Skip to content

Displeje 4K nebo UltraHD a váš počítač

12 de Září de 2021
ASUS PA328Q FRONT BACK 56eeec725f9b5867a1c4181a

4K nebo UltraHD označuje třídu displejů a videa s vysokým rozlišením. Termín 4K odkazuje na horizontální rozlišení obrázku, obvykle buď 3 840 x 2 160 pixelů, nebo 4 096 x 2 160 pixelů. Tato schopnost je zhruba čtyřnásobkem rozlišení současných standardů HD, které dosahují 1920 x 1080 pixelů. Zatímco počítačové monitory 4K se stávají samozřejmostí, dosažení skutečného UltraHD na jakémkoli počítači vyžaduje výrazné upgrady hardwaru. Informace v tomto článku platí obecně pro typ počítačového hardwaru.

Šířka pásma videa a připojení na počítačích

Počítače čelí problému s vykreslováním obsahu 4K nebo UHD. Extrémně vysoká rozlišení vyžadují velké množství šířky pásma, aby se přenesla větší velikost video dat. Starším technologiím počítačového videa, jako jsou VGA a DVI, chybí šířka pásma, a proto nemohou tato rozlišení poskytovat spolehlivě. Chcete -li zachovat rozlišení 4K, potřebujete novější video konektory, jako jsou HDMI, DisplayPort a Thunderbolt 2 nebo 3. Většina spotřební elektroniky podporuje HDMI, což je výhoda pro přijetí na trh počítačových displejů. Je vyžadována grafická karta s portem HDMI a vysokorychlostní kabely HDMI. Mnoho počítačových displejů a grafických karet používá technologii DisplayPort, i když je běžnému uživateli méně známá. Specifikace DisplayPort v1.2 spouští plný video signál 4K UHD až 4096 pixelů na 2160 pixelů při 60 snímcích za sekundu.

Obnovovací frekvence

Signály HDMI se běžně přenášejí s obnovovací frekvencí 30 Hz nebo 30 snímků za sekundu. Tato sazba funguje při sledování filmů v televizi, ale počítačovým hráčům takové nízké snímkové frekvence způsobují vážné namáhání očí. Hráči dávají přednost obnovovací frekvenci 60 fps nebo vyšší pro plynulejší pohyb na obrazovce.

Výkon grafické karty

Každý grafický procesor zvládá základní vykreslování videa v rozlišení 4K UHD, ale rychlé videohry 3D představené v rozlišení 4K vyžadují značný výkon při zpracování grafiky. Při čtyřnásobném rozlišení standardního vysokého rozlišení musí čtyřnásobek množství dat zpracovat grafická karta. Procesní zátěž, kterou tyto karty zvládají, produkuje v systému značné teplo, což vyžaduje větší možnosti chlazení. To vše přichází s vyšší cenovkou. Provoz několika monitorů s rozlišením 4K výrazně zvyšuje nároky na šířku pásma a výpočetní výkon.

Video kodeky

Streamování a stahování videí ve formátu 4K představuje další výzvy. Zvýšení velikosti datového proudu vyžaduje další internetový provoz, i když se také zvětšily typické velikosti video souborů. Většina videí s vysokým rozlišením používá video kodek H.264 od skupiny Moving Picture Experts Group, který vykresluje video soubory MPEG4. Tento kodek byl účinný způsob kódování dat, ale u videa 4K UHD může disk Blu-ray pojmout pouze jednu čtvrtinu délky videa. Následný H.265, neboli High-Efficiency Video Codec, dále zmenšuje velikost dat. Starší video hardware byl napevno zakódován, aby používal video H.264, aby bylo co nejefektivnější. Totéž platí pro mnoho grafických řešení nacházejících se v mobilních produktech. Některé úpravy nezbytné pro 4K lze zvládnout pomocí softwaru, ale mnoho starších mobilních produktů, jako jsou smartphony a tablety, nemusí být schopné nový formát videa přehrávat.