Skip to content

Výzvy 5G: Proč to není rychlejší

26 de Červenec de 2021
deadline 5c11104b46e0fb00011950a7

Pokud 5G nabízí rychlejší rychlosti než 4G, proč tedy trvá tak dlouho, než velké společnosti jako Verizon, AT&T a T-Mobile podporují služby 5G ve městech v USA? Seznamte se s různými výzvami zavádění 5G po celém světě, včetně regulačních schválení a nákladů na výstavbu sítě. Informace v tomto článku se týkají technologie mobilních sítí 5G.

Výzvy pro nasazení v síti 5G

Vzhledem k typu signálu, který vysílají věže buněk 5G, je jejich dosah výrazně omezen na zařízení v těsné blízkosti. Mnoho sítí pracuje na rádiových frekvencích 5G nazývaných milimetrové vlny, které jsou schopné přenášet spoustu dat. Zatímco 5G sítě podporují rychlejší připojení a streamování, často jsou omezeny na pokrytí méně než jednu čtvereční míli. Kvůli omezenému rozsahu 5G může méně uživatelů přistupovat k 5G z jedné mobilní věže. Signály 5G jsou také snadněji blokovány běžnými objekty, jako jsou stromy a budovy. To znamená, že je třeba postavit mnoho malých antén, aby sloužily více zákazníkům. Nasazení takové infrastruktury v celé zemi není snadný úkol a poskytovatelé narážejí na problémy s předpisy místních komunit.

Některá města nejsou na palubě s 5G

Předpisy obcí mohou být jednou z největších překážek rychlého zavedení 5G. Zatímco některá města spolupracují s poskytovateli telekomunikací na instalaci zařízení 5G, jiná mají zásady a postupy, které se ukazují jako překážky. Mezi příklady patří zásady územního plánování, zdlouhavé povolovací procesy, vysoké poplatky a dokonce i estetické aspekty kvůli instalaci 5G hardwaru na pouliční lampy a elektrické sloupy.

Testování je zásadní

Stejně jako všechny vyvíjející se technologie musí být prováděny přísné zkoušky musí být dokončeno dříve, než může proběhnout skutečné zavedení 5G. Společnosti nevydají nový produkt nebo službu, dokud si nebudou jisty, že bude fungovat tak, jak je inzerováno a zákazníkovi poskytne nejlepší zážitek. Většina hlavních mobilních operátorů po celém světě již nějakou dobu testuje 5G v interiéru i exteriéru. Některé společnosti testují 5G v pohybujících se vozidlech a jiné prostřednictvím pevných bezdrátových přístupových bodů.

Je třeba zakoupit rádiové spektrum

Části rádiového spektra, na kterých fungují sítě 5G, nejsou jen volně dostupné; musí mít licenci pro provozovatele sítí od regulačních orgánů, jako je FCC ve Spojených státech. Než však poskytovatel telekomunikačních služeb může zaplatit část spektra, musí se mezinárodní orgány dohodnout, které části spektra lze použít pro mobilní komunikaci. Dokončení těchto kroků může trvat mnoho let.

5G telefony zatím nejsou mainstreamové

Někteří operátoři ještě nevydali 5G telefony a mnoho spotřebitelů ještě necítí potřebu je kupovat, protože jsou nepoužitelní tam, kde žijí nebo cestují. Ostatní lidé se také obávají, jak bezpečné jsou 5G rádiové vlny, že jde o nový typ sítě, která pracuje na různých rádiových frekvencích než starší sítě, jako jsou 4G a 3G.

Zavádění 5G je drahé

Nasazení zcela nové mobilní sítě není levné. Očekává se, že telekomunikační společnosti investují do 5G infrastruktury až 275 miliard dolarů do roku 2025. Provozovatel mobilní sítě musí během zavádění 5G platit za všechny následující (a další), než se vůbec dostane k zákazníkům:

  • Licencování spektra
  • Fyzický hardware použitý při nasazení 5G
  • Najímání techniků k instalaci potřebného hardwaru
  • Testování a opakované testování sítě
  • Regulační poplatky požadují poplatky za zavedení