Zatímco animace je složité umění, které může vyžadovat roky školní docházky, pro fandy – a dokonce i pro některé samouky – je překvapivě snadné začít z pohodlí vašeho domova a začít vyrábět animace od nuly pouze s málo studia, tvrdé práce a praxe. Žádné školy animace; žádná složitá nastavení studia. Jen vy, pár řemesel a pyžamo. Er. Studna. Doufali bychom, že budete nosit alespoň pyžamo. Jak tedy začít? No, první …
Naučte se základy
Porozumět základním principům, terminologii, technikám – co je to snímková frekvence, důležitost klíčových snímků, jak funguje tradiční animace, co je to mezi nimi, jaké jsou různé metody animace, proč se mění poměr stran. Proveďte svůj výzkum, naučte se žargon a budujte své základy, dokud nepochopíte design postav, nepochopíte, jak se ze sekvence kreseb může stát pohyblivý obraz, a pochopíte, že je to časově náročný proces, který vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Zkuste načrtnout několik cyklů chůze. Vytvořte flip knihu. Nakreslete několik listů znaků. Seznamte se s principy, jako je squash a strečink. Můžete najít řadu lekcí online, ale existují také stovky knih, které mohou být neocenitelné, pokud jde o osvojení principů animace. Sakra, jen sledujte animace, jak jen můžete. Vezměte si, co jste se při studiu naučili, jen pozorujte a uvidíte, jak se to uplatní. Podívejte se, jestli můžete přijít na to, jak se dělaly různé věci.
Rozhodněte se, jakou cestou se chcete vydat
Chcete být tradičním animátorem nebo digitálním animátorem? Máte zájem o celkovou animaci nebo stop-motion, 2D nebo 3D animaci? Někteří lidé se zaměřují pouze na jednu disciplínu, zatímco jiní se vydávají cestou „jack of all trades“. Vědět, na co se chcete specializovat, vám pomůže jít na další cestu, kterou je …
Vyberte své nástroje
Možná pracujete s tužkami, papírem a světlými stoly s modrou linkou – nebo pracujete zcela softwarově se stolním počítačem a programy Flash, Maya nebo libovolným počtem dalších programů. Pouhý výběr softwaru, se kterým chcete pracovat, může být vyčerpávající. Různé cesty animace vyžadují různé nástroje; můžete mít celé studio rozptýlené čerstvě namalovanými celery nebo celý váš pracovní prostor může být omezen na váš notebook (nebo více počítačů, zvláště pokud pracujete s 3D vykreslováním náročným na zdroje). Můžete dokonce pracovat s hybridními technikami a spárovat tradiční techniky s digitálními efekty. Můj osobní pracovní postup obecně zahrnuje ruční kreslení čar na papír – místo kopírování do celsů je místo toho naskenuji do svého notebooku, vyčistím je ve Photoshopu, upravím prázdné pozadí, než použiji vrstvený soubor k vyplnění barvy a stínování. Poté už jde o import do Flash do sekvence a vrstvy přes pozadí. Jiní dávají přednost kreslení nástrojů na obrazovce pomocí nástrojů, jako jsou grafické tablety, aniž by se dotkli tužky a papíru.
Praxe
Ne vážně. Praxe. Hodně trénujte. Cvičte, dokud nedostanete syndrom karpálního tunelu z křečí prstů kolem tužky nebo svírání myši, a pak pokračujte v procvičování. A když nepraktikujete, pozorujte. Studujte život kolem sebe, studujte způsob, jakým objekty vzájemně reagují, studujte způsob, jakým se věci pohybují, a naučte se, jak to přeložit do svého animačního média. Experiment. Najděte metody, nástroje a médium, které vám nejlépe vyhovují, a poté ještě více procvičujte. Animátoři se nikdy nepřestanou učit. Vždy existuje nový způsob, jak dělat věci, nebo prostě něco, co jsme ještě nezkoušeli – a animace není snadná. Ale s praxí se budete stále zlepšovat a rozšiřovat, dokud nevytvoříte vize, díky nimž jste se chtěli stát animátorem.