Skip to content

Co byste měli vědět, než podepíšete smlouvu o mobilním telefonu

16 de Září de 2021
GettyImages 452237595 58e5cb4a3df78c516260f23b1 678db7b7ea564debb496627149fb4d19

K získání mobilní služby a požadovaného mobilního telefonu je často nutné podepsat servisní smlouvu s mobilním operátorem. Ale zavázat se ke smlouvě na dva roky může být zastrašující, i když nejste phob. Neberte závazek na lehkou váhu. Nakonec souhlasíte s tím, že této společnosti budete každý měsíc po dobu následujících 24 a více měsíců vyplácet velkou částku peněz. Časem můžete za služby mobilních telefonů utratit stovky nebo tisíce dolarů. Jakmile se na tečkovanou čáru podepíšete, může být příliš pozdě na návrat. Než tedy uděláte ten krok, udělejte si průzkum a zjistěte, který plán mobilního telefonu je pro vás nejlepší. Abychom vám pomohli, pokračovali jsme a uvedli jsme, co potřebujete vědět, než se zaregistrujete k mobilní službě.

Možnosti zrušení

Než se zaregistrujete, zjistěte, jak můžete v případě potřeby vystoupit ze smlouvy. Většina společností bude účtovat pokutu, pokud se rozhodnete smlouvu ukončit předčasně a tyto pokuty mohou dosahovat až několika stovek dolarů. Zjistěte přesně, kolik dlužíte, pokud potřebujete kauci, a zjistěte, zda pokuta časem klesá. Například za zrušení v prvním roce vám může být uložena pokuta 360 USD, ale každý měsíc poté se tento poplatek může snížit.

Zkušební doba

Někteří mobilní operátoři nabízejí omezené zkušební období, během kterého zrušíte smlouvu bez zaplacení sankčního poplatku. Zjistěte, zda váš dopravce nabízí tuto zkušební verzi, která v takovém případě pravděpodobně nebude delší než 30 dní. Pokud dostanete zkušební dobu, využijte čas moudře. Používejte svůj telefon na tolik různých místech, kolik můžete, například doma, v kanceláři, na obvyklých trasách dojíždění a na libovolném místě, které navštěvujete, abyste věděli, zda vaše služba funguje tam, kde ji potřebujete použít. Pokud tomu tak není, možná budete muset změnit operátory – něco, co může být velmi obtížné později.

Co skutečně zaplatíte

Přihlásíte se ke službě, která stojí 39,99 $ měsíčně, ale když vám přijde účet, celková částka, kterou dlužíte, se blíží 50 $ než 40 $. Proč je to tak? Jedním z důvodů jsou daně a poplatky, kterým se nelze vyhnout. Než podepíšete smlouvu, požádejte svého přepravce o odhad vašeho skutečného účtu včetně daní a poplatků, abyste měli lepší představu o tom, kolik skutečně každý měsíc zaplatíte.

Skryté poplatky

Ne všechny „poplatky“ na vašem účtu za mobilní telefon jsou povinné a měli byste si dávat pozor na všechny služby, které jste neautorizovali. Může se stát, že vám bude účtováno pojištění mobilního telefonu nebo hudební služba, kterou nepotřebujete. Pokud je nepotřebujete, určitě za ně nechcete platit. Zeptejte se předem na některou z těchto doplňkových služeb a autorizujte pouze ty, které chcete použít.

Poplatky za přeplatek

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze za mobilní tarif, je zaplatit pouze tolik minut, kolik potřebujete. Pokud nejste častým volajícím, možná se nebudete muset rozhodnout pro neomezený tarif volání. Měli byste se však ujistit, že platíte alespoň tolik minut, kolik plánujete používat každý měsíc, protože překročení vašeho přídělu vás může stát hodně. Za každou další minutu, kterou použijete, vám bude účtována sazba za minutu, která může být až do nebe. Zjistěte, jaká je tato sazba, a snažte se vyhnout placení. Prosazení vašeho plánu na další úroveň může být výhodnější.

Služby dat a zpráv

Pokud svůj telefon používáte pro zasílání zpráv nebo procházení webu, měli byste si také pořídit adekvátní tarif pro zasílání zpráv a dat. Pokud jste například častým textářem, budete se chtít ujistit, že máte pokrytý plán zasílání zpráv; v opačném případě vám mohou být účtovány poplatky za zprávu, což se může rychle sčítat. Pamatujte, že vám mohou být účtovány příchozí zprávy odeslané od dobře míněných přátel a kolegů, pokud nemáte plán pro zasílání textových zpráv. Ujistěte se tedy, že jste krytí. Měli byste se také ujistit, že vámi zvolený datový plán splňuje vaše potřeby; pokud překročíte svůj příděl dat, můžete nakonec zaplatit pěknou korunu za každý megabajt dat, která nahrajete nebo stáhnete.

Jaké jsou to minuty?

Pokud se nerozhodnete pro neomezený tarif volání, může vám váš operátor nabídnout neomezené volání v určitou denní nebo týdenní dobu. Ačkoli je to v dnešní době méně časté, někteří operátoři nabízejí například bezplatné noční volání, zatímco jiní nabízejí víkendy zdarma. Než začnete vytáčet své přátele, ujistěte se, že víte, kdy tyto noci a víkendy začínají. Někteří dopravci zvažují cokoli po 19:00 v noci, zatímco jiní nevypínají měřiče až do 21:00.

Poplatky za roaming

Poplatky za roaming, které vzniknou, když se vydáte mimo oblast pravidelných služeb svého operátora, jsou dnes stále méně pravděpodobné, protože stále více lidí volí národní telefonní tarify. Pokud se ale rozhodnete pro levnější plán regionálních hovorů, můžete při cestování s telefonem dostat vysoké poplatky za roaming. Zjistěte, co tvoří oblast vašeho volání a co vám bude účtováno, pokud se vydáte mimo ni. Cestování do zahraničí s vaším telefonem může být nákladné, ale to je jen tehdy, pokud váš telefon bude fungovat v zahraničí. Ne všichni operátoři nabízejí služby, které jsou kompatibilní s technologiemi používanými v jiných zemích. A i když ano, pravděpodobně zjistíte, že jakékoli hovory, které uskutečňujete nebo přijímáte v zahraničí, jsou velmi, velmi drahé. Pokud jste častým letcem, zeptejte se na možnosti mezinárodních volání.

Možnosti upgradu

I když teď můžete být se svým lesklým novým mobilním telefonem spokojeni, pamatujte, že se tak nebudete vždy cítit. Může dojít ke ztrátě odvolání před vypršením smlouvy o poskytování služeb nebo ke ztrátě či poškození. Zjistěte, jaké máte možnosti upgradu nebo výměny telefonu a jaké poplatky vám v těchto situacích budou účtovány.

SIM karta zdarma (odemčená)

Máte také možnost rozhodnout se pro smartphone odemčený z výroby, ale za to budete muset zaplatit celou částku sluchátka a budete si muset koupit mobilní tarif samostatně. Můžete si koupit Amazon, Best Buy nebo web výrobce smartphonu.