Skip to content

Co je adaptivní ovladač Xbox a jak funguje?

9 de Srpen de 2021
what is the xbox adaptive controller and how does it work featured 05aeec9fe32b4c0293829c3f16335a52

Adaptivní ovladač Xbox je speciální zařízení navržené tak, aby osobám s tělesným a mentálním postižením usnadnilo hraní videoher. Zařízení bylo vydáno koncem roku 2018 ve Spojených státech a od té doby bylo k dispozici ve většině hlavních oblastí po celém světě.

Design adaptivního ovladače pro Xbox

Konstrukce adaptivního ovladače Xbox se na první pohled zdá být velmi základní, dvě velká tlačítka s černým kruhem nahrazují tradiční tlačítka A a B vedle většího než normálního D-padu a o něco větší tlačítka nabídky pro Xbox One. Navzdory efektivnímu vzhledu má Xbox Adaptive Controller také 19 portů pro další příslušenství, které po připojení může fungovat jako vstupy pro ostatní tlačítka na běžném ovladači Xbox, jako jsou X, Y, RT, RB, LT a LB.

Jak se liší adaptivní ovladač pro Xbox One?

Po připojení správného příslušenství může adaptivní ovladač Xbox plnit všechny hlavní funkce tradičního ovladače Xbox.

Jeho primárními a nejzjevnějšími rozdíly jsou jeho tvarový faktor, který usnadňuje použití osobám s nízkou úrovní fyzické koordinace a jeho přizpůsobitelnost, která umožňuje jeho přizpůsobení pro jednotlivé případy použití.

Dostupné příslušenství adaptivního ovladače pro Xbox

19 portů adaptivního ovladače Xbox podporuje širokou škálu dalších hardwarových doplňků první i třetí strany, které mohou přizpůsobit vstupy každého tlačítka ovladače Xbox a zpřístupnit hraní těm, kteří mají specifické potřeby. Vzhledem k omezenému faktoru adaptivního ovladače pro Xbox se ovladač a veškeré jeho příslušenství obvykle neprodávají ve fyzických maloobchodních prodejnách a je třeba je zakoupit online. Zde je některé z podporovaného příslušenství pro Xbox Adaptive Controller.

  • Joystick Logitech Extreme 3D Pro: Tradiční herní joystick.
  • Souprava nohou pro montáž na tělo: Stojan určený pro ovladač, který lze připojit k paži, noze, tělu nebo invalidnímu vozíku.
  • QuadStick: Herní ovladač pro quadriplegics, který umožňuje hráčům zadávat ovládací prvky pohyby úst.
  • Přepínače AbleNet: Velká tlačítka, která lze umístit na různé pozice.
  • 3DRudder Foot Motion Controller: Vstupní zařízení určené k umístění na podlahu.
  • Jednoruční joystick PDP: Malý přístupný joystick, který lze držet v jedné ruce.
  • Stealth Switch 3 Foot Pedal: Větší pedál, který lze použít jako tlačítkový vstup.

Které konzole podporují adaptivní ovladač Microsoft?

Adaptivní ovladač Xbox je plně podporován na všech konzolích Xbox One, včetně původního Xbox One, Xbox One S a Xbox One X.

Adaptivní ovladač Xbox a konzole Xbox One S.

Stejně jako běžné ovladače pro Xbox lze Xbox Adaptive Controller použít také na počítačích a tabletech Windows se systémem Windows 7, Windows 8.1 a Windows 10. Windows 10 je doporučeným operačním systémem pro Xbox Adaptive Controller, protože nabízí větší podporu pro hry a přizpůsobení ovladače pomocí bezplatné aplikace Windows 10 Xbox Accessories. Očekává se, že podpora pro Xbox Adaptive Controller bude pokračovat v budoucích konzolách Xbox a operačních systémech Windows. Připojuje se ke konzolím Xbox a počítačům se systémem Windows prostřednictvím bezdrátového připojení Xbox Bluetooth a USB-C.

Kde je k dispozici ovladač usnadnění přístupu pro Xbox?

Adaptivní ovladač Microsoft Xbox je k dispozici ke koupi v Austrálii, Rakousku, Belgii, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Řecku, Irsku, Itálii, Nizozemsku, na Novém Zélandu, v Norsku, Polsku, Portugalsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Velká Británie a Spojené státy. Primární místo pro nákup adaptivního ovladače Xbox je z oficiálních webových stránek Microsoft Store, ačkoli jiné online obchody jej mohou také prodávat. Web Microsoft Store se obvykle dodává do zahraničí, takže i když Xbox Adaptive Controller není ve vaší zemi oficiálně podporován, můžete jej přesto importovat objednáním online.

Videohry, které podporují adaptivní ovladač Xbox

Adaptivní ovladač Xbox lze použít k hraní většiny videoher na konzoli Xbox One, včetně titulů pro Xbox One a her, které lze přehrávat prostřednictvím zpětné kompatibility z generací konzoly Xbox 360 a původní konzoly Xbox. Jediné hry pro Xbox, které Xbox Adaptive Controller nemůže hrát, jsou hry, které se spoléhají čistě na vstup prostřednictvím senzoru Kinect nebo smartphonu, jako je Dance Central Spotlight a Prostě tancuj série. Na počítači se systémem Windows lze pomocí adaptivního ovladače Xbox hrát jakoukoli hru, která nabízí možnosti ovládání běžného ovladače pro Xbox. Jakákoli hra Windows 10 se značkou Xbox Play Anywhere zaručeně podporuje ovladače Xbox.

Podporuje Xbox Adaptive Controller náhlavní soupravy?

3,5 mm stereofonní konektor pro sluchátka je umístěn na adaptivním ovladači Xbox. Tento zvukový konektor podporuje většinu běžných sluchátek, náhlavních souprav a sluchátek. Náhlavní soupravy USB však nejsou podporovány. Nejsou ani původní náhlavní soupravy Xbox navržené speciálně pro běžný ovladač Xbox.