Skip to content

Získáváte rychlost internetu, za kterou platíte?

6 de Červenec de 2021
is your internet speed as good as promised 4007146 28432c34bb4c42d4804b583f2d64b706

Tři hlavní přispěvatelé k dobré rychlosti internetu jsou to, kde se nacházíte, za co platíte a jak používáte internet. Pokud po otestování rychlosti internetu zjistíte, že je to pomalejší než to, za co platíte, můžete provést pár věcí, aby bylo připojení rychlejší. Rychlost jakékoli sítě je však jen tak rychlá, jakou vydává poskytovatel internetových služeb (ISP).

Jak určit dobrou rychlost internetu

Je nemožné určit číslo podle toho, co se považuje za normální rychlost internetového připojení k síti. Každý platí za různé rychlosti a pro přístup k internetu používá různá zařízení v různých sítích. Je však možné určit vaši konkrétní definici normálu testováním toho, jak rychlé máte připojení, a porovnáním s rychlostí, kterou byste měli získat. S tím se říká, že u kabelového připojení je větší pravděpodobnost, že získáte vyšší rychlost než u bezdrátového připojení. Váš telefon například pravděpodobně nedokáže streamovat filmy, když jste v kempu tak rychle, jak to jde doma.

Průměrné rychlosti mobilního internetu

Průměrná rychlost připojení pro mobilní telefony podporující standard 4G LTE se pohybuje od 27 do 32 Mb / s, v závislosti na stavu, ve kterém žijete, a na věku telefonu. Pokud vaše zařízení podporuje standard 5G, průměrná rychlost připojení je vyšší, v rozmezí od 50 do 495 Mb / s. Všichni hlavní poskytovatelé mobilních služeb vykazují ve venkovských oblastech poněkud nižší rychlost, pravděpodobně proto, že 80 procent populace žije v městských oblastech. Ve většině případů je rychlostní rozdíl menší než 10 procent. To jsou průměry. Někteří uživatelé zaznamenávají vyšší rychlosti a někteří uživatelé nižší rychlosti.

Průměrné rychlosti širokopásmového připojení

Moderní širokopásmové kabelové, optické a DSL sítě nadále zvyšují rychlost internetu. Rychlost stahování kabelů a vláken se pohybuje od 100 Mbps do maximálního potenciálu 1 Gbps; rychlosti stahování na DSL jsou nižší, stejně jako rychlosti nahrávání ve všech třech sítích.

Jak otestovat rychlost vašeho připojení k internetu

Zjištění, jak rychlé máte připojení k internetu, je poměrně snadné. Několik webů pro testování rychlosti internetu, například Speedtest a SpeedOf.Me, to za vás udělá během několika minut. Jednou z výhod je, že musíte provést test rychlosti proti vašemu ISP. Například pokud se nepřihlásíte k odběru internetového balíčku Comcast, můžete stále otestovat rychlost internetu pomocí testu rychlosti Comcast, abyste získali přesný výsledek. Pokud však máte v plánu se svým ISP dohadovat, proč máte pomalý internet, použijte test rychlosti, který vám ISP doporučuje. Je velká šance, že váš poskytovatel služeb má na svém webu test rychlosti, který můžete provést, abyste okamžitě zjistili, zda dostanete to, za co zaplatíte. Pokud nemůžete najít test rychlosti vašeho ISP, kontaktujte svého poskytovatele internetových služeb a sdělte společnosti, že chcete testovat rychlost internetu. Rychlost sítě však jde hodně. Mohli byste dostat to, za co platíte, ale ne plně si to uvědomit, protože vaše síť je přepracovaná.

Jak získat rychlejší internet

Pokud se zdá, že vaše rychlost internetu nedosahuje teoretického maxima stanoveného vaším ISP, zvažte různé proměnné ve hře. Zde jsou některé z běžnějších scénářů, které by mohly přispět k pomalému internetu:

  • Přetížení sítě: Pokud sdílíte síť s dalšími uživateli, zejména s těmi, kteří hrají online hry, streamují Netflix a YouTube, vysílají živé video a stahují velké softwarové programy, dojde k zpomalení. Požádejte ostatní uživatele, aby pozastavili stahování, streamy nebo nahrání, nebo nechte je nainstalovat aplikaci s ovládáním šířky pásma. Čím menší je šířka pásma rozdělená mezi všechny uživatele, tím větší šířku pásma bude mít každý uživatel, což znamená rychlejší internet pro všechny.
  • Vaše poloha a vzdálenost od serveru: Zejména pro lidi ve venkovských podmínkách platí, že čím větší vzdálenost signál urazí, tím více se vaše data setkají se zúženými místy přes mnoho přeskoků, aby se dostali k vašemu zařízení. Pokud hrajete nebo streamujete filmy, přepněte na bližší server (je-li to možnost).
  • Hardware: Stovky hardwaru vás připojí k webu, včetně síťového konektoru, směrovače a modemu, mnoha serverů a mnoha kabelů. Bezdrátové připojení musí také konkurovat ostatním signálům ve vzduchu. Zkontrolujte připojení ve vaší síti (router, kabeláž a další zařízení), abyste se ujistili, že jsou připojení správně připojena. Pokud je router nebo modem příliš zastaralý, než aby fungoval dobře, vyměňte ho. Změňte číslo kanálu bezdrátového směrovače, aby nedocházelo k rušení.
  • Denní čas: Stejně jako silnice během dopravní špičky má i internet špičku provozu, která přispívá ke zpomalení rychlosti. Streamování a stahování odložte na dobu mimo pracovní dobu, například během dne v pondělí až pátek.
  • Selektivní škrcení: Někteří poskytovatelé internetových služeb analyzují data a záměrně zpomalují konkrétní typy dat. Například mnoho ISP omezuje připojení, která stahují filmy nebo vytáčejí vše, pokud spotřebujete více, než je váš měsíční příděl. Pomocí poskytovatele VPN skryjte svá data, aby ISP nemohl detekovat vaše zvyky a omezit šířku pásma.
  • Software: Může se vám bezděčně stát, že bude spuštěn malware nebo aplikace náročná na šířku pásma, která okrádá vaši rychlost internetu. Ukončete aplikaci využívající šířku pásma a vyhledejte malware.

Pokud je váš internet stále pomalejší, než si myslíte, měl by být, vaší jedinou možností je upgradovat. Rychlejší internet můžete získat zavoláním na svého ISP a vyžádáním další úrovně v jejich plánu (pokud existuje). Před upgradem své internetové služby však proveďte poslední test rychlosti s ohledem na výše uvedené. Udržujte síťovou aktivitu na minimu, přepněte pouze na kabelové připojení a pokud je rychlost v rozmezí 5 až 15 procent slíbené rychlosti služby (což je normální), může být jediným řešením upgrade. Nezapomeňte vyzkoušet rychlost na různých zařízeních a různých pásmech (2,4 GHz vs. 5 GHz), abyste vyloučili jakýkoli další problém. Na druhou stranu, pokud platíte za připojení 150 Mbps a získáte 44 Mbps, může se to zdát jako ideální doba pro upgrade. Nejprve však kontaktujte svého poskytovatele služeb a proveďte audit připojení. Pokud vás omylem přepnuli pomalejší rychlostí, měl by vám poskytovatel dát to, za co jste zaplatili, nebo vám připsat poplatky za vrácení peněz.