Skip to content

Vysokorychlostní přístup k internetu a jeho používání

8 de Červenec de 2021
modem and cable on a desk close up differential focus in focus out focus toned image 124254589 596fcb7cd088c00010d8e129

Širokopásmový modem je typ počítačového modemu používaného s vysokorychlostními internetovými službami. Tři běžné širokopásmové modemy jsou kabelové, DSL (digitální účastnická linka) a bezdrátové. Tradiční počítačové modemy naproti tomu podporují internet s nízkou rychlostí vytáčeného připojení, který je považován za téměř zastaralý v oblastech, kde je k dispozici širokopásmová služba. Definice rychlosti širokopásmového připojení se v jednotlivých zemích liší a některé DSL a bezdrátové služby využívající starší technologie mohou klesnout pod oficiální limity. Všechny jsou nicméně považovány za širokopásmové modemy.

Kabelové širokopásmové modemy

Kabelový modem připojuje domácí počítač (nebo síť domácích počítačů) k domácím kabelovým linkám pro připojení k internetu. Standardní kabelové modemy podporují verzi DOCSIS (Data Over Cable Service Interface Specification). Naproti tomu se modem DSL připojuje k rezidenční veřejné telefonní službě pro připojení k internetu.

Kabelový modem Cisco DPC3008

Kabelové i DSL modemy umožňují odesílání digitálních dat přes fyzické linky určené pro analogovou komunikaci (hlasové nebo televizní signály). Fiber internet (například Verizon FIOS) nevyžaduje modem, protože kabely z optických vláken podporují plně digitální komunikaci.

Bezdrátové širokopásmové modemy

Bezdrátová modemová zařízení připojená k mobilním internetovým službám 3G nebo 4G se běžně nazývají mobilní hotspoty (nezaměňovat s hotspoty Wi-Fi). Technicky vzato, můžete použít smartphone jako bezdrátový modem k připojení k jinému místnímu zařízení v režimu tetheringu. Pevné bezdrátové širokopásmové služby někdy vyžadují modem pro připojení domácí sítě k místnímu rádiovému zařízení poskytovatele; to záleží na použité technologii.

Používání širokopásmových modemů

Stejně jako u televizního set-top boxu jsou kabelové i DSL modemy obvykle dodávány poskytovatelem internetových služeb, takže nejde o vybavení, které si musíte zakoupit sami (ačkoli většina poskytovatelů vám umožňuje koupit si vlastní, pokud se rozhodnete) . Širokopásmové modemy se někdy vyrábějí společně s širokopásmovými směrovači a prodávají se jako jednotlivé jednotky, běžně nazývané domácí brány nebo domácí brány. Pokud je nainstalován samostatně, širokopásmový modem se připojuje na jednom konci k internetu a na druhém k ​​vnitřní domácí síti. Propojení modem-router používá buď ethernetový nebo USB kabel, v závislosti na tom, jaké možnosti jednotlivá zařízení podporují. Připojení modem-internet využívá telefonní linku (DSL) nebo koaxiální kabelovou linku (pro kabelové modemy).

Problémy s připojením

Když systém Microsoft Windows zjistí problém s širokopásmovým připojením, zobrazí se zpráva podobná tomuto: „Vaše širokopásmové připojení má problémy s připojením.“ Ačkoli se zpráva týká konkrétně modemu, může tato chyba označovat další problémy, například:

  • Problémy s nastavením nebo poruchy širokopásmového směrovače.
  • Problémy s připojením mezi počítačem se systémem Windows a routerem.
  • Poruchy modemu.

Na rozdíl od směrovačů mají modemy několik nastavení a možností řešení potíží. Správci obvykle musí modem vypnout a znovu zapnout, aby jej resetovali. Nejlepších výsledků dosáhnete, když širokopásmový modem a router vypnete a znovu zapnete.