Skip to content

Vysvětlení specifikací výstupního výkonu zesilovače

20 de Červenec de 2021
denon avrx4300h inside xxx 57d877f83df78c5833a83e8b

Hodnocení wattů na kanál (WPC) vždy vyniká v reklamách a popisech produktů pro zesilovače, sterea a přijímače domácího kina. Existuje představa, že čím více wattů je lepší, tím více wattů se rovná většímu objemu. Ale to nemusí být nutně pravda.

Uvedené jmenovité hodnoty výkonu mohou klamat

Pokud jde o skutečný výkon zesilovače, zejména u přijímačů prostorového zvuku, nemůžete vzít prohlášení výrobce o výkonu zesilovače v nominální hodnotě. Musíte se podívat blíže, na čem zakládají svá prohlášení. Například u přijímačů domácího kina s konfigurací kanálů 5,1 nebo 7,1 je stanovena specifikace výstupního výkonu ve wattech, když zesilovač řídí jeden nebo dva kanály najednou? Nebo je specifikace určena, když jsou všechny kanály poháněny současně? Kromě toho bylo měření prováděno pomocí testovacího tónu 1 kHz nebo pomocí testovacích tónů 20 Hz až 20 kHz?

Nulování podle jmenovitých výkonů

Když vidíte výkon zesilovače 100 wattů na kanál při 1 kHz (který se považuje za standardní středofrekvenční referenci) s jedním řízeným kanálem, skutečný výkon ve wattech, když všech pět nebo sedm kanálů pracuje současně napříč všemi frekvencemi je nižší, možná až o 30 až 40 procent nižší. Je lepší založit měření na dvou řízených kanálech a místo použití tónu 1 kHz použít tóny 20 Hz až 20 kHz. Představují nejširší frekvenční rozsah, jaký člověk může slyšet. To však nebere v úvahu schopnost výstupního výkonu zesilovače, když jsou řízeny všechny kanály. V přijímači domácího kina nevyžadují všechny kanály stejnou energii současně. Variace zvukového obsahu ovlivňují požadavky na každý kanál v daném okamžiku. Například zvuková stopa filmu má části, kde k výstupu významného výkonu mohou být vyžadovány pouze přední kanály, zatímco prostorové kanály mohou vydávat méně energie pro okolní zvuky. Na druhou stranu může být nutné, aby prostorové kanály vydávaly hodně energie pro výbuchy nebo pády, ale přední kanály mohou být současně zdůrazněny. Na základě těchto podmínek je jmenovitý výkon specifikovaný v kontextu praktičtější pro reálné podmínky. Jedním příkladem by mohlo být 80 wattů na kanál (WPC), měřeno od 20 Hz do 20 kHz, dvoukanálové řízení, 8 ohmů, 0,09 procent THD. To, co žargon znamená, je, že zesilovač, stereofonní přijímač nebo přijímač domácího kina mohou vydávat 80 WPC pomocí testovacích tónů v celém rozsahu lidského sluchu, když dva kanály pracují se standardními 8 ohmovými reproduktory. To je pro obyčejný pokoj průměrné velikosti více než dost. V tomto příkladu je také zahrnuta notace, že výsledné zkreslení (označované jako THD nebo celkové harmonické zkreslení) je pouze 0,9 procenta. To představuje velmi čistý zvukový výstup.

Trvalý výkon

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je, zda přijímač nebo zesilovač mohou nepřetržitě vydávat plný výkon. Jen proto, že je přijímač nebo zesilovač uveden jako schopný vysílat 100 WPC, neznamená to, že to může dělat po významnou dobu. Při kontrole specifikací zesilovače zkontrolujte, zda je výstup WPC měřen ve smyslu RMS nebo FTC a nikoli ve špičce nebo maximálním výkonu.

Decibely

Hladiny zvuku se měří v decibelech (dB). Naše uši detekují rozdíly v úrovni hlasitosti nelineárním způsobem. Uši jsou méně citlivé na zvuk, jak se zvyšuje. Decibely jsou logaritmickou stupnicí relativní hlasitosti. Rozdíl přibližně 1 dB je minimální znatelná změna hlasitosti, 3 dB je mírná změna hlasitosti a přibližně 10 dB je přibližné vnímané zdvojnásobení hlasitosti. Takto to souvisí se skutečným světem:

  • 0 dB: Prah lidského sluchu
  • 15 až 25 dB: Šeptat
  • 35 dB: Hluk v pozadí
  • 40 až 60 dB: Běžné domácí nebo kancelářské pozadí
  • 65 až 70 dB: Normálně mluvící hlas
  • 105 dB: Orchestrální vyvrcholení
  • 120 dB +: Živá rocková hudba
  • 130 dB: Práh bolesti
  • 140 až 180 dB: Tryskové letadlo

Aby jeden zesilovač produkoval zvuk, který je dvakrát hlasitější než druhý v decibelech, potřebujete 10krát vyšší výkon. Zesilovač dimenzovaný na 100 WPC je schopen zdvojnásobit úroveň hlasitosti 10 WPC zesilovače. Zesilovač dimenzovaný na 100 WPC musí být 1 000 WPC, aby byl dvakrát tak hlasitý. Vyplývá to z výše uvedené logaritmické stupnice.

