Skip to content

Vysvětleno nelicencovaný mobilní přístup (UMA)

7 de Říjen de 2021
174627818 56a9d1eb3df78cf772aacd8d

Unlicensed Mobile Access je bezdrátová technologie, která umožňuje bezproblémový přechod mezi bezdrátovými širokopásmovými sítěmi (např. GSM, 3G, EDGE, GPRS atd.) A bezdrátovými lokálními sítěmi (např. Wi-Fi, Bluetooth). S UMA můžete zahájit mobilní volání například přes GSM vašeho operátora a hovor se přepne ze sítě GSM do sítě Wi-Fi vaší kanceláře, jakmile se dostanete do dosahu. A naopak.

Jak funguje UMA

UMA je ve skutečnosti komerční název pro generická přístupová síť.

Když sluchátko, které již komunikuje prostřednictvím bezdrátové sítě WAN, vstoupí do oblasti bezdrátové sítě LAN, prezentuje se na řadiči GAN sítě WAN jako na jiné základnové stanici sítě WAN a přejde do bezdrátové sítě LAN. Nelicencovaná síť LAN je prezentována jako součást licencované sítě WAN, a proto je přechod hladce povolen. Když se uživatel přesune mimo dosah bezdrátové sítě LAN bez licence, je připojení směrováno zpět do bezdrátové sítě WAN. Celý tento proces je pro uživatele zcela transparentní, bez přerušených hovorů nebo přerušení přenosu dat.

Jak mohou lidé těžit z UMA?

  • Lidé mohou používat své mobilní telefony na mnoha místech a sítích, ale stále mají jedno číslo.
  • Mohou si sami nastavit své bezdrátové sítě LAN, a tím vyřešit problém způsobený dírami v pokrytí sítě jejich poskytovatele.
  • Poplatky za roaming mimo síť poskytovatele mobilních služeb jsou eliminovány, protože volání lze zahájit v rámci bezplatných nelicencovaných bezdrátových sítí LAN.
  • Mobilní komunikace se stává spolehlivější a levnější, což některé lidi motivuje k nahrazení drahých telefonních služeb PSTN.

Jak mohou poskytovatelé těžit z UMA?

  • Operátoři mohou místo investic do drahého hardwaru bezdrátové sítě WAN zřídit otvory pro pokrytí Wi-Fi v síti.
  • Přetížení v sítích GSM a dalších bezdrátových sítích WAN je odbouráno, když je část provozu přepnuta do nelicencovaných bezdrátových sítí LAN.
  • Sítě jako Wi-Fi jsou lepší pro přenos jiných typů médií kromě hlasu než pro GSM. Poskytovatelé tak mohou navrhovat komunikační balíčky, které obsahují více než hlas. Tato schopnost je zvláště zajímavá pro poskytovatele internetových služeb, kteří touží po rozšíření služeb a snížení nákladů.
  • UMA pracuje na vrstvě IP sítě v zásobníku protokolů, a proto je otevřen mnoha protokolům ve vrstvě rozhraní-zjednodušeně řečeno, není omezen na jednu síť, ale může fungovat na Wi-Fi, Bluetooth atd.

Nevýhody UMA

  • Sluchátka musí být kompatibilní s UMA. Jsou vzácné a poměrně drahé. To je problém jak pro poskytovatele, tak pro předplatitele.
  • Mobilita poskytovatelů UMA sice nemůže poskytovat bezplatné nebo velmi levné volání jako služby a služby založené na SIP, jako je Skype. V důsledku toho nemusí být snižování nákladů v mnoha případech přesvědčivé.

Požadavky UMA

K používání UMA potřebujete pouze plán bezdrátové sítě, bezdrátovou síť LAN-vlastní nebo veřejný hotspot Wi-Fi-a mobilní telefon, který podporuje UMA. Některé telefony s Wi-Fi a 3G zde prostě nebudou fungovat.