Skip to content

Co je komprese mediálních souborů?

12 de Červenec de 2021
JPEG compression Example ibrahim id 5811001d3df78c2c73161f7c

Když se video, fotografie nebo hudba ukládají v digitálním formátu, výsledkem může být obrovský soubor, který je obtížné streamovat a spotřebuje hodně paměti v počítači nebo na pevném disku, na který je uložen. Proto jsou soubory komprimovány nebo zmenšeny odstraněním některých dat. Tomu se říká „ztrátová“ komprese.

Účinky komprese

Obvykle se používá složitý výpočet (algoritmus), takže účinky ztracených dat jsou ve videu a na fotografiích nepostřehnutelné nebo v hudbě neslyšitelné. Některá ztracená vizuální data využívají výhody neschopnosti lidského oka rozeznat malé rozdíly v barvě. Jinými slovy, s dobrou kompresní technologií byste neměli být schopni vnímat ztrátu kvality obrazu nebo zvuku. Pokud však musí být soubor komprimován, aby byl mnohem menší než původní formát, může být výsledek nejen znatelný, ale může ve skutečnosti způsobit tak špatnou kvalitu obrazu, že je video nesledovatelné nebo hudba plochá a bez života. Film ve vysokém rozlišení může zabrat spoustu paměti, někdy i více než čtyři gigabajty. Pokud chcete tento film přehrát na smartphonu, budete jej muset vytvořit mnohem menší soubor, jinak by zabral celou paměť telefonu. Ztráta dat při vysoké kompresi není na čtyřpalcové obrazovce patrná. Pokud však chcete tento soubor streamovat do Apple TV, Roku Boxu nebo podobného zařízení, které je připojeno k televizoru s velkou obrazovkou, bude komprese nejen zřejmá, ale také bude vypadat hrozně a bude těžké hodinky. Barvy mohou vypadat hranatě, ne hladce. Okraje mohou být rozmazané a zubaté. Pohyby se mohou rozmazat nebo koktat. To je problém s používáním AirPlay z iPhonu nebo iPadu. AirPlay není jen streamování ze zdroje. Místo toho streamuje přehrávání do telefonu. Počáteční úsilí na AirPlay bylo často obětí účinků vysoké komprese videa.

Rozhodnutí o kompresi kvality vs. úspora místa

I když musíte vzít v úvahu velikost souboru, musíte jej také vyvážit udržením kvality hudby, fotografií nebo videa. Místo na pevném disku nebo serveru médií může být omezené, ale externí pevné disky klesají v ceně pro větší kapacity. Výběr může být kvantita vs. kvalita. Na 500 GB pevném disku můžete získat tisíce komprimovaných souborů, ale můžete mít raději jen stovky vysoce kvalitních souborů. Obvykle můžete nastavit předvolby toho, jak moc je importovaný nebo uložený soubor komprimován. V hudebních programech, jako je iTunes, často existují nastavení, která vám umožňují nastavit kompresní poměr pro importované skladby. Hudební puristé doporučují nejvyšší, abyste neztratili žádnou jemnost skladeb, minimálně 256 kb / s pro stereofonní zvukové formáty HiRes, které umožňují mnohem vyšší přenosové rychlosti. Nastavení Photo jpeg by měla být nastavena na maximální velikost, aby byla zachována kvalita obrazu. Filmy s vysokým rozlišením by měly být streamovány v jejich původně uloženém digitálním formátu, jako je h.264 nebo MPEG-4. Cílem komprese je získat nejmenší soubor, aniž by byla patrná ztráta obrazových nebo zvukových dat. S nedostatkem místa se nemůžete pokazit s většími soubory a menší kompresí.