Skip to content

Základní strategie pro prodej vašich 3D modelů online

2 de Srpen de 2021
GettyImages 485205797 56d4ed1f3df78cfb37d9cbe3

V prvních dvou dílech této série jsme zaměřili naši pozornost na 10 největších tržišť 3D modelů a na ta, která vám poskytnou největší šanci na úspěch při prodeji zdrojů 3D akcií. Vědět, kde prodat, je fantastické, ale je také velmi důležité to vědět jak prodat. V tomto článku si projdeme pět strategií, pomocí kterých se můžete na trhu 3D odlišit a pomůže vám generovat stálý proud tržeb.

Exkluzivní nebo nevýhradní?

Ze stránek, o kterých jsme hovořili v předchozích dvou článcích, sedm z nich nabízí vyšší sazby licenčních poplatků, pokud se rozhodnete prodávat své modely výhradně na jejich trhu.

Ne udělejte to hned od začátku – exkluzivita pouze zpomalí váš potenciál na začátku. Zde jsou dva důvody:

Prodej výhradně na jednom trhu zmenšuje vaši potenciální klientelu.

Pokud se rozhodnete nahrát model výhradně do TurboSquid, znamená to, že máte přibližně 130 000 potenciálních kupujících měsíčně. Nahrání stejného modelu do TurboSquid, The 3D Studio a Creative Crash však efektivně zdvojnásobí vaše publikum.

I při exkluzivních smlouvách se vyšší sazby licenčních poplatků nezačnou, dokud nedosáhnete dostatečně vysokého objemu prodeje.

Nemá proto smysl volit exkluzivitu hned od začátku. Například TurboSquid inzeruje až 80% licenčních poplatků pomocí svého programu Squid Guild. Na tuto sazbu však nemáte nárok, dokud již tržby nedosáhnete 10 000 dolarů. Nejprve vyzkoušejte vody. Pokud jste v tom několik měsíců a všimli jste si, že 70% vašich prodejů pochází z TurboSquid a pouze 30% pochází z jiných tržišť, pak možná budete chtít začít přemýšlet o exkluzivitě, ale nezapomeňte spustit čísla, než do něčeho skočíte.

Najděte výklenek a ovládněte jej

Na to se různí názory, ale náš názor je, že je lepší ovládnout konkrétní mezeru, než se snažit najít úspěch s metodou tvorby obsahu typu scatter-shot. Pokud většina vašich modelů sdílí sjednocující téma, pravděpodobně si vybudujete pověst jako středověký zbraňový chlapík, nebo nejlepší modelář vozidel v oboru. Pokud zaujmete konkrétní místo v mysli spotřebitele, bude pravděpodobnější, že se vrátí přímo do vašeho obchodu, než aby se při obecném vyhledávání brodili stovkami výsledků. Opačné myšlení je, že nikdy není dobré dát všechna vejce do jednoho košíku. CGTrader provedl rozhovor s jedním z nejúspěšnějších prodejců 3D akcií v oboru (prodejem 3D modelů akcií vydělává přes 50 000 dolarů ročně). Jde do hloubky o tom, jaké modely prodávat, a doporučuje prodávat v široké škále kategorií. S jeho úspěchem určitě nemůžete polemizovat. Vhodnou strategií by mohlo být diverzifikace na začátku. Zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje a co vám přináší největší příjem. Když máte jasnou představu o tom, jaké typy modelů se prodávají, pak se vážně snažte prosadit jako lídr v této oblasti.

Prezentace je klíčová!

Pokud chcete, aby váš model vynikl mezi tisíci dalšími nabízenými na daném trhu, vyhraďte si potřebný čas, aby vypadal opravdu, opravdu, dobře. Většina lidí obsahuje jeden nebo dva vykreslené obrázky a říká tomu den. Jděte nad a za. Udělejte si čas na nastavení opravdu skvělého studiového osvětlovacího zařízení a postupujte podle těchto tipů, aby vaše vykreslování bylo co nejvíce fotorealistické. Nikdy nemůžete zákazníkovi poskytnout příliš mnoho informací a jakmile budete mít dobré studiové vybavení, můžete je znovu použít pro všechny své modely. Zahrňte obrázky ze všech myslitelných úhlů a dokonce přemýšlejte o vykreslování na gramofonu. Nakonec nahrajte tolik formátů souborů, kolik jen můžete. Díky tomu budou vaše nabídky univerzálnější a přiláká širší škálu zákazníků. Přinejmenším, vždy obsahovat soubor .OBJ, protože je relativně univerzální.

Zvyšte návštěvnost mimo web

Téměř každý z těchto webů má přidružený program, což znamená, že získáte další část prodeje, pokud přivedete provoz z off-site. Začněte se etablovat na několika sociálních sítích, zejména na Facebooku, Twitteru a DeviantArt. Kdykoli nahrajete nový model, zveřejněte svou práci pomocí partnerského odkazu zpět na své primární tržiště. Začněte zveřejňovat příspěvky na fórech CG a do podpisů na fóru vložte odkazy na váš obchod. Propagace mimo web vám pomůže získat větší pozornost a vaše kontakty se stanou častějšími zákazníky.

Kvalita na prvním místě, kvantita později

Prvním instinktem tohoto druhu freelancingu je pokusit se dostat co nejvíce modelů na trh co nejrychleji. Čím více modelů máte k dispozici, tím více prodejů vytvoříte – ano? Ne nutně. I když máte na prodej stovky modelů, nevyděláte ani korunu, pokud nejsou dost dobré na to, aby zaručily nákup. Většina lidí, kteří jsou ochotni utratit slušné peníze za 3D aktiva, je používá profesionálně, což znamená, že si chtějí koupit vysoce kvalitní práci. Je lákavé chrlit malé tří nebo čtyřhodinové projekty, které jsou „dost dobré“, ale upřímně vás nikam nedostane, pokud je někdo ochoten koupit. Spíše než se soustředit na kvantitu na začátku, udělejte si čas na to, aby vaše první várka modelů byla tak dobrá, jak jen mohou být. Investování času navíc předem vám pomůže získat si pověst kvalitního modeláře. Později, když jste se etablovali, můžete se soustředit na budování svého množství. Naštěstí jsme vám poskytli solidní přehled o tom, jak úspěšně vydělat peníze prodejem 3D modelů online.