Skip to content

Zkoušeli jste DD-WRT firmware?

9 de Září de 2021
linksysfirmwareupdate 439fbe0aedb04cdab1fbc57a8a57dfd7

DD-WRT je typ aftermarket firmwaru pro bezdrátové širokopásmové routery. DD-WRT, dostupné online na dd-wrt.com jako bezplatné stahování z otevřeného zdroje, obsahuje speciální funkce a optimalizace navržené tak, aby vylepšily standardní firmware, který výrobci směrovačů nabízejí se svými produkty. DD-WRT byl původně vytvořen pro určité modely routerů Linksys a byl vyvíjen mnoho let, aby byl kompatibilní s jinými populárními značkami a modely. Nainstalujte DD-WRT na směrovače pomocí procesu upgradu firmwaru (také nazývaného firmware bliká). Směrovače obsahují malé pevné množství trvalé flash paměti – obvykle 4 megabajty o velikosti 8 MB nebo 16 MB – kde je uložen firmware. Stejně jako ostatní druhy firmwaru routeru existuje firmware DD-WRT ve formě binárního souboru.

Proč používat alternativní firmware

Směrovače pro standardní provoz nevyžadují firmware DD-WRT. Mnoho síťových nadšenců jej však instaluje místo firmwaru výrobce s cílem získat ze svých routerů lepší výkon nebo možnosti. DD-WRT například poskytuje funkce, které jiným typům firmwaru mohou chybět, například:

  • Možnosti kvality služby (QoS)
  • Kompatibilita s různými typy virtuálních privátních sítí
  • Další nastavení zabezpečení

DD-WRT, původně navržený pro použití s ​​určitými modely routerů Linksys, se v průběhu let rozšířil, aby byl kompatibilní s jinými populárními značkami.

Možnosti balíčku DD-WRT

Aby měl majitel routeru větší kontrolu nad tím, jaký druh firmwaru nainstalovat, podporuje DD-WRT pro každý router různé obrazy firmwaru. Největší verze obsahují většinu funkcí, ale je pravděpodobnější, že budou potřebovat další konfiguraci, zatímco menší verze odstraňují funkce, které někteří lidé možná nechtějí, což zase může pomoci zvýšit výkon a/nebo zlepšit stabilitu. DD-WRT podporuje až sedm verzí firmwaru pro dané zařízení:

  • Mikro
  • Mini
  • Nokaid
  • Standard
  • VoIP
  • VPN
  • Mega

Verze Mini a Micro mají velikost od 2 MB do 3 MB. Verze nokaid je stejná jako standardní verze bez podpory herní služby XLink Kai. Jak název napovídá, verze VoIP a VPN obsahují další podporu pro připojení Voice over IP nebo VPN. Konečně se blíží verze Mega a někdy přesahují 8 MB. DD-WRT nepodporuje všech sedm balíčků pro každý model routeru; zejména balíčky Mega se nevejdou na starší směrovače, které obsahují pouze 4 MB místa v paměti flash.

DD-WRT vs. OpenWRT vs. Tomato

DD-WRT je jednou ze tří populárních možností vlastního firmwaru. Každý ze tří má své vlastní věrné následování a také různé cíle v oblasti designu. Ve srovnání s DD-WRT nabízí OpenWRT ještě více možností přizpůsobení. OpenWRT je navíc navržen tak, aby byl upravován a rozšiřován kodéry firmwaru. Běžnému majiteli domácího routeru se budou zdát tyto extra zvonky a píšťaly příliš komplikované, ale pokročilí uživatelé a kodéři fandů velmi oceňují prostředí pro vytváření firmwaru, které OpenWRT nabízí.

Rajče firmware se pokouší nabídnout snadněji použitelné uživatelské rozhraní než DD-WRT. Ti, kteří mají potíže se spolehlivým fungováním DD-WRT na svém routeru, mají někdy s Tomato větší štěstí. Tento balíček však obvykle nepodporuje tolik různých modelů routerů jako DD-WRT.