Skip to content

Vysvětlena datová síť CATV (kabelová televize)

12 de Srpen de 2021
GettyImages 147518689 5a7fe581c0647100375f0027

CATV je zkrácený termín pro službu kabelové televize. Kabelová infrastruktura, která podporuje kabelovou televizi, podporuje také kabelový internet. Mnoho poskytovatelů internetových služeb (ISP) nabízí zákazníkům služby kabelového internetu, televize a telefonní služby na stejných CATV linkách.

CATV infrastruktura

Poskytovatelé kabelových služeb operují přímo nebo si pronajímají kapacitu sítě na podporu zákazníků. Provoz CATV obvykle probíhá přes kabely z optických vláken na konci poskytovatele a přes koaxiální kabely na konci zákazníka.

DOCSIS

Většina kabelových sítí podporuje specifikaci rozhraní Data Over Cable Service Interface (DOCSIS). DOCSIS definuje, jak funguje digitální signalizace přes CATV linky. Původní DOCSIS 1.0 byl ratifikován v roce 1997 a během let byl postupně vylepšován:

  • DOCSIS 1.1 (1999): Přidaná funkce kvality služby (QoS) na podporu Voice over IP (VoIP), technologie, která umožňuje hlasovou komunikaci přes internetové připojení.
  • DOCSIS 2.0 (2001): Zvýšené datové rychlosti pro provoz proti proudu.
  • DOCSIS 3.0 (2006): Zvýšené datové rychlosti a přidaná podpora IPv6.
  • DOCSIS 3.1 (2013+): Výrazně zvýšené přenosové rychlosti.
  • DOCSIS 3.1 Plně duplexní (2016): Zahájený pokračující inovační projekt umožňující plné využití zdrojů pro ekvivalentní rychlosti proti proudu a po proudu při zachování zpětné kompatibility s dřívějšími verzemi DOCSIS.

Aby zákazníci získali plnou sadu funkcí a maximální výkon kabelového připojení k internetu, musí používat modem, který podporuje stejnou nebo vyšší verzi DOCSIS, než podporuje síť jejich poskytovatele.

Služby kabelového internetu

Zákazníci kabelového internetu si musí nainstalovat kabelový modem (obvykle modem DOCSIS), aby mohli ke své internetové službě připojit své širokopásmové směrovače nebo jiná zařízení. Domácí sítě také používají zařízení kabelové brány, která kombinují funkce kabelového modemu a širokopásmového routeru do jednoho zařízení. Aby mohli zákazníci využívat kabelový internet, musí se přihlásit k odběru plánu služeb. Mnoho poskytovatelů nabízí více plánů od nízkých po špičkové. Toto je několik klíčových aspektů:

  • Plány, které kombinují kabelový internet, kabelovou televizi a telefonní služby do jedné smlouvy, se nazývají balíčky balíčků. Přestože náklady na balíčky balíčků převyšují náklady na samotnou internetovou službu, někteří zákazníci ušetří peníze tím, že si ponechají předplatné u stejného poskytovatele.
  • Některé služby kabelového internetu omezují množství dat generovaných během každého zúčtovacího období (obvykle měsíčně), zatímco některé nabízejí neomezené množství dat.
  • Většina poskytovatelů nabízí pronájem kabelových modemů za příplatek zákazníkům, kteří si je raději nekoupí.

CATV konektory

K připojení služby televize ke kabelu je k televizi připojen koaxiální kabel. Stejný typ kabelu se používá k připojení kabelového modemu ke kabelové službě. Tyto kabely používají standardní konektor ve stylu F, nazývaný také konektor CATV. Tyto konektory byly použity s nastavením analogové televize, než existovala kabelová televize.

Šroubovací typ RF koaxiální kabel

CATV vs. CAT5

Navzdory podobnému pojmenování CATV nesouvisí s kategorií 5 (CAT5) ani s jinými typy tradičních síťových kabelů. CATV také tradičně označuje jiný druh televizní služby než IPTV.