Skip to content

4 jednoduché způsoby, jak snížit využití mobilních dat

6 de Červenec de 2021
GettyImages 466625005 583fa7363df78c0230298ad4

Používání telefonu obvykle vyžaduje přístup k internetu. Pokud nejste na místě, kde můžete používat Wi-Fi, můžete při procházení webu nebo kontrole sociálních médií využívat mobilní datovou síť. Mobilní data, ať už jako součást celulárních služeb, nebo s průběžným plánem, stojí peníze. Pokud nemáte neomezený datový tarif, čím více používáte, tím více platíte. Má smysl snížit množství dat, která používáte, pokud nemáte neomezený tarif. Zde je několik tipů a triků, jak omezit využití dat v mobilním zařízení.

Omezit data na pozadí

Většina operačních systémů, včetně iOS a Android, umožňuje omezit data na pozadí pohybem přepínače v nastavení sítě. Když omezíte data na pozadí, některé aplikace a telefonní služby nebudou fungovat, pokud nemáte přístup k síti Wi-Fi. Váš telefon nadále funguje, ale snižujete množství využívaných dat. To je užitečná možnost, pokud sledujete využití dat a blížíte se limitu příspěvku na konci měsíce.

Zobrazit mobilní verze webových stránek

Když si prohlížíte webovou stránku ve webovém prohlížeči telefonu, musíte si stáhnout všechny prvky, od textu po obrázky, aby bylo možné je zobrazit. To není obrovský problém při prohlížení webových stránek ze širokopásmového připojení, ale každý z těchto prvků vyčerpá část vašeho datového příspěvku v telefonu. Většina webových stránek nyní poskytuje verzi pro stolní i mobilní zařízení. Mobilní verze prohlížečů a aplikací prohlížeče vždy obsahují méně obrázků a otevírání je mnohem lehčí a rychlejší. Mnoho webů je nastaveno tak, aby zjistilo, zda prohlížíte na mobilním zařízení, a automaticky zobrazuje mobilní verzi, i když nepoužíváte aplikaci. Pokud si myslíte, že si v telefonu prohlížíte verzi pro stolní počítače, stojí za to zkontrolovat, zda existuje odkaz na přepnutí na mobilní verzi. Kromě rozdílu v rozložení a obsahu můžete zjistit, zda web provozuje mobilní verzi, a to podle písmene „m“ v adrese URL. Toto označení však kleslo na popularitě a nyní je zřídka vidět. Držte se mobilní verze, kdykoli je to možné, a vaše využití dat bude nižší.

Nečistěte mezipaměť

Existuje argument pro vyprázdnění mezipaměti prohlížeče a mezipaměti jiných aplikací, aby váš telefon fungoval hladce. Mezipaměť je komponenta, která ukládá data webových stránek. Když tato data požaduje prohlížeč, jejich uložení do mezipaměti znamená, že jsou poskytována rychleji, protože není třeba data stahovat ze serveru. Vyprázdnění mezipaměti uvolní vnitřní paměť a pomůže systému běžet plynuleji, ale spotřebovává data, když jste v síti operátora. Správci úloh a nástroje pro čištění často mezipaměť mazají, takže pokud máte některou z nich nainstalovanou, přidejte svůj prohlížeč do seznamu vyloučených aplikací.

Použijte pouze textový prohlížeč

Několik prohlížečů třetích stran, například TextOnly a Violoncello, odstraní obrázky z webu a zobrazí pouze text. Váš telefon používá méně dat tím, že nestahuje obrázky, které jsou největšími soubory na jakékoli webové stránce.