PCM (pulzní kódová modulace) popisuje proces, který se používá k převodu analogových zvukových signálů (představovaných průběhy) na digitální zvukové signály (představované jednotkami a nulami – podobně jako počítačová data) bez komprese. Tento proces umožňuje záznam hudebního výkonu nebo zvukové stopy filmu, aby se vešel do menšího prostoru, virtuálně i fyzicky. Chcete-li získat vizuální představu o prostoru, který analogový a digitální zvuk zabírají, porovnejte velikost vinylové desky (analogové) s velikostí CD (digitální).
Základy PCM
Převod analogového na digitální zvuk PCM může být složitý v závislosti na převáděném obsahu, požadované nebo požadované kvalitě a způsobu ukládání, přenosu a distribuce informací. Zjednodušeně řečeno, zvukový soubor PCM je digitální interpretace analogové zvukové vlny. Cílem je co nejpřesněji replikovat vlastnosti analogového zvukového signálu.
Zvuk PCM a domácí kino
PCM se používá v CD, DVD, Blu-ray a dalších digitálních zvukových aplikacích. Při použití v aplikacích prostorového zvuku se často označuje jako lineární pulzní kódová modulace (LPCM). Přehrávač disků CD, DVD nebo Blu-ray čte signál PCM nebo LPCM z disku a může jej přenést dvěma způsoby:
- Zachováním digitální formy signálu a jeho odesláním do přijímače domácího kina prostřednictvím digitálního optického, digitálního koaxiálního nebo HDMI připojení. Přijímač domácího kina poté převádí signál PCM na analogový, takže přijímač může odesílat signál přes zesilovače a do reproduktorů. Signál PCM musí být převeden na analogový, protože lidské ucho slyší analogové zvukové signály.
- Interním převodem signálu PCM na analogovou formu a následným přenosem nově vytvořeného analogového signálu do domácího kina nebo stereofonního přijímače pomocí standardních analogových zvukových připojení. V takovém případě nemusí stereofonní přijímač nebo přijímač domácího kina provádět žádnou další konverzi, abyste slyšeli zvuk.
Většina přehrávačů CD poskytuje pouze připojení analogového zvukového výstupu, takže signál PCM na disku musí být interně převeden na analogový přehrávač. Některé přehrávače CD (stejně jako téměř všechny přehrávače disků DVD a Blu-ray) však mohou přenášet zvukový signál PCM přímo pomocí možnosti digitálního optického nebo digitálního koaxiálního připojení. Většina přehrávačů disků DVD a Blu-ray navíc může přenášet signály PCM prostřednictvím připojení HDMI. Zkontrolujte možnosti připojení pomocí přehrávače a stereofonního přijímače nebo přijímače domácího kina.
PCM, Dolby a DTS
Další trik, který většina přehrávačů disků DVD a Blu-ray dokáže, je číst nedekódované zvukové signály Dolby Digital nebo DTS. Dolby a DTS jsou digitální zvukové formáty, které pomocí kódování komprimují informace tak, aby digitálně zapadly všechny zvukové informace o prostorovém zvuku na disk DVD nebo Blu-ray. Nedekódované zvukové soubory Dolby Digital a DTS se obvykle přenášejí do přijímače domácího kina pro další dekódování na analogové, ale existuje i jiná možnost. Jakmile čtou zakódované nedekódované signály z disku, mnoho přehrávačů disků DVD nebo Blu-ray také dokáže převést signály Dolby Digital a DTS na nekomprimovaný PCM a poté:
- Předejte tento dekódovaný signál přímo do přijímače domácího kina prostřednictvím připojení HDMI nebo
- Převeďte signál PCM na analogový pro výstup přes dva nebo vícekanálové analogové zvukové výstupy do přijímače domácího kina, který má odpovídající kompatibilní vstupy.
Protože je signál PCM nekomprimovaný, zabírá větší přenosový prostor šířky pásma. Výsledkem je, že pokud používáte digitální optické nebo koaxiální připojení z přehrávače DVD nebo Blu-ray disků k přijímači domácího kina, zbývá jen dostatek místa pro přenos dvou kanálů zvuku PCM. Tato situace je v pořádku při přehrávání CD, ale u prostorových signálů Dolby Digital nebo DTS, které byly převedeny na PCM, musíte použít připojení HDMI pro plný prostorový zvuk, protože může přenášet až osm kanálů zvuku PCM. Další informace o fungování PCM mezi přehrávačem disků Blu-ray a přijímačem domácího kina najdete v nastavení zvuku přehrávače disků Blu-ray: bitstream vs, PCM.