Jednou z otázek, které lidé stále mají ohledně svých smartphonů, je baterie. Zajímalo by je, zda nabíjení telefonu přes noc poškodí baterii, zda by ji měla před úplným nabitím nechat úplně vybít a zda je bezpečné ji používat hned po vybalení z krabice bez úplného nabití. Stále existuje spousta mýtů o bateriích smartphonů, takže zde je několik přímých odpovědí. Každý smartphone je jiný. Pokud se opravdu zajímáte o způsob nabíjení telefonu, nejlépe si přečtete uživatelskou příručku, která byla dodána s telefonem. Každý výrobce (včetně společností Samsung, Apple, Google, Motorola a mnoha dalších) poskytuje konkrétní pokyny pro nabíjení zařízení, aby byla zachována co nejdelší výdrž baterie.
Můžete telefon nabíjet přes noc?
Stručně řečeno, ano, telefon můžete nechat připojený přes noc. Dnešní telefony jsou dostatečně chytré, aby zůstaly připojené přes noc bez poškození baterie. Mají další ochranu na čipech a v softwaru, který zastaví proces nabíjení, když baterie dosáhne 100 procent, i když je stále připojená. Připojte ji před spaním (nebo ji položte na bezdrátovou nabíjecí podložku) a zapomeňte o tom. Váš telefon bude v pořádku. Vaše baterie by měla vydržet tak dlouho, dokud máte smartphone. Kromě defektu výrobce nebo jiné neautorizované péče by vám baterie smartphonu měla vydržet tak dlouho, dokud telefon máte, protože baterie telefonu měří jejich životnost v nabíjecích cyklech, ne v letech.
Životnost baterie a nabíjecí cykly
Nabíjecí cyklus je, když vybijete až 100 procent kapacity. Například pokud je váš telefon na 70 procent, dnes používáte 30 procent (nyní máte 40 procent) a zítra ho nabijete zpět až na 70 procent, poté zítra znovu použijete 30 procent, to je jedno nabití cyklus. Rozdělíte však, kolik 30 procent použijete, je jen na vás, ale jakmile si těchto 30 procent naúčtujete zpět na telefon, je to cyklus. Průměrná baterie smartphonu dnes, zcela nová, má v sobě k dispozici od 300 do 500 nabíjecích cyklů, než se začne zhoršovat výkon baterie. Pokud jej tedy nabíjíte rozumně, měli byste mít pěkně dlouhou výdrž baterie, se kterou můžete pracovat.
Měli byste plně nabít nový telefon?
Navzdory strašlivým varováním, kdy byly mobilní telefony mnohem méně vyzrálé, již nemusíte nový smartphone nabíjet hned po vybalení z krabice. Váš nový smartphone je dodáván s minimálním množstvím šťávy v baterii a jeho používání nebude mít dlouhodobý vliv na životnost baterie. Jediným důvodem, proč někteří výrobci navrhují úplné nabití telefonu před jeho použitím, je dobrý první dojem. Koneckonců, v době, kdy získáte telefon, může mít pouze 10 nebo 15 procent baterie a nebude trvat dlouho, jak jej nastavíte a stáhnete aplikace. Výrobci se chtějí ujistit, že dostáváte to, za co jste zaplatili, což je plně funkční smartphone hned od začátku. Můžete počkat, až se nastaví na nulu, nebo ji můžete nabít až na 100 procent hned po vybalení z krabice. Je to na tobě.
Nejlepší čas na nabití telefonu
Což přináší další bod: vaše baterie nemusí klesnout na nula procent, než ji nabijete. Brzy mobilní telefony měly nikl-kadmiové baterie, které fungovaly lépe, pokud jste je nechali prázdné před nabíjením. Dnešní smartphony používají lithium-iontové baterie, které je v pořádku nabíjet bez ohledu na procento zbývající nevyužité energie. Někteří odborníci tvrdí, že byste nikdy neměli nechat úplně vybít lithium-iontovou baterii, protože by se baterie mohla opotřebovat rychleji než obvykle. Dobijte tedy telefon, kdykoli potřebujete, baterie bude v pořádku. Výrobci omezují zařízení, nabíječky a kabely, takže nenabíjejí baterii příliš rychle a nepoškodí ji. Při nabíjení zařízení byste se měli vždy pokusit použít kabel dodaný s telefonem nebo originální náhradu, abyste jej nepoškodili.
Tipy pro nabíjení telefonu
- Během nabíjení můžete telefon používat: Během nabíjení můžete telefon používat, úplné nabití však může trvat o něco déle. Je to proto, že namísto nabíjení baterie k napájení čehokoli, co děláte, využívá elektřinu, kterou získáváte ze zásuvky.
- Pokud je telefon vypnutý, nabíjí se rychleji: Vypnutí telefonu, když je zapojený, ho nabije rychleji jednoduše proto, že nic nevyužívá baterii ani energii. Aplikace, které jsou otevřené a stále fungují na pozadí, mohou nabíjení zpomalit. Tyto aplikace jednotlivě nevyužívají příliš mnoho energie, ale když máte otevřeno více než 10 aplikací, vysají z vaší baterie šťávu rychleji. Když je telefon vypnutý, nic nezpracovává ani nekontroluje, což znamená, že veškerá elektřina tekoucí z nabíječky může jít k jeho nabíjení.
- Nabíjení telefonu prostřednictvím počítače nebo notebooku baterii nepoškodí: Nabíjení telefonu po připojení k počítači obvykle trvá déle, protože rychlost nabíjení závisí na kabelu a typu portu USB, který váš počítač má. Mnoho z nich má stále porty USB 2.0, takže i přes kabel USB 3.0 (bleskový nebo jiný) se telefon bude nabíjet pomaleji. Pokud něco, nabíjení telefonu z notebooku je o něco lepší než prostřednictvím zásuvky, protože při nabíjení méně zatěžuje lithium-iontovou baterii (a její vnitřní fungování). Menší zátěž znamená šťastnější baterii.
Používejte správné nabíječky a šňůry
V ideálním případě byste měli použít nabíjecí kabel a zástrčku dodané s telefonem. Jsou vyrobeny podle platných norem pro nabíjení telefonu správným napětím. Neznačková nabíječka nebo kabel může poškodit port nabíječky v telefonu a, rozšířením, baterii. Pokud je to nutné, můžete použít schválený kabel nebo nabíječku, která má razítko schválení od výrobce telefonu. Pokud se ocitnete daleko od přijatelné nabíječky a baterie se téměř vybije, můžete vyzkoušet několik triků, jak baterii vydrží déle, jako je vypínání Bluetooth, když ji nepotřebujete, snížení jasu obrazovky, zavření všech aplikací, které používáte nepoužíváte nebo nezapínáte režim v letadle, abyste šetřili baterii.