Skip to content

Základy formátu zvuku Auro 3D Audio Surround

10 de Srpen de 2021
auro 3d audio logo 10 1 aaa 5a5fcc6f494ec900379fdde6 fda551fa296640118bc22a061a01d67e

Mezi Dolby a DTS existuje mnoho formátů prostorového zvuku, které můžete využít ve většině nastavení domácího kina. Je však třeba zvážit alternativu, která poskytuje pohlcující zážitek z prostorového zvuku, který je k dispozici pouze u vybraných přijímačů domácího kina a AV předzesilovačů/procesorů, a to je Auro 3D Audio.

Co je Auro 3D Audio?

Co se nám líbí

 • Zpětně kompatibilní s 5.1 a 7.1 kanálovým zvukem.
 • Umožňuje konfiguraci kanálů 10.1, 11.1 a 13.1.
 • Může mapovat DTS: X na nastavení reproduktorů Auro 3D Audio.
 • Upmixer dokáže přizpůsobit 2, 5,1 nebo 7,1kanálový zvuk rozložení reproduktorů Auro 3D Audio.

Co se nám nelíbí

 • Pro plně pohlcující zvuk vyžaduje mnoho reproduktorů.
 • Mapování reproduktorů Auro 3D Audio a Dolby Atmos nejsou kompatibilní.
 • Ve srovnání s formáty Dolby a DTS málo dostupného obsahu.
 • Realizace drahá.

Auro 3D Audio je spotřebitelskou verzí systému pro přehrávání prostorového zvuku Barco Auro 11.1 používaného v některých kinech. Pokud jste Barco Audio 11.1 nezažili, podívejte se na seznam kin a filmů, které si možná budete moci prohlédnout. Auro 3D Audio je konkurentem formátů prostorového zvuku Dolby Atmos a DTS: X v prostoru domácího kina. Přesto má své vlastní vlastnosti. Auro 3D Audio v domácím kině poskytuje pohlcující zážitek z prostorového zvuku (podobně jako Dolby Atmos a DTS: X) tím, že obklopuje prostředí poslechu bublinou. Na rozdíl od Dolby Atmos a DTS: X je však Auro 3D Audio založeno spíše na kanálech než na objektech. Během procesu míchání jsou zvuky přiřazeny konkrétním kanálům (tedy požadavek na více reproduktorů) namísto konkrétního bodu v prostoru. Dalším rozdílem mezi Auro 3D a Dolby Atmos/DTS: X je způsob přenosu kódovaného signálu ze zdrojového zařízení do AV předzesilovače/procesoru nebo přijímače domácího kina. Dolby Atmos a DTS: X integrují kodek v určitém formátu bitového toku. Kodek Auro 3D Audio může být vložen do standardního nekomprimovaného 5.1kanálového zvukového doprovodu PCM a umístěn na disk Blu-ray Disc nebo Ultra HD Blu-ray Disc. To znamená, že Auro 3D Audio je zpětně kompatibilní. Pokud váš procesor AV předzesilovače nebo přijímač domácího kina nepodporuje Auro 3D, máte stále přístup ke standardnímu 5.1 nebo 7.1 kanálovému nekomprimovanému zvukovému signálu. Protože algoritmy kodeků Auro 3D Audio mohou být začleněny do 5.1kanálové zvukové stopy PCM, většina, ne-li všechny, přehrávače disků Blu-ray mohou předávat tyto informace z disku Blu-ray do předzesilovače/procesoru AV nebo přijímače domácího kina, který poskytuje Dekódování zvuku Auro 3D. Pro přístup ke zvukovým stopám Auro 3D Audio, které mohou být obsaženy na disku Blu-ray ve formátu Ultra HD, potřebujete přehrávač disků Blu-ray Ultra HD.

Možnosti rozložení reproduktorů Auro 3D Audio

Pro poslech Auro 3D Audio začíná tradiční 5.1kanálovou vrstvou reproduktorů a subwooferem. Kolem poslechové místnosti (nad poslechovou pozicí) je další sada předních a prostorových reproduktorů (to znamená rozložení dvouvrstvých reproduktorů). Přesněji řečeno, rozložení vypadá takto:

Schémata reproduktorů Auro 3D Audio

 • Úroveň 1: 5.1 kanálů – přední levý, střední, přední pravý, levý prostorový, pravý prostorový a subwoofer.
 • Úroveň 2: Výšková vrstva – přední levá, přední pravá, levá prostorová, pravá prostorová. Výsledkem je 9,1kanálové nastavení reproduktorů.
 • Úroveň 3 (volitelně): Horní vrstva-Pokud se rozhodnete pro plnou 10,1kanálovou možnost, umístěte jeden reproduktor na strop přímo nad místo poslechu. Toto je označováno jako kanál VOG (Boží hlas).

Možnosti kanálu 9.1 a 10.1 poskytují více než vhodný zážitek z poslechu Auro 3D. Přesto, pokud máte kombinaci předzesilovače/procesoru/zesilovače AV nebo přijímače domácího kina, který je řádně vybaven, může Auro 3D pojmout 11,1 a 13,1 kanálové konfigurace. V těchto konfiguracích lze do výškové vrstvy nastavení 10,1 kanálu přidat reproduktor středového kanálu, což má za následek celkem 11,1 kanálů. Chcete -li to dále rozšířit, pokud začnete s nastavením kanálu 7.1 na úrovni 1, výsledkem je celkové nastavení 13,1 kanálů.

