Skip to content

Co je bitová hloubka?

22 de Červen de 2021
podcast studio 1132835815 499bf87be9ae4b7785056affeef0b318

V digitálním zvuku se hodnota nazývá bitová hloubka popisuje rozlišení zvukových dat, která jsou zachycena a uložena do zvukového souboru. Vyšší bitová hloubka zvuku označuje podrobnější záznam zvuku. Podobně se u obrazových a video souborů používá bitová hloubka k určení rozlišení obrázku. Čím vyšší je bitová hloubka – například 24 bitů oproti 16 bitům – tím lepší je obraz.

Bitová hloubka vs. bitová rychlost

Bitová hloubka je často zaměňována s bitovou rychlostí, ale liší se. Bitová rychlost, která se měří v kilobitech za sekundu, je datová propustnost za sekundu při přehrávání zvuku, nikoli rozlišení každého samostatného vzorku, který tvoří zvukovou křivku. Bitová hloubka se někdy označuje jako ukázkový formát nebo zvukové rozlišení. Další informace o rozdílu mezi bitovou rychlostí a bitovou hloubkou najdete v našem souhrnu těchto dvou konceptů.

Bitová hloubka a kvalita zvuku

Měrnou jednotkou pro bitovou hloubku jsou binární číslice (bity); při každém 1bitovém zvýšení se přesnost zdvojnásobí. Bitový rozsah je důležité celé číslo, které určuje, jak dobře zní záznam. Pokud je bitová hloubka příliš nízká, záznam není přesný a dojde ke ztrátě mnoha tichých zvuků. MP3 uložené ve vaší hudební knihovně, které byly převedeny z analogového zvuku na digitální zvukové signály pomocí modulace pulzního kódu (PCM) s vysokou bitovou hloubkou, obsahují širší spektrum frekvencí než ty, které jsou kódovány s nízkou bitovou hloubkou. Záznamy s vysokou bitovou hloubkou jsou při přehrávání mnohem přesnější, zejména v oblastech skladeb, které obsahují tiché harmonické. Použití příliš malé bitové hloubky může vést ke ztraceným frekvencím a záznamům nízké kvality. Bitová hloubka je relevantní pouze v rozsahu signálu PCM. Ztrátové kompresní zvukové formáty nemají bitovou hloubku.

Bitová hloubka a dynamický rozsah

Správná bitová hloubka je kritickým aspektem, který je třeba zvážit ke snížení množství šumu v pozadí. Každý záznam má stupeň rušení signálu, který se nazývá šumová podlaha, která je udržována na minimu s dostatečně vysokou bitovou hloubkou. K tomuto jevu dochází, protože dynamický rozsah – rozdíl mezi nejhlasitějšími a nejtiššími zvuky – je mnohem vyšší než úroveň šumu, což umožňuje udržovat hluk na minimu. Bitová hloubka také určuje, jak hlasitý může být záznam. Při každém 1bitovém zvýšení se dynamický rozsah zvýší přibližně o 6 decibelů. Formáty zvukových CD používají bitovou hloubku 16, což odpovídá 96 dB dynamického rozsahu. Při použití DVD nebo Blu-ray je kvalita zvuku vyšší, protože bitová hloubka je 24, což dává 144 dB dynamického rozsahu.