V oblasti digitálních médií je vyzváněcí tón digitální zvukový soubor, který se konkrétně používá pro mobilní telefony, smartphony atd. Stejně jako zvon na tradičním pevném telefonu lze mobilní zařízení nakonfigurovat tak, aby přehrávalo digitální vyzvánění, aby uživatele upozornilo při příchozím hovoru. Na moderním mobilním telefonu mohou být vyzváněcí tóny obzvláště užitečné, když přiřadíte určité hudební ukázky nebo zvuky jednotlivým lidem – podle poslechu můžete okamžitě zjistit, kdo volá! Vyzváněcí tóny byly původně zabudovány do prvních mobilních telefonů, aby si uživatel mohl přizpůsobit zvuk, který jejich telefon vydává při příchozím hovoru. Počet těchto přednastavených zvuků byl však omezen a v době, kdy si uživatelé mohli koupit, nebyly komerčně dostupné žádné alternativní zvuky. Poprvé byly soubory vyzváněcích tónů, které si lidé mohli importovat do svých telefonů, zahájeny v roce 1998, kdy společnost Vesa-Matti „Vesku“ Paananen měla vizi založit firmu pro vyzvánění; uživatelé nyní mohou přistupovat k mnohem více alternativním zvukům, které nahradí ty přednastavené v telefonu.
Různé typy vyzvánění
V průběhu let se složitost vyzváněcích tónů vyvinula z jednoduchých sekvencí poznámek ke skutečným zvukovým nahrávkám. V současné době jsou k dispozici tři typy formulářů vyzvánění, kterými jsou:
- Monofonní – Jednalo se o první typ vyzvánění, které vzniklo. Jak název napovídá, lze současně přehrát pouze jeden tón (nebo notu). Monofonní vyzvánění je proto nejjednodušší dostupný typ a je nejkompatibilnější formou.
- Polyfonní – Druhý typ vyzvánění, který má být vyvinut, byl polyfonní, který má schopnost hrát na několik not a různé nástroje současně. Tento typ vyzvánění byl původně založen na MIDI (Musical Instrument Digital Interface) – komunikačním protokolu pro počítače a elektronické hudební nástroje, které jim pomáhají navzájem komunikovat. Technologie za polyfonními vyzváněcími tóny se nakonec ještě vylepšila, aby umožnila použití zvukových bank (nebo SoundFonts) – to efektivně vylepšuje zvuky pomocí syntetizovaných dat, která se snaží napodobit skutečný nástroj.
- Realtones – Tento typ, někdy označovaný jako hudební vyzvánění nebo Superphonics, je skutečný zvukový záznam. Obvykle se ukládá v populárním formátu digitálního zvuku, jako je MP3 nebo AAC. To usnadnilo komukoli s digitální hudební knihovnou vytváření vlastních vyzváněcích tónů na míru.
Společné zvukové formáty pro realtony
Mezi zvukové formáty, které se běžně používají pro Realtones, patří:
- MP3 – Nejoblíbenější formát podporovaný mobilními zařízeními. Soubory v tomto formátu mají příponu .MP3.
- AAC – Toto je ztrátový zvukový formát, který obvykle používá iPhone (a několik telefonů jiných než Apple). Realtony v tomto formátu lze identifikovat podle přípony souboru .M4a nebo .M4r.
- OGG Vorbis – Často preferovaný formát pro smartphony používající operační systém Android. Pro tento formát kontejneru se používá přípona .OGG.
Zdroje realtonů
Mnoho lidí se v dnešní době rozhodlo vytvořit si vlastní vyzváněcí tóny, než aby používalo weby vyzvánění online, které si za stahování často účtují poplatek. Existuje několik způsobů, jak můžete zdarma získat vyzváněcí tóny (nebo si dokonce vytvořit vlastní), aniž byste museli utrácet peníze. Některé ze způsobů, jak toho dosáhnout, jsou:
- Zdarma a legální webové stránky vyzvánění – Na internetu existují doslova tisíce webů vyzváněcích tónů, které nabízejí bezplatný obsah pro mobilní telefony, jako jsou videa, hry, software atd. Mnohé z nich však často umožňují nelegální stahování. U webů, které nabízejí legální vyzváněcí tóny pro mobilní telefony, si přečtěte náš článek o nejlepších bezplatných webech pro vyzvánění, kde najdete další informace.
- Softwarové přehrávače médií – Některé softwarové přehrávače médií mohou vytvářet vyzváněcí tóny přímo z vaší hudební knihovny. K tomu lze například použít iTunes pomocí jednoduchého hacknutí. Další informace o tom, jak to funguje, najdete v našem průvodci vytvářením bezplatných vyzváněcích tónů pro váš iPhone.
- Zvukové editory – Pomocí bezplatného programu pro úpravu zvuku můžete uložit krátkou smyčku z celovečerní skladby, která je ideální pro vyzvánění. Softwarové aplikace tohoto typu jsou obvykle schopné ukládat v různých zvukových formátech vhodných pro většinu mobilních telefonů. Chcete-li zjistit, jak to udělat, přečtěte si náš tutoriál o používání Audacity k vytváření vyzváněcích tónů.
- Rozdělovače zvukových souborů – Pro něco o něco jednoduššího použití může být rozdělovač zvukových souborů lepší volbou, pokud nechcete používat plnohodnotný zvukový editor. Tento typ softwaru, který se někdy nazývá rozdělovače souborů MP3, lze použít k rychlému vytvoření vyzváněcích tónů z vaší stávající hudební knihovny.