Skip to content

4 způsoby, jak se vám může stát úraz elektrickým proudem

6 de Září de 2021
HandholdingachargingiPhone 5c9209d446e0fb00016ee187

Miliony lidí používají smartphony každý den bez obav, ale někdy se stanou smrtelnými. Otázkou je proč. I když jsou okolnosti v každém případě jiné – může být špatná nabíječka, vadné zapojení nebo špatný úsudek ze strany uživatele – rizika jsou skutečná. Zde je pohled na čtyři způsoby, jak může dojít k úrazu elektrickým proudem ve smartphonu, a jak zajistit, aby se to nestalo vám. Smartphone je mobilní telefon, který má pokročilé funkce. Tyto dva termíny se často používají zaměnitelně k označení současných smartphonů. Smartphone je mobilní telefon, ale mobilní telefon není vždy chytrý.

Nenabíjejte a nepoužívejte mobilní telefon ve vodě

V prosinci 2016 byl 32letý Brit nalezen mrtvý ve vaně. Příčinou byl nabíjecí smartphone. Když zařízení navázalo kontakt s vodou, položil si nabíjecí iPhone na hruď. Jeho zranění byla vážná, včetně popálenin na hrudi, pažích a ruce. Přestože mobilní telefon vypadá jako neškodné zařízení, může být smrtící jako fén, když je zapojen do nabíječky. Vezměte na vědomí, že zabití člověka trvá pouze sedm miliampérů (mA) aplikovaných po dobu tří sekund. Přidejte do směsi vodu a máte rizikovou situaci. Voda snižuje přirozenou odolnost vašeho těla vůči elektřině, což znamená, že pokud kontaktujete elektřinu ve vaně nebo ve sprše, pravděpodobněji zemřete. Slaná voda váš odpor ještě více sníží. Aby se zabránilo úrazu elektrickým proudem mobilního telefonu:

 • Nikdy nenabíjejte svůj smartphone v koupelně nebo v blízkosti vody.
 • Nedovolte, aby prodlužovací kabely nebo nabíječky přišly do styku s vodou.
 • Nikdy nepoužívejte prodlužovací kabely nebo nabíječky s roztřepenými dráty.

Používání mobilního telefonu během nabíjení

Zatímco baterie ve smartphonech jsou napájeny nízkým napětím-lithium-iontové baterie mají napětí přibližně 3,7 voltů-jejich připojení k nabíječce vás přivede do přímého připojení k vysokonapěťovému napětí ze zásuvky. To může být za určitých podmínek nebezpečné, například když dojde ke zkratu nebo přepětí. Příklad: 24letý tovární dělník v Thajsku byl nalezen mrtvý ve své ložnici v roce 2019. Jeho mobilní telefon byl zapojen do zdi, zatímco poslouchal hudbu na sluchátkách. Z nějakého nešťastného důvodu se do telefonu dostala elektřina, která se dotkla jeho uší. Policie se domnívá, že na vině byl zkrat nebo vadná nabíječka. Aby se zabránilo úrazu elektrickým proudem mobilního telefonu:

 • Nepoužívejte sluchátka zapojená do nabíjecího mobilního telefonu.
 • Pokud je to možné, zapojte nabíječku mobilního telefonu do zásuvky chráněné proti přepětí.

Používání padělané nabíječky mobilních telefonů

Náklady na výměnu nabíječek smartphonů mohou stačit na to, aby se vám slzily oči. Může být lákavé koupit knock-off za zlomek ceny, ale odborníci říkají, že to nedělejte. Podle studie institutu Chartered Trading Standards Institute ve Velké Británii 98 procent všech falešných nabíječek Apple neprošlo základními bezpečnostními testy. Po několika testech měla pouze tři ze 400 testovaných zařízení dostatečnou izolaci, aby se zabránilo úrazu elektrickým proudem. Toto jsou děsivé statistiky v každém případě.

Aby se zabránilo úrazu elektrickým proudem mobilního telefonu:

 • Pro svůj smartphone používejte pouze nabíječky OEM (výrobce originálního vybavení).
 • Pokud máte podezření, že je nabíječka falešná, zkontrolujte výrobce, číslo modelu a jmenovité napětí.
 • Pokud pochybujete o pravosti nabíječky, vyhoďte ji.

Nabíjení mobilu v posteli

V roce 2017 byla dívka zasažena elektrickým proudem nabíječkou telefonu. Čtrnáctiletá teenagerka z Vietnamu nabíjela svůj iPhone 6 v posteli, když se převalila na roztřepený kabel a ve spánku ji zasáhl elektrický proud. Páska omotaná kolem kabelu naznačuje, že pravděpodobně nějakou dobu věděla o roztřepeném kabelu, ale nedokázala jej vyměnit, než došlo k nejhoršímu. Aby se zabránilo úrazu elektrickým proudem ve smartphonu:

 • Nikdy nenabíjejte mobil v posteli.
 • Vadné nebo roztřepené nabíjecí kabely okamžitě vyměňte. Nelepte je páskou jako opatření na pomoc s náplastí.
 • Když je nabíječka zapojena, nedotýkejte se roztřepených nebo poškozených kabelů.
 • Pokud je to možné, zapojte nabíječku mobilního telefonu do zásuvky chráněné proti přepětí.

Není třeba panikařit

Pokud vás všechny tyto informace trochu vyvedly z míry, pamatujte, že šance na zasažení elektrickým proudem mobilního telefonu jsou nepatrné. Vyžaduje podivnou kombinaci událostí, což je pravděpodobně důvod, proč to není běžné. Přesto je rozumné dodržovat opatření zdravého rozumu a zůstat v bezpečí.