Skip to content

Známky a nebezpečí přehřívání notebooků

7 de Srpen de 2021
GettyImages 186845374 58cf6d613df78c3c4f8522fd

Na rozdíl od většiny stolních počítačů jsou hardwarové součásti notebooku blízko sebe a mají malý prostor pro pohyb vzduchu. Protože jsou náchylné k přehřátí, sledování známek tepelného napětí a ochrana ventilátorů notebooku před zablokováním chrání vaše zařízení před neopravitelným poškozením.

Rizika přehřívání notebooků

Příliš horký notebook vás ve skutečnosti může opařit. Společnost Sony odvolala tisíce notebooků VAIO kvůli možnému nebezpečí popálení. Existují také určité náznaky, že práce s horkým notebookem v klíně může potenciálně způsobit mužskou neplodnost. Pokud jde o samotné zařízení, provozování notebooku při velmi vysokých teplotách vede k selhání hardwarových komponent (grafické karty, základní desky, paměťové moduly, pevné disky a další jsou náchylné k poškození) a zkracuje životnost počítače. Může to být také nebezpečí požáru; vadné notebooky ve skutečnosti vypálily domy.

Známky přehřívání notebooku

Pokud je váš notebook horký a vykazuje některý z níže uvedených problémů, je pravděpodobné, že se přehřívá nebo se k němu dostanete: Tyto problémy mohou mít jiné příčiny, ale mohou poukazovat na problém s přehříváním, zejména v kombinaci s pocitem, že se notebook cítí více než teplý.

  • Ventilátor neustále běží a vydává hlasité vrčení
  • Počítač má potíže s prováděním základních úkolů, jako je otevření nového okna prohlížeče
  • Nespecifické nebo neočekávané chybové zprávy
  • Na obrazovce vašeho notebooku se zobrazují řádky
  • Systém zmrazí nebo nakopne BSOD (modrá obrazovka smrti)
  • Notebook se náhle sám vypne
  • Některé oblasti ve spodní části notebooku jsou horké, například kde je umístěn ventilátor, RAM, procesor nebo baterie

Pokud se váš notebook přehřívá, proveďte okamžitě kroky k jeho ochlazení, abyste zabránili dalšímu poškození přehřátím.

Jak otestovat vnitřní teplotu notebooku

Pokud je váš notebook prostě horký, zjistěte, zda není příliš horký, pomocí bezplatného programu, který zkontroluje vnitřní teplotu notebooku a najde jeho optimální teplotu. Některé systémové informační nástroje podporují také měření teploty. Údržba jednoho z těchto programů ve vašem počítači nabízí další výhodu v tom, že vám umožní zkontrolovat další statistiky o vašem počítači, a ne pouze teplotu vnitřních komponent.

Co dělat, když je notebook příliš horký

Když se váš notebook přehřívá, je zaručena rychlá akce. Nejjednodušším řešením je udělat si přestávku v používání. Vypněte jej a dejte na chladné a suché místo, dokud nebude na dotek úplně chladný, poté počkejte dalších deset minut. Při používání mějte notebook na rovném a tvrdém povrchu. Dlouhodobé sezení na jakémkoli měkkém povrchu (klín, postel, gauč atd.) Může zablokovat ventilátor a ztížit vnitřní části, aby zůstaly chladné, zvláště když na ně položíte deku tvoje klín. Vyměňte baterii, pokud není schopna vydržet dlouho nabitá. Vadné baterie se obvykle jen opotřebují, ale někdy se baterie s nárazem nebo tepelným poškozením přehřeje – někdy katastroficky. Snažte se notebook během nabíjení nepoužívat. Mnoho notebooků vybije baterii po celou dobu a nabíječka ji nabije. Problém je v tom, že vybití baterie (pomocí notebooku) způsobuje určité teplo a nabíjení může způsobit mnohem více. Zkombinujte to s teplem komponent (CPU atd.) A perfektně funkčního notebooku, který má během nabíjení problémy s teplem. Několik věcí, které je třeba mít na paměti:

  • Pokud přenosný počítač používáte (kuchyňský stůl atd.), Když je baterie téměř vybitá, zapojte ji a během nabíjení si udělejte přestávku.
  • Pokud používáte notebook neustále u stolu, vyjměte z něj baterii
  • Obecně platí, že baterii notebooku nabíjejte pouze do úplného nabití, poté odpojte nabíječku (nebo vyjměte baterii podle výše uvedeného postupu).

Notebook můžete také přepnout do úsporného režimu (z Možnosti napájení Apletu ovládacího panelu), aby se zabránilo používání více energie. Tento režim omezuje určité úlohy na pozadí, snižuje čerpání procesoru a spotřebu energie, a tím minimalizuje tvorbu tepla. Podobně vypněte programy, které používají spoustu systémových prostředků. Něco, co využívá většinu vaší RAM nebo CPU, nebo vždy zapisuje na pevný disk, nutí tyto součásti fungovat, což je může časem zahřát. Zvažte nákup chladiče notebooku, který podpoří cirkulaci a výměnu tepla a vyfoukne veškerý prach nebo nečistoty, které se nahromadily uvnitř přívodů ventilátoru.