Takže jste se rozhodli rootnout svůj smartphone se systémem Android. Zatímco koncept zakořenění je poněkud komplikovaný, skutečný proces není. Rootování je proces, který vám umožní přístup ke všem nastavením a dílčím nastavením v telefonu, což znamená, že můžete nainstalovat a odinstalovat vše, co chcete. Je to jako mít oprávnění správce nad počítačem PC nebo Mac. Koneckonců, vlastníte svůj smartphone, že? Odpověď na to je komplikovaná. Abyste tomu porozuměli, musíte se dozvědět o právu na opravu, ale to je úplně jiný příběh. Existuje samozřejmě spousta odměn a určitá rizika, která je třeba zvážit, a několik preventivních opatření, která byste měli přijmout jako první. Zde jsou kroky k bezpečnému rootování smartphonu. Následující pokyny by měly platit bez ohledu na to, kdo vyrobil váš telefon Android: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi atd.
Zálohujte svůj telefon
Pokud jste někdy pracovali s IT profesionálem, víte, že zálohování dat je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat. Při zakořenění telefonu je to důležité zejména v případě, že se něco pokazí, nebo pokud si to rozmyslíte. (Zakořenění můžete obrátit.) Zařízení Android můžete zálohovat několika způsoby pomocí nástrojů Google nebo aplikací třetích stran.
Vyberte soubor APK nebo vlastní ROM
Dále budete muset zvolit APK (balíček aplikace pro Android) nebo vlastní ROM (alternativní verzi Androidu). Protože Android je open-source, mohou vývojáři vytvářet upravené verze a existuje mnoho, mnoho verzí. Soubor APK se používá k distribuci a instalaci softwaru do vašeho zařízení. Kořenové programy zahrnují Towelroot a KingoRoot: zkontrolujte, který z nich je kompatibilní s vaším zařízením.
Po vykořenění telefonu se můžete zastavit nebo se rozhodnout nainstalovat vlastní ROM, která nabídne ještě více funkcí. Nejpopulárnější vlastní ROM je LineageOS (dříve CyanogenMod), který byl zabudován do telefonu OnePlus One pro Android. Mezi další oblíbené ROM patří Paranoid Android a AOKP (Android Open Kang Project). Komplexní tabulka s popisem vlastních ROM je k dispozici online.
Rootujte svůj telefon
V závislosti na zvoleném souboru APK nebo vlastní ROM se proces zakořenění bude lišit, ačkoli základy zůstanou stejné. Weby jako XDA Developers Forum a AndroidForums nabízejí podrobné informace a pokyny ke zakořenění konkrétních modelů telefonů, ale zde je přehled procesu.
Odemkněte bootloader
Zavaděč řídí, které aplikace jsou spuštěny při spuštění telefonu: odemknutí vám dává tuto kontrolu.
Nainstalujte soubor APK nebo vlastní ROM
Soubor APK umožňuje instalovat do zařízení software, nejběžnější jsou Towelroot a Kingo. Custom ROMs are alternative operating systems that share features with stock Android but offer different interfaces and more functionality. Nejoblíbenější jsou LineageOS (dříve CyanogenMod) a Paranoid Android, ale je jich tam mnohem víc.
Stáhněte si Root Checker
Pokud místo vlastní ROM používáte soubor APK, můžete si stáhnout aplikaci, která ověří, že jste svůj telefon úspěšně rootovali.
Nainstalujte si aplikaci pro správu root
Aplikace pro správu ochrání váš rootovaný telefon před chybami zabezpečení a zabrání aplikacím v přístupu k soukromým informacím.
Výhody a rizika
Rootování telefonu Android má více výhod než nevýhod. To znamená, že máte nad svým telefonem úplnou kontrolu, abyste mohli zobrazit a upravit všechna nastavení a přistupovat k aplikacím určeným pouze pro rootované telefony. Mezi tyto aplikace patří blokovače reklam a robustní nástroje pro zabezpečení a zálohování. Telefon můžete také přizpůsobit motivům a barvám a dokonce změnit konfiguraci tlačítek v závislosti na vybrané kořenové verzi operačního systému. Rizika jsou minimální, ale zahrnují zrušení záruky, ztrátu přístupu ke konkrétním aplikacím nebo úplné zabití telefonu, i když je to nepravděpodobné. Je nezbytné porovnat tato rizika s funkcemi, které byste mohli získat rootováním. Pokud přijmete správná opatření, neměli byste narazit na problémy.