Kabely HDMI jsou primárním způsobem připojení zařízení k televizoru nebo domácímu kině. Kabely HDMI mohou přenášet obrazové, zvukové a omezené řídicí signály.
Kde najdete připojení kabelu HDMI
Mezi zařízení, která mohou mít připojení HDMI, patří:
- Televizory, videoprojektory a monitory pro PC.
- Přehrávače DVD, Blu-ray a Ultra HD.
- Kabelové / satelitní boxy a videorekordéry.
- Přijímače domácího kina.
- Streamery médií.
- Herní konzole.
- Počítače a notebooky.
- Vyberte digitální fotoaparáty, videokamery a smartphony.
Typy kabelů HDMI
Kabely HDMI poskytují různé funkce v závislosti na rychlosti přenosu signálu (šířce pásma) a verzi HDMI, ke které jsou kabely přiřazeny. Úplné podrobnosti o funkcích jednotlivých verzí HDMI naleznete v našem doprovodném článku Co je HDMI? – Vysvětlení verzí 1.0 až 2.1. Zde jsou typy kabelů HDMI:
- Standardní kabel HDMI: Tyto kabely jsou určeny pro běžné vysílání HDTV, kabelové a satelitní televize (až do 720p a 1080i) s šířkou pásma až 5 Gb / s. Je optimalizován pro HDMI verze 1.0 až 1.2a.
- Standardní automobilový kabel HDMI: Tento typ kabelu má stejné funkce jako standardní kabel HDMI, ale používá se k připojení přenosných DVD přehrávačů nebo přehrávačů do auta a dalších zařízení k videoobrazům v autě. K dispozici je speciální stínění, které potlačuje rušení od ostatních elektrických systémů a kabeláže automobilu.
- Vysokorychlostní kabel HDMI: Tento typ kabelu je navržen tak, aby zvládl rozlišení videa 1080p a 4K (30 Hz) a také poskytoval podporu pro 3D a Deep Color. Podporovány jsou rychlosti přenosu až 10 Gb / s. Je optimalizován pro HDMI verze 1.3 až 1.4a.
- Vysokorychlostní automobilový HDMI kabel: Tento typ podporuje stejné funkce jako vysokorychlostní kabely HDMI, ale je optimalizován pro automobilové prostředí.
- Prémiový vysokorychlostní kabel HDMI: Tento typ kabelu je navržen pro spolehlivý přenos videa v rozlišení 4K / UltraHD, včetně 4K / 60 Hz, HDR a rozšířeného rozsahu barev. Podpora šířky pásma kabelu je 18 Gbps a je optimalizována pro HDMI verze 2.0 / a / b.
- Ultra vysokorychlostní kabel HDMI: Tento typ kabelu zahrnuje všechny funkce ostatních kabelů s přidanou podporou 8K videa s HDR a dokonce i 10k rozlišením. Podporuje šířku pásma až 48 Gb / s (přenosovou rychlost) a je méně citlivý na EMI (elektromagnetické rušení) způsobené některými bezdrátovými zařízeními. Tento typ kabelu je optimalizován pro HDMI verze 2.1.
- Kabely HDMI s integrovaným Ethernetem: K dispozici jsou také standardní, vysokorychlostní, prémiové vysokorychlostní a ultra vysokorychlostní kabely HDMI, které mohou podporovat další HDMI ethernetový kanál (HEC). Tyto kabely jsou navrženy tak, aby umožňovaly více zařízením připojeným přes HDMI sdílet jedno tradiční ethernetové připojení k širokopásmovému routeru rychlostí až 100 Mb / s. Tato funkce však není na zařízeních běžně implementována.
Typy konektorů HDMI
Kromě kabelů existují čtyři typy koncových konektorů HDMI, v závislosti na aplikaci.
- Běžná velikost (typ A): Kabel HDMI s konektorem běžné velikosti se obvykle používá k připojení zdrojových zařízení, jako jsou přehrávače DVD / Blu-ray / Ultra HD, počítače, streamery médií, kabelové / satelitní boxy a herní konzole k televizorům, videoprojektorům a přijímače domácího kina.
- Mini velikost (typ C): Na fotoaparátech DSLR a tabletech standardní velikosti se používají kabely HDMI s mini konektory. Konec, který se připojuje k fotoaparátu nebo tabletu, je mini HDMI konektor. Druhým koncem kabelu je konektor standardní velikosti, který se připojuje k televizoru, monitoru PC nebo videoprojektoru.
