Ethernet je technologie, která se běžně používá v kabelových místních sítích (LAN). LAN je síť počítačů a dalších elektronických zařízení, která pokrývají malou oblast, jako je místnost, kancelář nebo budova. Je v kontrastu s rozsáhlou sítí (WAN), která zasahuje do velké geografické oblasti. Ethernet je síťový protokol, který řídí přenos dat po síti LAN a je označován jako protokol IEEE 802.3. Protokol se v průběhu času vyvíjel a zlepšoval, aby přenášel data rychlostí více než gigabit za sekundu.
Co potřebujete v ethernetové síti LAN
K nastavení kabelové ethernetové LAN potřebujete následující:
- Počítače a zařízení k připojení: Ethernet připojuje ke své síti jakýkoli počítač nebo jiné elektronické zařízení, pokud má zařízení ethernetový adaptér nebo síťovou kartu.
- Karty síťového rozhraní v zařízeních: Karta síťového rozhraní je buď integrována do základní desky počítače, nebo je do zařízení nainstalována samostatně. Existují také USB verze ethernetových karet, například externí dongle. Ethernetová karta je známá jako síťová karta. Má porty, kam můžete připojit kabely. Na síťové kartě mohou být dva porty, jeden pro konektor RJ-45, který spojuje nestíněný kabel s kroucenou dvojlinkou (UTP), a jeden pro koaxiální konektor. (Koaxiální připojení jsou však extrémně vzácná.)
- Směrovač, rozbočovač, přepínač nebo brána pro připojení zařízení: Rozbočovač je zařízení, které funguje jako spojovací bod mezi zařízeními v síti. Skládá se z několika portů RJ-45, ke kterým připojíte kabely.
- Kabely: V ethernetových sítích LAN se běžně používají kabely UTP (Unshielded Twisted Pair). Tento kabel je podobný tomu, který se používá pro pevné telefony, ale je tlustší a uvnitř je osm kroucených párů vodičů různých barev. Konec je zakončen konektorem RJ-45, což je větší verze konektoru RJ-11, který se připojuje k pevnému telefonu.
- Software pro správu sítě: Moderní operační systémy, jako jsou nejnovější verze Windows, Linux a macOS, jsou pro správu ethernetových sítí LAN více než dostačující. K dispozici je software jiného výrobce, který poskytuje více funkcí a lepší ovládání.
Jak funguje ethernet
Protokol Ethernet vyžaduje technické znalosti v oblasti informatiky, aby plně porozuměl tomu, jak funguje. Zde je jednoduché vysvětlení: Když chce počítač v síti odesílat data jinému, snímá nosnou, což je hlavní vodič spojující zařízení. Pokud je zdarma, to znamená, že nikdo nic neposílá, odešle datový paket v síti a ostatní zařízení paket zkontrolují, zda jsou příjemci. Příjemce paket spotřebuje. Pokud je na dálnici paket, zařízení, které chce odeslat, se na několik tisícin sekundy zadrží a zkusí to znovu, dokud nebude moci odeslat.