Pokud jste provedli jakýkoli internetový průzkum na téma telefonů s Androidem, s největší pravděpodobností jste narazili buď na fóra, nebo na články diskutující o rootování zařízení. Ale co přesně je rootování a měli byste to udělat? Toto je souhrn výhod a nevýhod rootování telefonu Android. Informace v tomto článku by měly platit bez ohledu na to, kdo vyrobil váš telefon Android: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi atd.
Co je rootování?
Na telefonu Android běží operační systém určený pro komerční i soukromé použití. Jako většina operačních systémů je několik funkcí deaktivováno. Výrobci telefonů zamykají svá zařízení, aby zabránili neúmyslnému poškození telefonu nebo vystavení telefonu bezpečnostním rizikům. Také zamykají zařízení, aby vám zabránili v odstraňování aplikací, které si nainstalovali, nebo v přepínání operátorů. Rooting odstraní všechna omezení a uděluje plný přístup k operačnímu systému.
Nevýhody rootování telefonu Android
Toto jsou hlavní nevýhody rootování telefonu Android:
- Ruší se záruka na telefon. Poté, co je telefon rootován, nelze na něj provádět servis v rámci záruky.
- Riziko „zcizení“ telefonu. Zděný telefon je zcela nepoužitelný.
- Porušuje telefonní smlouvu. To závisí na tom, jak jste telefon zakoupili. Pokud si zařízení pronajmete nebo provádíte platby, rozhodně porušujete smlouvu s operátorem tím, že ho rootujete.
- Slabý výkon. Záměrem rootování telefonu je zlepšit výkon vašeho telefonu. Někteří uživatelé, kteří své telefony rootují, aby je zrychlili nebo přidali další funkce, však zjišťují, že jejich zařízení ztrácejí rychlost i funkce.
- Viry. Dokonce i telefony dostávají viry. Běžnou praxí u rootovaných telefonů je flashování ROM pomocí vlastních programů. Při instalaci aplikace nebo paměti ROM ze spolehlivého zdroje riskujete instalaci škodlivých programů.
Výhody rootování telefonu Android
Rootování telefonu Android nabízí výhody, které zahrnují:
- Spouštění speciálních aplikací. Rootování umožňuje telefonu spouštět aplikace, které jinak nemůže spustit. Mnoho z těchto aplikací poskytuje lepší kontrolu nad telefonem, například více možností přizpůsobení a správy baterie.
- Odebírání předinstalovaných aplikací. Když rootujete telefon, můžete z něj odstranit nechtěné předinstalované aplikace.
- Uvolnění paměti. Když si do telefonu nainstalujete aplikaci, uloží se do paměti zařízení. Rootování vám umožní přesunout nainstalované aplikace na kartu SD a uvolnit tak systémovou paměť pro další soubory nebo aplikace.
- Vlastní ROMy. Toto je nejsilnější funkce rootovaných telefonů. Existují stovky vlastních ROM, které zvyšují rychlost zpracování telefonu a mění vzhled.
- Prodloužená životnost telefonu. Rootování telefonu vám umožní nainstalovat vlastní ROM a odstranit bloatware. Umožňuje také nainstalovat určité aplikace, které vyžadují root, z nichž mnohé spravují telefonní zdroje. Protože komunita ROM ROM pro Android vyvíjí nová vydání pro Android dlouho poté, co výrobci přestanou podporovat zařízení, můžete dostávat aktualizace i nadále.
Rootování vs. odemykání
Je třeba poznamenat, že rootování telefonu Android není totéž jako jeho odblokování. Odemknutí telefonu umožňuje jeho použití u jiných operátorů. Nějakou dobu bylo nezákonné odemykat telefon – i když už neměl smlouvu s dopravcem. To se změnilo v roce 2014, kdy byl do zákona podepsán zákon o odemykání spotřebitelské volby a bezdrátové soutěže. Tento zákon umožňuje každému majiteli mobilního telefonu nebo smartphonu odemknout telefon a přejít k jinému přepravci, pokud jsou splněny požadavky smlouvy o telefonu.