- Mikro velikost (typ D): Micro HDMI se používá na menších přenosných zařízeních, jako jsou digitální fotoaparáty, smartphony a menší tablety. Kabel micro HDMI má na jednom konci mikro konektor a na druhém konektor HDMI standardní velikosti.
- Automobilový průmysl (typ E): K dispozici je speciální konektor pro kabely HDMI pro automobilový průmysl.
Kombinace HDMI s vybranými připojeními, které nejsou HDMI
HDMI lze také použít v kombinaci s jinými typy připojení. Například existují konektory a kabely adaptéru HDMI / DVI, HDMI / Display Port, HDMI / USB-C a HDMI / MHL, pokud tyto možnosti potřebujete.
Je třeba vzít v úvahu další funkce kabelu HDMI
Kabely HDMI mohou také obsahovat další funkce určené ke zlepšení přenosu signálu mezi zařízeními.
- Pasivní kabel HDMI: Většina kabelů HDMI je pasivních. To znamená, že jeden konec jde do zdroje a druhý do přijímače domácího kina nebo displeje videa a signál je přenesen. Kabel je také obousměrný, což znamená, že můžete jeden konec připojit ke vstupnímu nebo výstupnímu připojení HDMI. Pasivní kabely HDMI by měly být schopny poskytovat stabilní signál pro délky až 15 stop.
- Aktivní (zesílený) kabel HDMI: Delší délky kabelu HDMI mohou vyžadovat další podporu přenosu stabilního signálu. Aktivní kabely HDMI obsahují zesilovací obvody uvnitř jedné z připojovacích hlav. Ve většině případů je napájení poskytováno interně. Můžete však najít aktivní kabel, který připojuje externí zdroj napájení pomocí malého kabelu, který se připojuje z jednoho konce konektoru HDMI k napájecímu zdroji USB nebo napájecímu adaptéru.
- Optický kabel HDMI: Podobným způsobem jako digitální optické zvukové připojení optické kabely HDMI přenášejí signály přes optický kabel, v tomto případě video i zvuk. Optické kabely HDMI mají stejné typy připojovacích konců jako jiné kabely HDMI. Optický kabel HDMI lze vyrobit velmi tenký. Může přenášet stabilní signály na delší vzdálenost než jiné kabely HDMI bez nutnosti externího napájení.
Aktivní a optické kabely HDMI jsou směrové. To znamená, že jeden konec je označen jako zdroj nebo 1 a druhý konec je označen jako TV nebo 2. Kabel musí být připojen správným směrem, aby fungoval. Existují i jiné způsoby přenosu signálu HDMI na velké vzdálenosti pomocí kabelového i bezdrátového řešení.
Tipy pro nákup kabelu HDMI
Při nákupu kabelu HDMI mějte na paměti tyto tipy:
- Kupte si pro svá zařízení kabely se správným konektorem.
- Kupte si správnou délku kabelu. Ne kupte si kabel, který je příliš dlouhý, a ujistěte se, že jeho délka není tak krátká, abyste nemohli dostatečně přesunout komponenty, aby byl zajištěn snadný přístup k připojení.
- Neplaťte více, než musíte. Neplaťte 100 $ a více za 6 stop dlouhý kabel HDMI. Cena nemusí vždy odrážet kvalitu kabelu HDMI. Nekupujte také nižší kabely. Pokud má obal oficiální logo certifikace, bude kabel fungovat s odkazem na další uvedené specifikace. Existují kvalitní kabely HDMI za cenu pouhých 10 $ za 6 stop. Pokud nakupujete online, projděte si renomované stránky, jako jsou Amazon, Accell, Monoprice nebo CablestoGo.
Kabely Premium High a Ultra Hi-Speed budou mít vyšší cenu.
- Kupte si kabely HDMI, které podporují možnosti vašich zařízení. Například pokud máte nebo upgradujete na 4K TV / videoprojektor, přijímač domácího kina a přehrávač Ultra HD Blu-ray nebo streaming, ujistěte se, že kabely HDMI použité mezi těmito zařízeními jsou vysokorychlostní kabely Premium.
- Zjistěte, co dělat, když narazíte na problémy s připojením HDMI.
Můžete použít starší komponenty HDMI s novějšími komponentami. Pokud tak učiníte, nebudete mít přístup k novějším funkcím HDMI, podle toho, co se výrobce rozhodne zahrnout do konkrétního produktu.