Zkreslení

Kvalita zesilovače se neodráží pouze na výkonu ve wattech a na tom, jak hlasitý je. Zesilovač, který vykazuje nadměrný šum nebo zkreslení při vysokých úrovních hlasitosti, může být neposlechnutelný. Lepší je použít zesilovač asi 50 WPC s nízkou úrovní zkreslení než výkonnější zesilovač s vysokou úrovní zkreslení. Specifikace zkreslení jsou vyjádřeny výrazem THD (Total Harmonic Distortion). Při porovnání hodnocení zkreslení mezi zesilovači nebo přijímači domácího kina se však věci mohou zakalit. Zesilovač nebo přijímač A mohou mít na svém specifikačním listu deklarované hodnocení zkreslení 0,01 procenta při výkonu 100 wattů, zatímco zesilovač nebo přijímač B mohou mít uvedené hodnocení zkreslení 1 procenta při výkonu 150 wattů. Můžete předpokládat, že zesilovač nebo přijímač A mohou být tím lepším přijímačem, ale musíte si uvědomit, že zkreslení obou přijímačů není uvedeno pro stejný výkon. Může se stát, že oba přijímače mají stejné (nebo srovnatelné) hodnocení zkreslení, když oba běží na výstupu 100 wattů, nebo když je A napájeno na výstup 150 wattů, může mít stejné (nebo horší) hodnocení zkreslení jako B. On na druhé straně, pokud má zesilovač hodnocení zkreslení 1 procenta při 100 wattech a jiný má hodnocení zkreslení pouze 0,01 procenta při 100 wattech, je zesilovač nebo přijímač s hodnocením zkreslení 0,01 lepší jednotkou s ohledem na tu specifikaci. Jako poslední příklad by byl zesilovač nebo přijímač se stanoveným stupněm zkreslení 10 procent při 100 wattech na této úrovni výstupního výkonu neposlechnutelný. Může být lépe poslouchatelný s menším zkreslením při nižší úrovni výstupního výkonu, ale pokud narazíte na zesilovač nebo přijímač, který uvádí 10% úroveň zkreslení (nebo jakoukoli úroveň zkreslení vyšší než 1%) pro uvedený výkon, obraťte se na vysvětlení před nákupem od výrobce.

Poměr signálu k šumu (S / N)

Dalším faktorem, který ovlivňuje kvalitu zesilovače, je poměr signálu k šumu (S / N). Jedná se o poměr zvuku k hluku pozadí. Čím větší je poměr, tím více jsou požadované zvuky (hudba, hlas, efekty) odděleny od akustických efektů a šumu v pozadí. Ve specifikacích zesilovače jsou poměry S / N vyjádřeny v decibelech. Poměr S / N 70 dB je vhodnější než poměr S / N 50 dB.

Dynamická světlá výška

Poslední (pro účely této diskuse) je schopnost přijímače nebo zesilovače vydávat na krátkou dobu vyšší výkon na vyšší úrovni, aby vyhověla hudebním špičkám nebo extrémním zvukovým efektům ve filmech. To je důležité v aplikacích domácího kina, kde během filmu dochází k extrémním změnám hlasitosti a hlasitosti. Tato specifikace je vyjádřena jako Dynamic Headroom. Dynamická světlá výška se měří v decibelech. Pokud přijímač nebo zesilovač mohou krátkodobě zdvojnásobit svůj výstupní výkon, aby vyhověly výše popsaným podmínkám, měl by dynamickou rezervu 3 dB.

Sečteno a podtrženo

Při nákupu přijímače nebo zesilovače si dávejte pozor na specifikace výstupního výkonu. Zhodnoťte také další faktory, jako je celkové harmonické zkreslení (THD), poměr signálu k šumu (S / N) a dynamická výška. Navíc věnujte pozornost účinnosti a citlivosti reproduktorů, které používáte. Zesilovač nebo přijímač mohou být středobodem vašeho audio systému nebo systému domácího kina. Články v řetězci mohou být také další součásti, jako jsou přehrávače CD, gramofony a přehrávače disků Blu-ray. Možná máte k dispozici ty nejlepší komponenty, ale vaše poslechové zážitky budou trpět, pokud váš přijímač nebo zesilovač nesplní daný úkol. Ačkoli každá specifikace přispívá k maximální výkonové schopnosti přijímače nebo zesilovače, jediná specifikace vyřazená z kontextu s jinými faktory neposkytuje přesný obraz o tom, jak bude váš systém domácího kina fungovat. Je důležité porozumět terminologii, kterou na vás vrhá reklama nebo prodejce, ale nedovolte, aby vás čísla přemohla. Založte své nákupní rozhodnutí na tom, co slyšíte ušima a ve svém pokoji.