Skip to content

Základy zvuku na PC: Konektory

7 de Červenec de 2021
X7 gaming console4 56a1b4f05f9b58b7d0c1e3ed

Většina systémů stolních počítačů neobsahuje vestavěné zařízení pro přehrávání zvuku a většina notebooků nabízí omezené možnosti reproduktorů. Mechanismus, kterým se zvuk přesouvá z počítačového systému do externích reproduktorů, činí rozdíl mezi čistým a ostrým zvukem a hlukem.

Schéma propojení zvuku s počítačem.

Mini jacky

Stereofonní mini jack

Stereofonní mini jack.

Mini-jack je nejběžnější formou propojení mezi počítačovým systémem a reproduktory nebo stereofonním zařízením. Používá stejné 3,5 mm konektory jako přenosná sluchátka. Kromě své velikosti jsou pro zvukové komponenty široce používány minikonektory. Přenosný zvuk je používá již řadu let, díky čemuž je široká škála sluchátek, externích minireproduktorů a zesílených reproduktorů kompatibilní s počítačovým zvukem. Pomocí jednoduchého kabelu je také možné převést zástrčku mini-jack na standardní konektory RCA pro domácí stereofonní zařízení. Mini jackům chybí dynamický rozsah. Každý minikonektor může přenášet signál pouze pro dva kanály nebo reproduktory. To znamená, že v nastavení prostorového zvuku 5.1 přenášejí signál pro šest zvukových kanálů tři kabely mini-jack.

Konektory RCA

Kompozitní videokabel a konektor RCA

Konektor RCA je po dlouhou dobu standardem pro domácí stereofonní propojení. Každá jednotlivá zástrčka přenáší signál pro jeden kanál. To znamená, že stereofonní výstup vyžaduje kabel se dvěma konektory RCA. Vzhledem k tomu, že se používají tak dlouho, došlo také k velkému vývoji v kvalitě kabeláže. Většina počítačových systémů nemá konektory RCA. Velikost konektoru je velmi velká a omezený prostor ve slotu pro PC kartu brání použití mnoha. V jednom PC slotu obvykle nebyli více než čtyři. Konfigurace prostorového zvuku 5.1 vyžaduje šest konektorů. Protože většina počítačů není připojena k domácím stereofonním systémům, výrobci se obecně rozhodnou místo toho použít konektory mini-jack.

Digital Coax

Panamax M5100-PM - Pohled zezadu - Koaxiální a LAN připojení

Panamax M5100-PM – Pohled zezadu – Koaxiální a LAN připojení.

Konstantní převod mezi analogovými a digitálními signály indukuje zkreslení zvuku. Ve výsledku byla vytvořena nová digitální rozhraní pro signály pulzní kódové modulace z CD přehrávačů do připojení Dolby Digital a DTS na DVD přehrávačích. Digitální koaxiální kabel je jednou ze dvou metod přenosu tohoto digitálního signálu. Digitální koaxiální kabel vypadá stejně jako konektor RCA, ale má velmi odlišný signál přenášený přes něj. S digitálním signálem cestujícím po kabelu sbalí kompletní vícekanálový prostorový signál do jediného digitálního proudu přes kabel, který by vyžadoval šest samostatných analogových konektorů RCA. Díky tomu je digitální koaxiální kabel velmi efektivní. Nevýhodou použití digitálního koaxiálního konektoru je, že zařízení, ke kterému se počítač připojí, musí být také kompatibilní. Obvykle vyžaduje buď zesílený reproduktorový systém s integrovanými digitálními dekodéry, nebo přijímač domácího kina s dekodéry. Protože digitální koaxiální kabel může nést také různé kódované toky, zařízení musí být schopné automaticky detekovat typ signálu. Tato schopnost zvyšuje cenu připojovacího zařízení.

Digitální optický (SPD / IF nebo TOSLINK)

Příklad koncovky a připojení digitálního optického kabelu

Příklad koncovky a připojení digitálního optického kabelu.

Optický konektor – někdy nazývaný SPD / IF (Sony / Philips Digital Interface) – přenáší digitální signál přes optický kabel, aby si zachoval integritu signálu. Toto rozhraní bylo nakonec standardizováno do toho, co se označuje jako kabel a konektor TOSLINK. Konektory TOSLINK poskytují nejčistší formu přenosu signálu, která je v současné době k dispozici, ale existují omezení. Nejprve vyžaduje speciální kabely z optických vláken, které jsou dražší než koaxiální kabely. Za druhé, přijímací zařízení musí akceptovat konektor TOSLINK, což je u zesilovačů počítačů a reproduktorů vzácná funkce.

USB

USB flash disk a více poruch USB portu

Universal Serial Bus je standardní forma připojení pro téměř jakýkoli typ periferie počítače, včetně sluchátek, náhlavních souprav a dokonce i reproduktorů. Zařízení, která používají USB konektor pro reproduktory, jsou ve skutečnosti také zařízení zvukové karty. Namísto vykreslování a převodu digitálních signálů na zvuk ze základní desky nebo zvukové karty se digitální signály odesílají do zvukového zařízení USB a tam se dekódují. Tento přístup vyžaduje méně připojení, ale má také hlavní nevýhody – například funkce zvukové karty reproduktorů nemusí podporovat správné úrovně dekódování potřebné pro zvuk vyšší kvality, například 24bitový zvuk 192 kHz.