Skip to content

Využití mřížkového systému v grafickém designu

13 de Září de 2021
website design 184110047 5a5c495f7d4be800372e0119

Mřížkový systém používaný v procesu grafického návrhu je způsob organizace obsahu na stránce. K vytvoření jednotného uspořádání používá libovolnou kombinaci okrajů, vodítek, řádků a sloupců. Je to nejzřetelnější v rozvržení novin a časopisů se sloupci textu a obrázků, ačkoli návrháři jej používají i v mnoha dalších projektech. Když se naučíte rozpoznávat mřížku, všimnete si toho všude v reklamě, na webových stránkách, v obalech a dalších.

Používání mřížek ve vašich návrzích

Mřížkovým systémem může být jedna mřížka nebo soubor mřížek. Některé jsou v oboru standardní; ostatní jsou ve volné formě a záleží na designérovi. V hotovém produktu je mřížka neviditelná, ale její dodržování pomáhá vytvářet efektivní, esteticky příjemné tiskové a webové rozvržení.

Například při navrhování zadní strany pohlednice použijete standardní mřížku americké pošty. Pro adresu je určena část na pravé straně a razítko musí být v pravém horním rohu tohoto místa. V dolní části musíte ponechat prázdné místo, kam USPS umístí svůj systém čárových kódů. To vám ponechá malou část vlevo pro váš design a text.

Příklad mřížky v rozložení stránky

Jednotky mřížky jsou místo, kam umístíte text a grafiku. Okraje, uličky a žlaby jsou obvykle prázdné místo v mřížce.

Webové stránky a brožury se obvykle řídí několika standardními mřížkovými systémy, které tvoří základ pro šablony. Jedním z nejpopulárnějších pro oba projekty je rozložení záhlaví a tří sloupců. Pro diváka je to velmi známé a může to být snadný způsob, jak získat skok ve svém návrhu.

CSS Grid Layout - sloupce mřížky a řádky mřížky

Při navrhování webových stránek nebo vícestránkového tiskového materiálu zvažte zachování kolekce mřížek, se kterou budete pracovat. Každá mřížka v daném designu by měla souviset, ale mohou se lišit. To vám umožní přizpůsobit informace pro jednu stránku do vhodnějšího rozvržení, aniž by byl narušen konzistentní vzhled a dojem, který vyžaduje skvělý design.

Typy mřížek

Rozložení mřížky je stejně rozmanité jako publikace, weby a položky, které řídí. Běžné typy zahrnují stejně velké dvou-, tří- a čtyřsloupcové mřížky se záhlavím v horní části, stejně jako celostránkové mřížky čtverců. Z těchto stavebních bloků vytvářejí variace šířky sloupců, ohraničení, velikostí stránek a dalších funkcí jedinečné návrhy stránek. Při zahájení projektu nebo dokonce při procvičování zkuste použít mřížkový systém, který vám pomůže umístit prvky vašeho návrhu na stránku.

1631531364 659 Vyuziti mrizkoveho systemu v grafickem designu Mřížka ve Photoshopu CS6″ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-19″ >

Většina aplikací a programů pro grafický design nabízí možnost použít mřížkové překryvy jako vodítka pro umístění obsahu.

Vylomení ze sítě

Jakmile je mřížka vytvořena, je na návrháři, kdy a jak se z ní vymanit. To neznamená ignorovat mřížku; prvky mohou spíše přecházet ze sloupce do sloupce, zasahovat na konec stránky nebo se rozšířit na sousední stránky. Ve skutečnosti počínaje mřížkou a následným vylomením z ní může vést k zajímavým návrhům stránek. Toto je běžný přístup v moderním designu časopisů.