Skip to content

Jak vytvořit konkurenční soubor MP3 pro rozhlasovou stanici

7 de Září de 2021
young man and woman broadcasting in recording studio 180406262 57fbcfc05f9b586c35a3d255

Co vědět?

 • Získejte software pro nahrávání a připravte si ukázkové skripty. Procvičujte si, co chcete, snažte se znít přirozeně, a poté exportujte do MP3.
 • Zvukový soubor odešlete řediteli stanice podle pokynů pro odeslání. Zahrňte životopis, reference a motivační dopis.
 • Na zapůsobení na programového ředitele máte zhruba 15 sekund. Nahrajte si demo ve stylu stanice, na kterou jej posíláte.

Pokud chcete získat práci rádia naživo, první věcí, kterou potřebujete, je demo soubor, který pošlete řediteli programu. Vytvořit si vlastní konkurz nebo demo soubor není těžké, pokud se připravujete, cvičíte a plánujete.

Připravte si pásku na zkoušku

Demo páska může být obecná a vhodná pro jakoukoli stanici, nebo může být nutné ji přizpůsobit konkrétní stanici. Někteří ředitelé vyžadují, aby uchazeči hovořili o něčem velmi konkrétním, například o tématu, které vám přidělili. Jakmile budete mít všechny informace potřebné k nahrání ukázky, dalším krokem je nastavení nahrávacího prostředí. Pokud nemáte přístup do studia se správným vybavením, nahrajte zvuk pomocí telefonu nebo počítače se softwarem.

 1. Nainstalujte si program nebo aplikaci, která vám umožní zaznamenat váš hlas. Bezplatná aplikace Audacity je dobrou volbou pro počítače. Pokud nahráváte ze smartphonu, můžete vyzkoušet aplikaci Smart Recorder pro Android nebo Voice Recorder & Audio Editor pro zařízení iOS. Než si stáhnete a použijete Audacity, nezapomeňte si přečíst jeho zásady ochrany osobních údajů, abyste se ujistili, že vám jeho podmínky vyhovují.

 2. Pokud používáte počítač, připojte mikrofon. (Podívejte se na nejlepší USB mikrofony k nákupu, pokud je nemáte.)

Rozhodněte se, co budete zaznamenávat

Připravte si několik ukázkových skriptů, o kterých budete ve svém záznamu mluvit. Mluvte například o počasí, zahrňte 30sekundovou reklamu na hotový výrobek a vytvořte propagační oznámení. Pokud vytváříte demo pro konkrétní stanici, použijte název této stanice. Pokud se jedná o obecné demo, pak název není tak důležitý. Rozhodněte se v pořadí, ve kterém budete nahrávat skripty, abyste se při nahrávání nezatěžovali tématy.

Nahrajte svůj hlas a pošlete soubor e -mailem

 1. Zaznamenejte si svůj hlas pomocí skriptů, které jste připravili, ale před dokončením nahrávání si určitě procvičte, co chcete říci. Snažte se, aby to znělo přirozeně a přátelsky. Pomáhá se usmívat, když mluvíte, protože se to často projevuje i prostřednictvím hlasového záznamu.

 2. Až budete s prezentací spokojeni, exportujte soubor do počítače, a to buď přímo z programu pro stolní počítače, nebo pomocí e -mailu, pokud používáte telefon. MP3 je vhodný formát, protože je podporován většinou programů. Pamatujte, že než odešlete demo do rozhlasové stanice, můžete nahrávat tolikrát, kolikrát chcete. Stačí vymazat vše, co se vám nelíbí, a zkoušet to dál, dokud nebudete mít nejlepší zvukový záznam, jaký můžete udělat.

 3. Zavolejte na stanici a požádejte o jméno, e -mailovou adresu a telefonní číslo programového ředitele.

 4. Pošlete své demo e -mailem řediteli programu krátkým úvodním dopisem a připojte svůj demo soubor s dalšími relevantními informacemi, jako je krátký životopis nebo reference.

 5. Následujte telefonický hovor za týden.

Závěrečné tipy, které je třeba mít na paměti

 • Ředitelé programů jsou velmi zaneprázdněni. Pokud se jim nelíbí, co slyší během prvních 15 sekund, přestanou poslouchat.
 • Nahrajte si demo ve stylu stanice, na kterou jej posíláte. Pokud například chcete dělat rozhlasové zprávy, nechcete používat slovní hříčky a mluvit v super uvolněném a prostém stylu.
 • Řediteli programu ve svém dopise sdělte, že vaše pracovní doba je flexibilní. Mohou potřebovat někoho na pozdní rozhlasový koncert nebo ten, který se mění po celý měsíc.
 • Přijměte jakoukoli nabídku z jakékoli stanice. Malé věci často vedou k mnohem větším věcem.
 • Nebojte se, že budete fantazijní. Programový ředitel chce mít o vás jen představu. Cokoli dalšího, co chce vědět, bude pravděpodobně osobně.