Skip to content

Vše o pixilaci

8 de Srpen de 2021
Westend61 Brand X Pictures 56a6c52e3df78cf7728ff32f

Pixilace je styl animace, který je velmi podobný stop motion. Ačkoli není neuvěřitelně důležité deklarovat pixilaci v obecném veřejném smyslu, vyvinulo se jako jiný styl a médium než jiné práce se zastavením pohybu.

Rozdíl mezi pixilací a zastavením pohybu

Pixilace je stop-motion animace využívající lidi místo loutek. Takže místo toho, abyste vyráběli armaturu a fotografovali ji, fotografujete osobu, která dělá malé přírůstkové pohyby. Výsledkem je surrealistický pohled na náš skutečný svět. Fyzikální zákony a skutečný svět již neplatí, protože používáme animaci, ale protože naše prostředí a postavy jsou skutečnými místy, vytváří to ve filmu jedinečný zvrat. Způsob, jakým provádíte pixilaci, je stejný jako zastavení pohybu, jen kromě animátora potřebujete alespoň jednu další velmi trpělivou osobu. Vaši herci drží při focení pózu, pohybují se postupně a poté pořídíte další snímek. Je to tak snadné!

Historie pixilace

Pixilace existuje již od raného filmu, v nejranějších podobách ji můžete vidět ve filmech, které se datují do roku 1910. Pixilace se ale ve skutečnosti nerozjela až do padesátých let s mužem jménem Norman McLaren. McLaren je nejslavnější film v pixilaci, a pravděpodobně nejslavnější pixilační film je sousedé. Film reflektuje protiválečná témata prostřednictvím dvou znepřátelených sousedů a díky pixilaci se odehrává v našem vlastním světě, ne-li přehnanějším. Jedním z nejvýznamnějších animátorů, kteří dnes pracují s pixilací, je animátor PES. Jeho krátký film Fresh Guacamole nominovaný na Oscara zábavnou a kreativní formou kombinuje pixilaci s tradičním stop motion. Pixilace má nejen velkou roli ve světě nezávislé animace, ale také v hudebních videích.

Populární příklady pixilace

Jedním z nejslavnějších příkladů pixilace je Peter Gabriel’s Sledgehammer. Stejně jako PES kombinuje pixilaci s tradičním stop motion. I dnes je pixilace na scéně hudebních videí stále velká. Nejtěžší tlačítko White to Stripes na tlačítko, Radiohead’s There There a OK Go’s End Love používají pixilaci a tradiční stop motion. Na vytváření pixilací jsou tak nízké vstupní náklady, stačí vám jen pár přátel a fotoaparát. Video OK Go je toho skvělým příkladem. Jediné, co opravdu potřebovali, byly jejich mikiny a kamera, aby mohli vyrazit, dokonce to natočili v parku, takže nepotřebujete ani žádné bláznivé sady.

Pixilace jako brána do světa stop pohybu

Myslím, že pixilace je skvělým vstupem do světa tradičního stop-motion, s rychlým otočením můžete rychle vytvořit šortky a vzít to, co jste se naučili, do světa armatur a sad. Všechno, co platí pro pixilační video, platí i pro tradiční stop-motion, takže je zábavné si s nimi hrát tam a zpět. Existuje důvod, proč je to tak dlouho a lidé se na to znovu a znovu obracejí kvůli svým vizuálům. Chytré telefony mají nyní tak brilantní fotoaparáty, že můžete udělat celé hudební video s tím, co už máte v kapse.