Skip to content

Zvýšení rozlišení obrazu

10 de Září de 2021
female photo editor using graphics tablet editing digital photograph on computer in office 928149400 5bf87f42c9e77c0051ad338b

Jednou z nejčastěji kladených otázek týkajících se grafického softwaru je, jak zvětšit velikost obrázku bez rozmazaných a zubatých okrajů. Noví uživatelé jsou často překvapeni, když změní velikost obrázku a zjistí, že kvalita je výrazně snížena. Zkušení uživatelé jsou s tímto problémem příliš obeznámeni. Důvod degradace je ten, že typy bitmapových nebo rastrových obrázků jsou omezeny rozlišením pixelů. Když se pokusíte změnit velikost těchto typů obrázků, váš software buď musí zvětšit velikost každého pixelu (což má za následek zubatý obraz), nebo musí „uhodnout“ nejlepší způsob, jak do obrázku přidat pixely, aby byl obrázek větší. Není to tak dávno, co nebylo mnoho možností pro zvýšení rozlišení než pomocí vestavěných metod převzorkování vestavěných v softwaru pro úpravy. Dnes stojíme před více možnostmi než kdy dříve. Samozřejmě je vždy nejlepší zachytit potřebné rozlišení hned od začátku. Pokud máte možnost v každém případě znovu naskenovat obrázek ve vyšším rozlišení, měli byste to udělat dříve, než se uchýlíte k softwarovým řešením. A pokud máte peníze na vložení do fotoaparátu s vyšším rozlišením, možná zjistíte, že peníze se vynakládají lépe, než kdybyste je vložili do softwarového řešení. Když to řeknu, jsou chvíle, kdy možná nebudete mít jinou možnost, než se uchýlit k softwaru.

Změna velikosti vs. převzorkování

Většina softwaru má pouze jeden příkaz pro změnu velikosti i převzorkování. Změna velikosti obrázku zahrnuje změnu rozměrů tisku bez změny celkových rozměrů pixelů. Se zvýšením rozlišení se velikost tisku zmenšuje a naopak. Když zvýšíte rozlišení bez změny rozměrů pixelů, nedojde ke ztrátě kvality, ale musíte obětovat velikost tisku. Změna velikosti obrázku pomocí převzorkování však zahrnuje změnu rozměrů pixelů a vždy způsobí ztrátu kvality. Důvodem je, že převzorkování používá proces zvaný interpolace pro zvětšení velikosti obrázku. Interpolační proces odhaduje hodnoty pixelů, které software potřebuje k vytvoření, na základě stávajících pixelů v obrázku. Převzorkování pomocí interpolace má za následek závažné rozmazání obrazu se změněnou velikostí, zejména v oblastech, kde jsou ostré čáry a výrazné změny barev. Dalším aspektem tohoto problému je vzestup smartphonu, tabletu a odpovídající zaměření na pixel zařízení. Tato zařízení obsahují dva až tři pixely ve stejném prostoru, který zabírá jeden pixel na obrazovce vašeho počítače. Přesunutí obrázku z počítače do zařízení vyžaduje, abyste vytvořili více verzí stejného obrázku (např. 1X, 2X a 3X), abyste se ujistili, že se v zařízení zobrazují správně. Zvětší se velikost obrázku nebo počet pixelů?

Běžné metody interpolace

Software pro úpravu fotografií obecně nabízí několik různých interpolačních metod pro výpočet nových pixelů, když je obrázek převzorkován. Zde jsou popisy tří metod dostupných ve Photoshopu. Pokud nepoužíváte Photoshop, váš software pravděpodobně nabízí podobné možnosti, i když mohou používat trochu odlišnou terminologii.

  • Bicubic je nejpomalejší, ale vytváří nejlepší odhad nových hodnot pixelů.
  • Bilineární je rychlejší než bicubic, ale dělá horší práci. Bikubická i bilineární interpolace má za následek rozmazaný obraz, zejména při převzorkování.
  • Nejbližší soused nepoužívá interpolaci. Jednoduše vezme hodnotu sousedních pixelů a přidá nové pixely, aniž by je zprůměroval. To je, když získáte efekt jaggies nebo schodiště.

Všimněte si, že existuje více než jen tyto tři metody interpolace a dokonce použití stejné metody v jiném softwaru může přinést různé výsledky. Photoshop nabízí nejlepší bicubickou interpolaci jakéhokoli jiného softwaru, který jsme porovnali.

