Skip to content

Vysvětlení počítačového síťového úložiště

12 de Červenec de 2021
GettyImages 172599968 57d60ca45f9b589b0a996c7c 911187144c8a4628a9e8b7ae949b1145

Síťové úložiště je termín používaný k popisu zařízení nebo mnoha seskupených zařízení, která síť používá k ukládání kopií dat přes vysokorychlostní připojení k místní síti (LAN). Úložný systém je nezbytný, protože zálohuje důležité soubory a další data do centrálního umístění. Uživatelé pak mohou k těmto souborům snadno přistupovat. Zde je vysvětlení, proč je síťové úložiště pro organizaci životně důležité, spolu s pohledem na dva běžné typy systémů síťového úložiště. V síťovém úložném systému je důležité si uvědomit, že zařízení ne připojeno k síti nemá přístup k datům. Pokud je síť vypnutá, připojení uživatelé nebudou moci dosáhnout svých souborů.

Proč je síťové úložiště důležité

Možnosti úložiště jsou nezbytné pro každý počítač. Například pevné disky a USB flash disky jsou typy místního úložiště, které drží důležitá data blízko pro snadný přístup. Místní úložiště dat má některé nevýhody. Může dojít ke ztrátě externích zařízení, jako jsou USB flash disky, a selhání pevných disků. Pokud tato data nebyla zálohována online, jsou navždy pryč. Sdílení místně uložených dat s ostatními uživateli může být také časově náročný proces a někdy není dostatek místa pro uložení všech dat, která potřebujete uložit. Síťové úložiště je skvělým řešením a poskytuje spolehlivé externí úložiště dat, ke kterému mají přístup a sdílení všichni uživatelé v síti. Systémy síťového úložiště uvolňují místní úložný prostor a obvykle podporují automatizované programy zálohování, aby se zabránilo ztrátě kritických dat. Systémy síťových úložišť šetří čas, zvyšují soukromí a pomáhají uživatelům efektivněji podnikat.

Technologie SAN (Storage Area Network)

Síť úložiště je typ LAN, který je schopen zpracovávat velké datové přenosy a hromadné ukládání digitálních informací. Úložné systémy SAN jsou sofistikované operace, které dokážou zpracovat složité a kritické aplikace. SAN se obvykle používají v podnikových sítích a využívají špičkové servery, velkokapacitní disková pole a technologii propojení Fibre Channel. Malý podnik nebo SMB s omezeným rozpočtem a minimálním personálem IT by pravděpodobně nepotřeboval systém SAN.

Technologie Network Attached Storage (NAS)

NAS je systém pro ukládání souborů, díky kterému jsou uložená data přístupnější pro síťová zařízení. Domácí sítě obvykle používají NAS, což zahrnuje instalaci hardwaru zvaného NAS zařízení do LAN přes TCP / IP. NAS nabízí vyhrazené poskytování a sdílení souborů přes LAN, čímž zvyšuje spolehlivost a výkon pomocí funkcí, jako je RAID a vyměnitelné interní pevné disky. Systémy NAS vytvářejí jediný centrální sdílený úložný systém, který usnadňuje zmatek. Spolu s domácími sítěmi jsou systémy NAS skvělé pro malé a střední podniky a další organizace, protože vyžadují minimální údržbu. Systémy NAS nabízejí organizacím flexibilitu. Jelikož firma přidává nové uživatele, je snadné rychle rozšířit systém NAS.