Skip to content

Co je datový roaming?

11 de Září de 2021
GettyImages 585174283 592e4dd75f9b585950cb2f90

Domácí roaming je obvykle zdarma u všech hlavních mobilních operátorů. Mezinárodní roaming však často zahrnuje účtování poplatků za datový roaming, které jsou rychle nákladné. Zjistěte, co je datový roaming a co můžete udělat, abyste se vyhnuli poplatkům na cestách. Datový roaming se liší od rozšířené sítě.

Co znamená datový roaming?

Roaming se týká nepřetržité datové služby, kterou získáte, když se dostanete mimo oblast pokrytí mobilního operátora. Jinými slovy, roamingujete, když se vzdálíte ze své kryté zóny – oblasti, kde váš bezdrátový operátor poskytuje datové služby. Díky mezinárodním dohodám o spolupráci mezi mobilním operátorem a dalšími provozovateli sítí můžete pokračovat v přístupu na internet nebo telefonovat při cestování do zahraničí. Za mezinárodní použití jsou však obvykle účtovány poplatky. Poplatky za datový roaming spouštíte, když telefonujete nebo přijímáte telefonní hovory, odesíláte nebo přijímáte textové zprávy a stahujete nebo nahráváte cokoli na internet. To zahrnuje čtení e -mailů, prohlížení webových stránek, streamování videí a ukládání obrázků do cloudu. Stručný přehled různých způsobů, kterými můžete se svým smartphonem roamingovat (záměrně nebo ne), vám může pomoci vyhnout se těmto poplatkům.

Jak hlasový roaming a textové zprávy ovlivňují datový roaming

Pokud cestujete do zahraničí, mohou vám následující činnosti způsobit poplatky za roaming:

 • Telefonujete.
 • Volá ti kamarád. Na volání nemusíte odpovídat, aby vám byl účtován poplatek. Pokud je vaše zařízení zapnuté a hovor přejde do hlasové schránky, bude účtován jako příchozí mezinárodní roaming.
 • V zahraničí odešlete textovou nebo multimediální zprávu.
 • V zahraničí obdržíte textovou nebo multimediální zprávu.
 • Pokud je zařízení vypnuté nebo v režimu v letadle (a bezdrátová síť je vypnutá) a hovor přejde do hlasové schránky, nebudou vám účtovány žádné poplatky. Zprávám vizuální hlasové schránky při roamingu se však účtuje roamingová sazba.

Další činnosti, které ovlivňují datový roaming

Využití dat se objevuje u mnoha lidí. Všichni jsme slyšeli hororové příběhy o cestovatelích, kteří si vydělali obrovské účty za telefon. Problém je v tom, že cena za data je obvykle založena na objemu dat – v kilobajtech (KB), megabajtech (MB) nebo gigabajtech – což je těžké oční bulvě. Abyste se vyhnuli poplatkům za datový roaming, dávejte si pozor na spotřebu dat. Někdy se také služby a aplikace připojí k internetu bez vašeho vědomí, což přispěje k vašemu účtu. Pokud při cestování do zahraničí používáte určité služby prostřednictvím svého telefonního tarifu a nikoli přes síť Wi-Fi, počítají se jako datový roaming a zahrnují:

 • Čtení, odesílání a přijímání e -mailů.
 • Vyhledání adresy v Mapách Google nebo jiných online mapách.
 • Provádění webového vyhledávání.
 • Návštěva jakékoli webové stránky.
 • Sledování online videa.
 • Otevření aplikace, která se připojuje k internetu.

Když otevřete aplikaci, která se připojuje k internetu, možná nevíte, že se aplikace připojuje na pozadí. Jediný způsob, jak to zkontrolovat, je přejít do vlastností aplikace nebo nastavení oprávnění a zjistit, zda má oprávnění k internetu (nebo použít jinou aplikaci, která to kontroluje).

Mezinárodní roamingové sazby a pokrytí

Ceny za roaming se liší podle toho, kam chodíte a zda si píšete textové zprávy nebo voláte. Liší se také podle poskytovatele služeb. Zde je přehled hlavních amerických bezdrátových operátorů:

 • Verizon Roaming: Verizon nabízí různé možnosti zákazníkům, kteří cestují do zahraničí.
 • AT&T Roaming: AT&T nabízí mezinárodní balíčky a další možnosti, včetně speciálních plánů výletních lodí.
 • Roamingové sazby T-Mobile: Zkontrolujte na svých webových stránkách sazby pro cizí země i pro výletní lodě.