Jiné metody interpolace

Několik dalších programů pro vylepšení obrazu nabízí další algoritmy převzorkování, které tvrdí, že odvedou lepší práci než bicubická metoda Photoshopu. Některé z nich jsou Lanczos, B-spline a Mitchell. Několik programů, které nabízejí tyto alternativní metody převzorkování, je Qimage Pro, IrfanView (bezplatný prohlížeč obrázků) a Photo Cleaner. Pokud váš software nabízí jeden z těchto převzorkovacích algoritmů nebo jiný, který zde není uveden, určitě byste s nimi měli experimentovat, abyste zjistili, který vám poskytne nejlepší výsledky. Můžete dokonce zjistit, že různé metody interpolace poskytují lepší výsledky v závislosti na použitém obrázku.

Interpolace schodiště

Někteří lidé zjistili, že při převzorkování můžete dosáhnout lepších výsledků zvýšením velikosti obrazu v několika malých krocích, nikoli v jednom extrémním kroku. Tato technika se označuje jako schodová interpolace. Jednou z výhod používání schodové interpolace je, že bude fungovat na 16bitových obrázcích a nevyžaduje žádný další software kromě standardního editoru fotografií, jako je Photoshop. Koncept interpolace schodiště je jednoduchý: Spíše než pomocí příkazu velikost obrázku přejít přímo ze 100%na 400%byste použili příkaz velikost obrázku a zvýšili byste řekněme 110%. Poté byste příkaz opakovali tolikrát, kolikrát je potřeba, abyste se dostali na požadovanou velikost. To může být únavné, pokud váš software nedisponuje automatickými funkcemi. Pokud používáte Photoshop 5.0 nebo vyšší, můžete si zakoupit akci interpolace schodiště Freda Mirandy za 15 USD. Najdete zde také více informací a srovnání obrázků. Vzhledem k tomu, že byl tento článek původně napsán, byly vyvinuty nové převzorkovací algoritmy a softwarové technologie, díky nimž je schodišťová interpolace v podstatě zastaralá.

Originální fraktály

Software LizardTech Genuine Fractals (dříve od Altamira Group) se pokouší prorazit omezení rozlišení obrazu pomocí své oceněné technologie rozlišení na vyžádání. Genuine Fractals je k dispozici pro Windows a Macintosh. Funguje jako doplněk do Photoshopu a dalších editorů obrázků kompatibilních s Photoshopem. S ním můžete kódovat soubory s nízkým až středním rozlišením do škálovatelného formátu bez rozlišení s názvem STiNG (*.stn). Tyto soubory STN pak lze otevřít v libovolném rozlišení, které si zvolíte. Až donedávna byla tato technologie vaší nejlepší sázkou na zvýšení rozlišení. Dnes se fotoaparáty a skenery zlepšily a snížily cenu a investice do Genuine Fractals není tak snadno odůvodněná, jako kdysi. Pokud máte možnost investovat své peníze do lepšího hardwarového než softwarového řešení, je to obvykle lepší cesta. Přesto je pro extrémní převzorkování Genuine Fractals docela úžasný. Nabízí také další výhody, jako jsou menší kódované soubory pro archivaci a ukládání.

Alien Skin vyhodit do povětří

Ačkoli Genuine Fractals byl první lídrem v technologii upscalingu, plugin Alien Skin’s Blow Up pro Photoshop stojí za pozornost, pokud potřebujete extrémní zvětšení. Blow Up podporuje většinu režimů obrazu, včetně obrázků s vysokou bitovou hloubkou. Může měnit velikost obrázků ve vrstvách bez sloučení a možnosti změny velikosti na místě nebo jako nový obrázek. Blow Up používá speciální metodu ostření a simulované zrno filmu ke zlepšení vzhledu extrémních zvětšení.

Sečteno a podtrženo

Při hodnocení těchto metod za účelem zvýšení rozlišení sami se snažte vyhnout tomu, abyste se nechali vtáhnout do toho, jak obrázky vypadají na obrazovce. Vaše tiskové schopnosti budou hrát ve finálních výsledcích velký faktor. Některá srovnání mohou na obrazovce vypadat výrazně odlišně, ale při tisku jsou stěží rozpoznatelná. Konečný úsudek vždy proveďte na základě tištěných výsledků.