Slovo „augment“ znamená zvětšit, rozšířit nebo vylepšit. Rozšířená realita (AR) lze chápat jako formu virtuální reality (VR), kde se skutečný svět rozšiřuje nebo vylepšuje pomocí virtuálních prvků, obvykle překrývajících tyto prvky z pohledu skutečného světa pomocí vizuálního zařízení. AR může fungovat několika různými způsoby a používá se z mnoha různých důvodů, ale ve většině případů jsou virtuální objekty AR překryty a sledovány v pohledu na skutečný svět, což vytváří iluzi, že zabírají stejný prostor. Zařízení AR mají displej, vstupní zařízení, senzor a procesor. Těmito zařízeními mohou být mimo jiné monitory, displeje umístěné na hlavě, brýle, kontaktní čočky, herní konzole a dokonce i smartphony. Zvuková a dotyková zpětná vazba může být zahrnuta v systému AR i prostřednictvím jiných nevizuálních metod a zařízení. Ačkoli AR je forma VR, je zřetelně odlišná. Virtuální realita je celý zážitek, který je zcela simulován – jak pohled na „realitu“, tak na objekty v ní – zatímco AR používá pouze některé virtuální aspekty, které jsou smíchány do reality a tvoří něco jiného.
Jak funguje rozšířená realita
Rozšířená realita je živá. Aby to fungovalo, musí mít uživatel možnost vidět skutečný svět tak, jak je právě teď. AR manipuluje s prostorem reálného světa, který uživatel vidí, a mění jeho vnímání reality. Jedna forma AR, uživatel sleduje živý záznam skutečného světa s virtuálními prvky uloženými nad ním. Mnoho sportovních akcí využívá tento typ AR; divák může sledovat hru živě ze své vlastní televize, ale také vidět skóre překrytá na herním poli.
Marker a Markerless AR
Když se s rozšířenou realitou používá rozpoznávání objektů, systém rozpozná, co je vidět, a poté tyto informace použije k zapojení zařízení AR. Pouze v případě, že je konkrétní značka viditelná pro zařízení, může uživatel s ním interagovat a dokončit AR. Těmito značkami mohou být QR kódy, sériová čísla nebo jakýkoli jiný objekt, který lze izolovat z jeho prostředí, aby ho kamera mohla vidět. Po registraci může zařízení rozšířené reality překrýt informace z této značky přímo na obrazovce nebo otevřít odkaz, přehrát zvuk atd. Rozšířená realita bez značek umožňuje systému používat kotevní body založené na poloze nebo poloze, jako je kompas, GPS nebo akcelerometr. Tyto typy systémů rozšířené reality jsou implementovány, když je umístění klíčové, například s navigací AR.
Vrstvené AR
Tento typ AR používá zařízení k rozpoznání fyzického prostoru a překrytí virtuálních informací. Je to způsob, jak si můžete vyzkoušet virtuální oblečení, zobrazit navigační kroky před sebou, zkontrolovat, zda se do vašeho domu vejde nový kus nábytku, obléknout si zábavná tetování atd.
Projekce AR
To se na první pohled může zdát stejné jako vrstvená nebo superponovaná rozšířená realita, ale je to jiné v jednom konkrétním způsobu: skutečné světlo se promítá na povrch, aby simulovalo fyzický objekt. Dalším způsobem, jak uvažovat o projekci AR, je hologram. Jedno konkrétní použití pro tento druh rozšířené reality může být promítnutí klávesnice nebo klávesnice přímo na povrch umožňující uživateli psát pomocí promítané virtuální klávesnice. Použití rozšířené reality má mnoho výhod v oblastech, jako je medicína, cestovní ruch, pracoviště, údržba, reklama, armáda a další.
AR ve vzdělávání
V některých smyslech může být jednodušší a zábavnější se učit pomocí rozšířené reality a existuje spousta AR aplikací, které to mohou usnadnit. Brýle nebo smartphone mohou být vše, co potřebujete, abyste se dozvěděli více o fyzických objektech kolem vás, jako jsou obrazy nebo knihy. Jedním z příkladů bezplatné aplikace AR je SkyView, která vám umožní namířit telefon na oblohu nebo na zem a zjistit, kde jsou hvězdy, satelity, planety a souhvězdí umístěny v tomto přesném okamžiku, a to jak ve dne, v noci, tak z opačné strany planety. SkyView je považován za aplikaci rozšířené reality s vrstvami, která používá GPS. Ukáže vám skutečný svět kolem vás, jako jsou stromy a další lidé, ale také pomocí vaší polohy a aktuálního času vás naučí, kde se tyto objekty nacházejí, a poskytne vám více informací o každém z nich. Překladač Google je dalším příkladem aplikace AR užitečné pro učení. Díky němu můžete skenovat text v jazyce, kterému nerozumíte, a překládá vám ho v reálném čase.
AR v navigaci
Zobrazování navigačních tras na čelním skle nebo prostřednictvím náhlavní soupravy přináší rozšířené pokyny pro řidiče, cyklisty a další cestující, takže se nemusí dívat dolů na své zařízení GPS nebo smartphone, aby zjistili, po které silnici se vydat. Piloti mohou používat systém AR k zobrazování transparentních značek rychlosti a nadmořské výšky přímo v jejich zorném poli ze stejného důvodu. Dalším použitím navigační aplikace AR může být překrytí hodnocení restaurace, komentářů zákazníků nebo položek nabídky přímo v horní části budovy, než vstoupíte dovnitř. Při procházce neznámým městem vám také může ukázat nejrychlejší cestu do nejbližší italské restaurace. Pomocí aplikací GPS AR, jako je Car Finder AR, můžete najít zaparkované auto, nebo holografický systém GPS, jako je WayRay, může překrývat směry přímo na silnici před vámi.
AR ve hrách
Existuje spousta AR her a hraček AR, které mohou sloučit fyzický a virtuální svět, a pro mnoho zařízení přicházejí v mnoha různých formách. Známým příkladem je Snapchat, který umožňuje uživatelům překrýt zábavné masky a vzory na jejich tvářích před odesláním zprávy prostřednictvím smartphonů. Aplikace používá živou verzi vašeho obličeje, aby na ni umístila virtuální obrázek. Mezi další příklady her s rozšířenou realitou patří Pokemon GO !, INKHUNTER, Sharks in the Park (Android a iOS), SketchAR, Temple Treasure Hunt Game a Toulec.
Co je smíšená realita?
Smíšená realita (MR), jak název napovídá, mísí skutečné a virtuální prostředí a vytváří hybridní realitu. MR využívá k vytvoření něčeho nového prvky virtuální i rozšířené reality. Je těžké kategorizovat MR jako cokoli jiného než rozšířenou realitu, protože to, jak to funguje, je překrývání virtuálních prvků přímo do reálného světa, což vám umožní vidět oba současně, podobně jako AR. Jedno primární zaměření se smíšenou realitou je však to, že objekty jsou ukotveny ke skutečným fyzickým objektům, se kterými lze interagovat v reálném čase. To znamená, že MR by mohl umožnit virtuálním postavám sedět na skutečných židlích v místnosti, nebo aby mohl padat virtuální déšť a zasáhnout skutečnou zemi fyzikou podobnou životu. Smíšená realita umožňuje uživateli bez problémů existovat jak ve skutečném stavu, ve kterém jsou skutečné objekty kolem sebe, tak ve virtuálním světě se softwarově vykreslenými objekty, které interagují s objekty v reálném světě a vytvářejí tak zcela pohlcující zážitek. Demonstrace Microsoft HoloLens je dobrým příkladem toho, co se rozumí smíšenou realitou.