Pirátství a stahování nelegální hudby je dlouhodobým problémem online. Bývalo to tak, že uživatelé sdíleli soubory pomocí softwaru pro sdílení souborů, ale metody nelegálního stahování hudby se neustále vyvíjejí. Jeden populární trend, známý jako kopírování streamu, používá ke kopírování stopy ze služby online streamování specializovaný software. Tady je pohled na to, co je kopírování streamu a jak to funguje, stejně jako právní problémy s ním spojené.
Co je kopírování proudu?
Kopírování streamů zahrnuje kopírování stopy ze streamovací platformy před jejím převedením na soubor ke stažení, který může uživatel používat offline, jak dlouho chce. Pak k němu může uživatel přistupovat, aniž by se musel vrátit ke streamovací službě. Mít takový soubor také znamená, že jej můžete snadno sdílet mezi jinými zařízeními nebo uživateli. Abyste pochopili kopírování streamu, musíte pochopit, co představuje streamovací platformu. Jedná se o služby jako YouTube, Netflix, Amazon Music, Spotify a různé sportovní streamovací služby, které nabízejí hudbu a video online. Roztržení proudu znamená, že někdo může poslouchat hudební video na YouTube, například před jeho roztržením, aby jej mohl poslouchat offline, mimo službu. Podobně je to možné s jinými formami médií, jako je nová epizoda televizního pořadu nebo sportovní událost.
Jak funguje kopírování proudu?
Kopírování streamu vyžaduje software, který dokáže uložit streamovaná média do souboru, abyste k němu měli přístup místně ve svém počítači. Je také známý jako destreaming. Některý software používá odkaz na web (nebo URL) streamovacího média a odtud jej zaznamenává. Jiné jsou ještě jednodušší, pouze zachycují obsah z vašeho počítače, jako by se jednalo o vysílání na obrazovce. YouTube je jednou z nejčastěji používaných streamovacích služeb stream ripperů, protože má takové množství různého obsahu. Existují však také nástroje pro Spotify, Apple Music a různé další populární streamovací platformy. Tohoto výsledku dosáhne mnoho různých softwarových nástrojů, ale to neznamená, že je legální používat. Alespoň ne, pokud nemáte právní povolení od držitele autorských práv k hudební stopě, kterou kopírujete.
Proč lidé používají software pro kopírování proudu?
Jeden průzkum zjistil, že lidé přicházejí s mnoha výmluvami, proč trhají proudy. Někteří říkají, že hudbu již vlastní v jiném formátu, zatímco jiní chtějí, aby ji mohli poslouchat offline. Dalším uváděným důvodem je, že si nemohou dovolit za to zaplatit. Nakonec to však stále ovlivňuje umělecký průmysl a potenciálně zastavuje kreativitu.
Jaké právní problémy existují?
Pořízení neoprávněné kopie duševního vlastnictví někoho jiného je krádeží autorských práv. Stream ripping je nejrychleji rostoucí formou porušení podle zprávy Music Consumer Insight Report z roku 2016 vydané Mezinárodní federací hudebního průmyslu. I když to mnozí považují za zločin bez obětí, není to daleko od pravdy. Je to stále forma krádeže a negativně ovlivňuje mnoho profesionálů. Je těžké vyčíslit, kolik milionů stop je tímto způsobem roztrženo, ale hudebníci, umělci a distributoři hudby jistě dostávají honoráře. Hodně z toho je, že jednotlivé streamy jsou zlomky centů, ale sčítají se rychle. Ještě více, když vezmeme v úvahu, že legální způsob, jak dělat věci, je koupit si skladbu přes iTunes nebo Amazon, spíše než ji ‚trhat ‚.
Co je lepší alternativou k nelegálnímu stahování hudby?
- Kupte si své oblíbené hudební skladby ve streamovacích službách, jako je Spotify nebo Pandora, abyste je mohli přehrávat offline a na dalších zařízeních.
- Získejte bezplatné stahování hudby z hudebního obchodu Amazon.
- Použijte službu streamování hudby, která má režim offline.