Skip to content

Vysvětleno bezdrátové připojení k místní síti

4 de Srpen de 2021
host sorter 1479500 unsplash a810a32396c242e2b0781f4073752d9a

Bezdrátová místní síť (WLAN) poskytuje bezdrátovou síťovou komunikaci na krátké vzdálenosti pomocí rádiových nebo infračervených signálů namísto tradiční síťové kabeláže.

Co znamená WLAN?

WLAN znamená bezdrátovou místní síť. WLAN lze vytvořit pomocí několika různých protokolů bezdrátové sítě, nejčastěji Wi-Fi nebo Bluetooth. Zabezpečení sítě zůstává důležitým problémem sítí WLAN. Bezdrátoví klienti mají při připojení k bezdrátové síti LAN obvykle ověřenou svoji identitu (proces nazývaný autentizace). Technologie, jako je WPA, zvyšují úroveň zabezpečení bezdrátových sítí, aby se vyrovnaly tradičním kabelovým sítím.

Klady a zápory WLAN

Klady

  • Podporuje velké množství zařízení.
  • Nastavení WLAN je jednodušší než pokládání kabelů pro kabelové sítě.
  • Přístup k síti WLAN je snazší než ke kabelové síti LAN, délka kabelu nehraje roli.
  • WLAN jsou běžné mimo podniky a domácnosti, jako ve veřejných prostorách.

Nevýhody

  • Je snazší hackovat WLAN, a proto je šifrování nezbytné.
  • Bezdrátové rušení může unést rychlost a stabilitu bezdrátové sítě.
  • K rozšíření bezdrátové sítě je zapotřebí více bezdrátových zařízení, jako jsou opakovače.

Zařízení WLAN

Síť WLAN může obsahovat pouze dvě zařízení a až sto nebo více. S rostoucím počtem zařízení je však stále obtížnější spravovat bezdrátové sítě. Bezdrátové sítě LAN mohou obsahovat mnoho typů zařízení, včetně:

  • Mobilní telefony
  • Notebooky a tablety
  • Internetové audio systémy
  • Herní konzole
  • Další domácí spotřebiče a zařízení s internetovým připojením

Hardware a připojení WLAN

Připojení WLAN funguje pomocí rádiových vysílačů a přijímačů zabudovaných do klientských zařízení. Bezdrátové sítě nevyžadují kabely, ale k jejich stavbě se obvykle používá několik zařízení zvláštního určení (také s vlastními rádiovými a přijímacími anténami). Místní sítě Wi-Fi mohou být například vytvořeny ve dvou režimech: ad-hoc nebo infrastruktura. Režim Wi-Fi ad-hoc WLAN se skládá z přímého připojení peer-to-peer mezi klienty bez zapojených přechodných hardwarových komponent. Místní sítě ad-hoc lze v některých situacích použít k dočasnému připojení, ale jejich rozsah není větší než několik zařízení a mohou představovat bezpečnostní rizika. Režim infrastruktury Wi-Fi WLAN používá centrální zařízení nazývané bezdrátový přístupový bod (AP), ke kterému se připojují všichni klienti. V domácích sítích plní bezdrátové širokopásmové směrovače funkce přístupového bodu a navíc umožňují WLAN pro domácí přístup k internetu. K jednomu lze připojit více přístupových bodů a připojit více WLAN k většímu. Některé bezdrátové sítě LAN rozšiřují stávající kabelovou síť. Tento typ WLAN je vytvořen připojením přístupového bodu k okraji kabelové sítě a nastavením přístupového bodu tak, aby fungoval v režimu přemostění. Klienti komunikují s přístupovým bodem prostřednictvím bezdrátového spojení a mohou se dostat do ethernetové sítě prostřednictvím připojení AP bridge.

WLAN vs. WWAN

Mobilní sítě podporují mobilní telefony, které se připojují na dlouhé vzdálenosti, což je typ bezdrátové širokopásmové sítě (WWAN). Co odlišuje místní síť od široké sítě, jsou modely využití, které podporují, spolu s hrubými limity fyzické vzdálenosti a oblasti. Místní síť pokrývá jednotlivé budovy nebo veřejné hotspoty o rozloze stovky nebo tisíce čtverečních stop. Širokopásmové sítě pokrývají města nebo geografické oblasti a pokrývají několik mil.