pro ty, kteří vyžadují delší relace. Opět se předem zeptejte, co je k dispozici a co by nejlépe vyhovovalo vašim potřebám.

Tipy pro hledání a používání internetové kavárny

Před cestou si udělejte průzkum doma a přineste si seznam dobře hodnocených kybernetických kaváren. Cestovní průvodci často cestujícím poskytují umístění internetových kaváren. Vyhledejte v kybernetických kavárnách Google v oblastech, které plánujete navštívit. Vyhledávání zamýšleného cíle v Mapách Google přesně určí polohu. Předem zkontrolujte, zda je internetová kavárna stále otevřená. Často mají neobvyklé hodiny a zavírají se s malým nebo žádným oznámením.

Tipy pro zabezpečení internetové kavárny

Počítače v internetových kavárnách jsou veřejné systémy, takže jsou méně bezpečné než ty, které používáte doma nebo v kanceláři. Při jejich používání buďte zvlášť opatrní, zejména pokud se jedná o citlivé informace.

Přineste si USB flash disk

Přineste si USB flash disk s přenosnými programy, nastaveními a dokumenty. Budete mít všechna svá data s sebou, ale po odpojení USB flash disku nezůstanou v počítači žádné vaše údaje. Zkontrolujte, zda je na jednotce USB flash nainstalován antispywarový a antivirový program. Uvědomte si však, že některá místa vám z bezpečnostních důvodů možná neumožní používat v jejich systémech osobní jednotku USB.

Zapamatujte si přihlašovací údaje

Zapamatujte si přihlašovací údaje pro všechny systémy, ke kterým budete možná potřebovat přístup, jako je například váš e-mailový účet. Vyhledejte zprávu ze systému, který se zeptá, zda přistupujete z veřejného nebo soukromého počítače, a vyberte možnost „veřejná“. To pomáhá zajistit, aby po dokončení nebyly osobní informace uchovávány v počítači.

Neopouštějte bezpečnostní postupy Common-Sense

Pamatujte, že obrazovka vašeho počítače může být viditelná pro ostatní kolemjdoucí nebo sedící za vámi. Když skončíte s přihlášenou relací, například e-mailem, vždy se po dokončení odhlaste, aby další uživatel náhodou nezískal přístup k vašemu účtu. Po dokončení vymažte historii webového prohlížeče, dočasné soubory a soubory cookie. Nejlepší je vyhnout se přihlašování na weby, kde máte citlivá data, například bankovní účet, pokud je to možné.

Obecné tipy na internetovou kavárnu

Udělejte své zážitky z kybernetické kavárny plynulejší a efektivnější pomocí několika praktických rad.

Znát pravidla

Pokud máte technické potíže s počítačem, promluvte si s manažerem a přepněte pracovní stanice (bude to mnohem rychlejší než čekání na technickou podporu). Mějte také vždy na paměti jakékoli časové limity používání, jinak se můžete ocitnout odhlášeni ze systému, když jste uprostřed něčeho důležitého.

Pamatujte, kde jste

Pokud hesla, která používáte pro systémy, které doufáte, že získáte v mezinárodní kybernetické kavárně, využívají speciální znaky, například ampersandy, zvažte jejich změnu, protože tyto znaky nemusí být na cizích klávesnicích k dispozici.

Zůstat zdravý

Klávesnice mohou obsahovat mnoho bakterií a veřejné klávesnice mohou být obzvláště špatným zdrojem bakterií. Vědci z Arizonské univerzity zjistili, že průměrná pracovní plocha může obsahovat 400krát více bakterií než průměrná toaletní sedačka. Po použití veřejné klávesnice si vždy umyjte ruce nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce. Vzhledem k tomu, že díky smartphonům je mobilní web všudypřítomný, zaznamenávají internetové kavárny po celém světě klesající počet zákazníků.