Jak zní Auro 3D Audio

V tuto chvíli si pravděpodobně říkáte: „To je hodně řečníků!“ To je rozhodně pravda a pro mnoho spotřebitelů je to vypnutí. Důkaz je však v poslechu.

Schéma zvukové vrstvy 3D zvuku Auro

Při poslechu zvuku Auro 3D Audio je charakteristické, že ačkoliv Dolby Atmos a DTS: X poskytují podobný pohlcující prostorový efekt jako u filmů, Auro 3D Audio je u hudby nejpůsobivější. Když je aktivována výšková vrstva, zvuk jde svisle a ve fyzické mezeře mezi předními a zadními reproduktory se zvětšuje. To znamená, že k širokoúhlému zážitku z prostorového zvuku nepotřebujete další sadu širokých reproduktorů.

 • Filmy: Auro 3D Audio poskytuje realistické zvukové prostředí, kde je zvuk pohlcující a směrový. Dialog je dobře ukotven, zvuky efektů mají požadovaný dramatický dopad a zvuky na pozadí (přechodné) jsou detailní, vyvedené a vyvážené ve správném poměru vůči hlavním zvukovým prvkům.
 • Hudba: Výsledky jsou působivé ve srovnání se standardní dvoukanálovou reprodukcí zvuku. Jako posluchač jste umístěni do akustiky místnosti, kde byl záznam pořízen (například do klubu, hlediště, kostela nebo arény). Rovnováha mezi vokály a nástroji je přesná. Zvuk však závisí na tom, jak byly nahrávky smíchány. Pokud se to udělá dobře, výsledky jsou působivé. I když jste dvoukanálovým stereofonním fanouškem, vezměte si vážný poslech, pokud máte možnost vyzkoušet si hudební vystoupení v Auro 3D Audio.

Navzdory vynikajícímu zvukovému zážitku je hlavním problémem Auro 3D Audio to, že k dosažení efektu pohlcující výšky vyžaduje více reproduktorů. To je na rozdíl od DTS: X, který pracuje se standardním nastavením 5.1 nebo 7.1, nebo Dolby Atmos, který pracuje se standardním 5.1kanálovým nastavením reproduktorů s přidáním dvou vertikálně pálících nebo stropních reproduktorů. Požadavky na rozmístění reproduktorů pro Auro 3D Audio a Dolby Atmos jsou různé a obvykle nejsou kompatibilní. Více vrstev reproduktorů Auro 3D a jeden stropní reproduktor se liší od systému Dolby Atmos, který pro výškové zvuky vyžaduje jednu horizontální úroveň reproduktorů a dva nebo čtyři stropní nebo svislé reproduktory. Auro 3D nemůže přirozeně mapovat na konfiguraci reproduktorů Dolby Atmos a Dolby Atmos nemůže přirozeně mapovat na konfiguraci Auro 3D Audio. Marantz a Denon to řeší poskytnutím jednotné konfigurace nastavení reproduktorů. Když jste konfrontováni s nastavením Auro 3D Audio, použijte jednotnou konfiguraci k mapování výškových signálů Dolby Atmos na levý a pravý přední reproduktor ve výškové vrstvě Auro 3D Audio. Na druhou stranu, DTS: X, který je agnostikem rozmístění reproduktorů, může mapovat na celé nastavení reproduktorů Auro 3D Audio.

3D zvukový obsah Auro

Abyste plně využili výhody Auro 3D Audio, potřebujete filmový nebo hudební obsah, který je správně zakódován. To zahrnuje vybrané filmy na Blu-ray nebo Ultra HD Blu-ray Disc, stejně jako vybraný zvukový obsah na Pure Audio Blu-ray Disc.

Příklady zvukového obsahu Auro 3D

V rámci implementace tohoto formátu navíc Auro Technologies poskytuje další upmixer (označovaný jako Auro-Matic), který využívá rozmístění reproduktorů Auro 3D Audio pro obsah nekódovaný 3D Audio. Auro-Matic rozšiřuje zážitek z prostorového zvuku z tradičního 2/5,1/7,1 kanálového obsahu. Přináší zvukové detaily a otevírá mono zdrojový materiál bez přehánění záměru původního záznamu.

3D audio Auro pro sluchátka

Kromě verze Auro 3D Audio pro domácí kino existuje ještě verze pro sluchátka. 3D sluchátka Auro fungují s jakýmikoli Binaurálními (stereo) sluchátky. Díky tomu je Auro 3D Audio praktické pro přijímače domácího kina, AV procesory se sluchátkovými výstupy a mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety.

Auro 3D audio hlavový diagram

Jak získat zvuk Auro 3D pro domácí kino

Auro 3D může být zahrnuto nebo přidáno s aktualizací firmwaru v kompatibilním AV procesoru nebo přijímači domácího kina. Zařízení, která vyžadují aktualizaci firmwaru pro přidání Auro 3D Audio, však mohou mít související poplatek (obvykle 199 $).

9,2kanálový přijímač domácího kina Denon AVR-X4400H

Mezi značky, které nabízejí Auro 3D Audio pro vybrané AV procesory a přijímače domácího kina, patří Denon, Marantz, Storm Audio a DataSat.