Skip to content

Začínáme s bezdrátovými reproduktory

17 de Srpen de 2021
GettyImages 767989733 5bbf628fc9e77c005179ef00

Bezdrátové zvukové reproduktory se díky moderní technologii stále zlepšují. Bateriová tranzistorová rádia před lety byla předchůdcem digitálních reproduktorů, které nabízejí více funkcí zajímavých pro novou generaci spotřebitelů. Bezdrátové reproduktory slibují všechny stejné výhody jako tradiční, s přidanou flexibilitou, která vám pomůže propojit se světem digitálního a internetového zvuku. Ať už chcete přehrávat soubory .mp3 ze své hudební sbírky, aniž byste museli nosit sluchátka, streamovat podcasty přes internet nebo jednoduše nakonfigurovat svůj smartphone tak, aby používal hlasitější reproduktor, tato zařízení to zvládnou.

Důležité informace při výběru bezdrátových reproduktorů

Kvalita bezdrátových reproduktorů se velmi liší v závislosti na modelu. Zatímco levně vyrobené často znějí plechově a zkresleně, modely vyšší třídy mohou poskytovat celkem dobrou kvalitu zvuku. Lépe vyrobené jednotky také vydrží déle. Mezi další vlastnosti dobrých bezdrátových reproduktorů patří

  • Kompatibilita: Možnost připojení k řadě dalších zařízení prostřednictvím standardních průmyslových technologií.
  • Přenosnost: Je dostatečně lehký na přesun z místa na místo, s dobrou výdrží baterie (u baterií napájených).
  • Styl: Estetická přitažlivost/

Existuje několik různých typů bezdrátových reproduktorů, každý navržený pro specifické účely.

RF/IR reproduktory

Domácí stereo systémy stále častěji používají jako alternativu k tradičním drátovým reproduktorům radiofrekvenční (RF) reproduktory. Například zadní dva reproduktory v prostorovém systému mají velký prospěch z bezdrátového připojení, protože v mnoha domácnostech chybí potřebné předběžné zapojení. Bezdrátové subwoofery se také osvědčily, protože mohou být volněji umístěny v místnosti. RF stereofonní systém obsahuje rádiový vysílač (často zabudovaný uvnitř zesilovače), který vysílá vlny na frekvencích, které jsou schopné přijímat odpovídající reproduktory. Infračervené (IR) reproduktory fungují podobně jako RF reproduktory (a tyto dva termíny se někdy používají zaměnitelně) s tím rozdílem, že infračervené signály pracují na různých frekvencích a nemohou proniknout přes stěny nebo jiné objekty.

Bluetooth, Wi-Fi a proprietární reproduktory

Reproduktory Bluetooth se staly populární jako doprovodná zařízení k chytrým telefonům a tabletům. Stisknutím tlačítka lze tyto jednotky „spárovat“ propojeno krátkým dosahem-s hostitelským zařízením s podporou Bluetooth, pomocí kterého lze spustit přehrávání zvuku nebo streamování. Navrženy pro přenositelnost, tyto reproduktory obvykle běží na baterie a jsou menší než jiné druhy reproduktorů. Mnoho prodejců vyrábí reproduktory Bluetooth nejvyšší kvality, včetně Bongo od Otis & Eleanor, FUGOO, JBL, Bose, UE. Reproduktory Wi-Fi se připojují k domácí síti a komunikují přes TCP/IP. Wi-Fi se může připojit na delší vzdálenosti než Bluetooth, a proto se tyto reproduktory běžně používají pro audio systémy „celého domu“. Protože spotřebovávají více energie, reproduktory Wi-Fi se obvykle připojují do zásuvek, a ne na baterie. Několik prodejců vybudovalo specializované (proprietární) bezdrátové systémy, které se přemosťují na domácí síť Wi-Fi, například bezdrátovou síťovou síť SonosNet od společnosti Sonos. Reproduktory AirPlay využívají patentovanou bezdrátovou multimediální technologii společnosti Apple. Reproduktory AirPlay se připojují pouze k „i-zařízením“ Apple nebo k Apple iTunes. Relativně méně prodejců vyrábí tento typ reproduktorů a jejich ceny bývají vyšší. Mnoho reproduktorů AirPlay také podporuje Bluetooth, takže mohou pracovat také s vybavením jiného výrobce než Apple.

Technické problémy s bezdrátovými reproduktory

Kromě jejich pověsti nestejné kvality zvuku mohou účinnost bezdrátových reproduktorů bránit ještě dvě další technické výzvy

  • Rušení signálu: Rádiové signály ve vzduchu z jiných přístrojů pro domácnost mohou rušit bezdrátové reproduktory, snižovat kvalitu zvuku a (v extrémních případech) způsobovat úplné vypadnutí zvuku.
  • Napájecí kabely: kromě menších modelů Bluetooth musí být bezdrátové reproduktory zapojeny do zásuvek ve zdi, což pravděpodobně neznamená, že jsou skutečně bezdrátové.