Skip to content

Vstupy a výstupy Facebooku se plíží

28 de Červen de 2021
creeping chris jackson 56b350043df78cdfa004b54a

Plíživý označuje „pronásledování“ někoho na sociálních médiích, což obvykle znamená zkontrolovat ho nebo sledovat, co se v jeho životě děje na Facebooku, Twitteru nebo LinkedIn. Není to tak strašidelné, jak to zní. Plížit se znamená procházet jejich časovou osu, aktualizace stavu, tweety a různé online životopisy a zjistit o nich více. Plíživé používání Facebooku je kulturním fenoménem a obzvláště oblíbenou zábavou, zejména u mladých lidí. V počátcích Facebooku se tomu říkalo „stalking“, ale častěji se dnes označuje jako „plíživé“, což je slovo, které má jemnější konotaci a není spojeno s trestnou činností, jak může být stalking. Není to zdaleka tak urážlivé jako pronásledování v reálném světě, ale stále je to trochu kontroverzní, i když je to stále běžnější činnost.

Sloveso „plíživý“ doslovně znamená pohybovat se pomalu a opatrně, často tak, aby si ho ostatní nevšimli nebo nezjistili. Lidé někdy říkají, že se člověk „plazí po chodbě“, například když myslí špičkou nebo chodí tiše. Tento koncept dělat něco, aniž by si toho ostatní lidé všimli, jde k jádru toho, proč se kontrola lidí na Facebooku začala nazývat „plíživá“ nebo „internetová plíživá“. Je to proto, že rozhraní sociální sítě umožňuje lidem navzájem se kontrolovat, aniž by uživatele informovali, že se někdo jiný dívá nebo se podíval na jejich časovou osu nebo oblast osobního profilu. Lidé také používají výraz „liána“ k označení někoho, kdo se rád hodně plazí online, tím, že lidi neustále kontroluje. Nenazývejte je však „plíživými“, protože plíživý výraz označuje podivného člověka, nikoli v zásadě běžného člověka, který se „plíží“ online, aby sledoval, co dělají jejich přátelé, a vyzkoušel lidi, o kterých by se chtěli dozvědět více.

Facebook Creeping: Rutinní aktivita

Plíživý Facebook je obzvláště běžný u mladých lidí. Pravidelně tráví čas kontrolou přátel svých přátel v síti a často hledají, s kým by se chtěli spřátelit nebo dokonce randit. Samozřejmě existují přirozené limity, které se plíží po Facebooku. Jednotliví uživatelé mohou nastavit své profily ochrany soukromí tak, aby pouze jejich přátelé viděli, co zveřejnili. Ale mnoho lidí také zveřejňuje nějaký materiál na své časové osy na Facebooku, který může vidět kdokoli. Pokud společný přítel zveřejnil něco na časové ose někoho, měli byste být schopni vidět tento příspěvek, i když nejste připojeni k dané osobě, protože můžete vidět většinu toho, co zveřejnili vaši vlastní přátelé, a to i na jiných časové osy lidí.

Jak zjistit, zda vás někdo plíží na Facebooku?

Každý by rád věděl, kdo je kontroloval na Facebooku a Twitteru, že? To není snadné, pokud „popínavá rostlina“ nevykoná zjevnou aktivitu, jako je přidávání lajků nebo komentování vašich příspěvků nebo fotografií nebo upřednostňování / opakování tweetů. Facebook i Twitter se rozhodly nedávat uživatelům možnost vidět, kdo si prohlížel jejich profily nebo jednotlivé příspěvky a fotografie. Centrum nápovědy Facebooku, které uvádí běžné mýty o síti, výslovně říká, že síť nezobrazuje nebo neumožňuje zobrazování aplikací třetích stran, kdo si prohlížel vaše příspěvky nebo profil. Na Twitteru můžete samozřejmě vidět seznam sledovatelů většiny lidí, pokud svůj účet nepovažovali za soukromý (málokdo to dělá). A na Facebooku, kdo může zobrazit seznam přátel někoho jiného, ​​se řídí jejich individuální nastavení soukromí. LinkedIn umožňuje některým lidem zjistit, kdo je zkontroloval, a to prostřednictvím funkce, která volá „kdo si prohlédl váš profil“. Ve výchozím nastavení tato funkce zobrazuje uživatelům, kolik lidí si za posledních 90 dní odhlásilo svůj profil. U některých uživatelů také zobrazuje jména těchto popínavých rostlin.

Pravidla Road for Creeping

Ve světě online kultury se objevilo několik běžně přijímaných pokynů, jak se internet plížit, aniž by někoho urazil nebo aby si udělal trapné. Jedno velké ne-ne, například, je nechat na semi-cizince, že jste již zkontrolovali je velmi podrobně online. Může to být nepředstavitelné pro osobu, která se „plazila“. Citovat například něco, co jste viděli na Facebooku člověka, je pro první rande hrozný nápad. Obecně platí, že s lidmi, se kterými se právě setkáváte, nebo se známými, které sotva znáte, je zřídka dobrý nápad odkazovat na osobní údaje, jako jsou narozeninové oslavy, výlety do Španělska a oblíbené jídlo. To platí zejména v případě, že odkazovaná položka je starší jako rok nebo dva, protože dané osobě řekne, že jste aktivně procházeli její časovou osu, na rozdíl od toho, že ji pouze uvidíte ve svém zpravodajském kanálu, který je naplněn novějšími položkami. Mějte na paměti, že pokud kliknete na tlačítko „Líbí se mi“ nebo okomentujete něco staršího, může tato osoba dostávat oznámení, že jste tak učinili, díky čemuž vaše akce opravdu vynikne, protože jde o starší položku, o které už nikdo jiný nemluví. Dalším dobrým pravidlem je nelíbit a nekomentovat nic, co zveřejní osoba, kterou odhlásíte, pokud ji v reálném životě neznáte. Takové akce jim dávají okamžitou stopu, že je online sleduje cizinec nebo někdo, koho sotva znají, což mnohým lidem dělá nepohodlí.