NIC je zkratka pro karta síťového rozhraní— Typ hardwaru síťového adaptéru, který se vejde do rozšiřujícího slotu na základní desce počítače. Většina počítačů je má vestavěné-v takovém případě jsou součástí desky s plošnými spoji-ale můžete také přidat vlastní NIC a rozšířit tak funkčnost systému.
Co dělá NIC?
Síťová karta umožňuje připojení zařízení k jiným zařízením. Mohou být použity pro zařízení, která se připojují k centrální síti (jako v režimu infrastruktury), nebo zařízení, která jsou spárována dohromady, jako v režimu ad-hoc. Síťová karta však není vždy jedinou součástí, kterou potřebujete k propojení s jinými zařízeními. Pokud je například zařízení součástí větší sítě a chcete, aby měl přístup k internetu, například doma nebo v podnikání, je vyžadován router. Zařízení se pomocí karty síťového rozhraní připojuje k routeru, který je připojen k internetu.
Fyzický popis NIC
Síťové karty se dodávají v mnoha formách, ale dvě hlavní jsou kabelové a bezdrátové.
- Bezdrátové síťové karty potřebují k přístupu k síti bezdrátové technologie, takže z karty trčí jedna nebo více antén. Příklad toho můžete vidět s adaptérem TP-Link PCI Express.
- Kabelové síťové karty používají port RJ45, protože mají na konci připojený ethernetový kabel. Díky tomu jsou plošší než bezdrátové síťové karty. Jedním příkladem je gigabitový ethernetový síťový adaptér PCI Express TP-Link.
Bez ohledu na to, co se používá, NIC vyčnívá ze zadní části počítače vedle ostatních konektorů, jako u monitoru. Pokud je síťová karta zapojena do notebooku, je s největší pravděpodobností připojena k boku.
Jak rychlé jsou síťové karty?
Všechny síťové karty mají rychlost, například 11 Mb / s, 54 Mb / s nebo 100 Mb / s. Tato hodnocení pouze naznačují obecný výkon jednotky. Tyto informace ve Windows najdete kliknutím pravým tlačítkem na síťové připojení z Centrum sítí a sdílení > Změnit nastavení adaptéru sekci Ovládací panely. Rychlost NIC nemusí nutně určovat rychlost internetového připojení z důvodů, jako je dostupná šířka pásma a rychlost, za kterou platíte. Jinými slovy, rychlost sítě, když se vezmou v úvahu tyto dva faktory, je určena pomalejším z nich. Pokud například zaplatíte za rychlost stahování 20 Mb / s, použití 100 Mb / s síťové karty nezvýší vaše rychlosti na 100 Mb / s nebo dokonce na cokoli přes 20 Mb / s. Pokud však platíte za 20 Mb / s, ale vaše síťová karta podporuje pouze 11 Mb / s, bude rychlost stahování nižší, protože nainstalovaný hardware může fungovat pouze tak rychle, jak je hodnocen. Dalším významným faktorem rychlosti sítě je šířka pásma. Pokud byste měli dostat 100 Mb / s a vaše karta to podporuje, ale máte v síti tři počítače, které se všechny stahují současně, bude 100 Mb / s rozděleno do tří, což bude sloužit každému klientovi kolem 33 Mb / s.
Jak získat ovladače pro síťové karty
Všechna hardwarová zařízení potřebují k práci se softwarem v počítači ovladače zařízení. Pokud vaše síťová karta nefunguje, je pravděpodobné, že ovladač chybí, je poškozený nebo zastaralý. Aktualizace ovladačů síťových karet může být složitá, protože ke stažení ovladače obvykle potřebujete internet – a právě ten vám brání v přístupu na internet. V těchto případech stáhněte síťový ovladač do počítače, který funguje, a poté jej pomocí flash disku nebo disku CD přeneste do problémového systému. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je použít nástroj pro aktualizaci ovladačů, který dokáže vyhledat aktualizace, i když je počítač offline. Spusťte program na počítači, který potřebuje ovladač, a poté uložte informace do souboru. Otevřete soubor ve stejném programu pro aktualizaci ovladačů na fungujícím počítači, stáhněte ovladače a poté je přeneste do nepracujícího počítače a aktualizujte zde ovladače.