NFC neboli Near Field Communications je technologie zabudovaná do většiny moderních smartphonů, notebooků a další spotřební elektroniky. Umožňuje přenos dat, jako jsou dokumenty a fotografie, mezi zařízeními, která jsou fyzicky blízko u sebe, aniž by bylo nutné připojení k internetu.
Od RFID po NFC
NFC je rozšíření RFID nebo vysokofrekvenční identifikace. RFID je forma pasivní komunikace, kde rádiové pole krátkého dosahu může aktivovat RFID čip nebo tag, aby vydal krátký rádiový signál. Tato interakce umožňuje čtecímu zařízení použít signál RFID k identifikaci osoby nebo objektu. Technologie RFID se nachází v bezpečnostních odznakech používaných mnoha společnostmi. Takové odznaky jsou propojeny s databází, ke které může čtenář poté zkontrolovat ID a ověřit, zda by uživatel měl mít přístup nebo ne. Tato technologie se také stala populární ve videohrách díky hrám mezi hračkami, jako jsou Disney Infinity a Nintendo Amiibos, které k ukládání dat používají akční figurky. Zatímco RFID je skvělý pro identifikaci produktů ve skladu, jedná se pouze o jednostranný přenosový systém. Technologie NFC byla vyvinuta pro usnadnění stejného typu přenosu mezi dvěma zařízeními. Například NFC umožňuje zlepšit zabezpečení tím, že skener také aktualizuje bezpečnostní prověrky na bezpečnostní odznak.
Aktivní vs. pasivní NFC
Štítky RFID neobsahují žádný zdroj energie, proto se při aktivaci a přenosu dat musí spoléhat na vysokofrekvenční (RF) pole skeneru. Zařízení NFC mají naproti tomu dvě nastavení: aktivní a pasivní. V aktivním režimu generuje zařízení s podporou NFC rádiové pole, které umožňuje obousměrnou komunikaci. V pasivním režimu se zařízení NFC musí spoléhat na svou energii z aktivního zařízení. Většina zařízení spotřební elektroniky bude automaticky používat aktivní režimy, ale některá periferní zařízení mohou k interakci s počítačem používat pasivní režim. Alespoň jedno zařízení v komunikaci NFC musí být aktivní; jinak mezi nimi nebude žádný signál k přenosu.
Použití NFC
První hlavní výhodou NFC je rychlá synchronizace dat mezi zařízeními. Například pokud máte smartphone a notebook, lze mezi nimi automaticky synchronizovat kontaktní a kalendářové informace. Tento typ sdílení byl implementován na zařízeních WebOS společnosti HP, jako je TouchPad ke sdílení webových stránek a dalších dat, ale ve skutečnosti používal komunikaci Bluetooth. Dalším využitím NFC je provádění digitálních plateb. Například Apple Pay se používá s iPhony Apple, zatímco telefony Android mohou používat Peněženku Google nebo Samsung Pay. Pokud je zařízení NFC s kompatibilním platebním softwarem používáno v prodejním automatu, pokladně nebo jiném mobilním zařízení, může jej příjemce jednoduše přenést k autorizovaným platbám. Lze zřídit notebook vybavený technologií NFC, který umožní použití stejného platebního systému s webem elektronického obchodování. Takové nastavení může spotřebitelům ušetřit čas, pokud nemusí vyplňovat všechny údaje o své kreditní kartě.
NFC vs. Bluetooth
Proč potřebujeme NFC, když Bluetooth již existuje? Nejprve je třeba spárovat zařízení Bluetooth, aby bylo možné komunikovat, což ztěžuje rychlý přenos dat pro dvě zařízení. Dalším problémem je rozsah. NFC používá velmi krátký dosah, který obvykle nepřesahuje více než několik palců od přijímače. To pomáhá udržovat velmi nízkou spotřebu energie a také to může pomoci se zabezpečením, protože pro skener jiného výrobce je obtížnější data zachytit. Bluetooth, i když je stále na krátkou vzdálenost, lze použít na vzdálenost až třicet stop. K přenosu rádiových signálů na takové vzdálenosti je zapotřebí více energie, což zvyšuje pravděpodobnost zachycení signálů hackery. A konečně, Bluetooth přenáší na veřejné a velmi přeplněné rádiové spektrum 2,4 GHz, které je sdílené s Wi-Fi, bezdrátovými telefony, chůvičkami a dalšími. Pokud je oblast nasycená velkým počtem těchto zařízení, může to způsobit problémy s přenosem. NFC používá jinou rádiovou frekvenci, takže rušení pravděpodobně nebude problém.
Měli byste si pořídit notebook s NFC?
Pokud váš současný počítač nemá vestavěnou podporu NFC, další, který si koupíte, pravděpodobně bude, ale to není důvod, proč byste se hned dostali a koupili si nový počítač. Můžete získat programovatelné značky NFC, které přidávají některé funkce NFC do všech vašich zařízení.