Skip to content

Co je MicroLED?

27 de Červen de 2021
samsung wall pro luxury 061bfda76d654816ab0913a983062651

MicroLED je technologie pro zobrazování videa, která využívá LED diody mikroskopické velikosti, které, když jsou uspořádány přes povrch obrazovky videa, mohou vytvářet viditelný obraz. Každá MicroLED je pixel, který vyzařuje své vlastní světlo, vytváří obraz a přidává barvu. Pixel MicroLED je tvořen červenými, zelenými a modrými prvky (označovanými jako subpixely). MicroLED lze jednotlivě zesvětlit, ztlumit nebo zapnout či vypnout.

MicroLED vs OLED

Technologie MicroLED je podobná technologii používané v OLED televizorech a některých monitorech PC, přenosných a nositelných zařízeních. OLED pixely také produkují vlastní světlo, obraz a barvu a lze je jednotlivě ztlumit nebo zapnout či vypnout. Přestože technologie OLED zobrazuje obrázky ve vynikající kvalitě, používá organické materiály, zatímco MicroLED je anorganický. Výsledkem je, že schopnost produkovat OLED obraz se časem rozpadá a je náchylná k „vypálení“, když jsou statické obrazy zobrazeny po dlouhou dobu.

MicroLED vs LED / LCD

MicroLED se liší od LED aktuálně používaných v LCD (včetně LED / LCD a QLED) televizorů a většiny PC monitorů. LED diody použité v těchto produktech a podobných video displejích ve skutečnosti neprodukují obraz. Místo toho jsou LED diody jen malé žárovky umístěné za obrazovkou nebo podél okrajů obrazovky, které procházejí světlem přes pixely LCD obsahující obrazové informace. Barva se přidává, když světlo prochází dalšími červenými, zelenými a modrými filtry, než dosáhne povrchu obrazovky. MicroLED jsou mnohem menší než LED žárovky používané v LED / LCD a QLED televizorech.

MicroLED Pros

  • MicroLED pixely se časem nerozkládají a jsou méně náchylní k perzistenci obrazu, nepodléhají vypalování, což jsou u OLED omezení. Jsou také jasnější než OLED pixely – na stejné úrovni jako jas LED / LCD pixelů, ale stejně schopné jako OLED při zobrazování absolutní černé a ekvivalentní úrovně sytosti barev.
  • Podporuje nízkou latenci a rychlejší obnovovací frekvence bez závislosti na interpolaci snímků, vložení černého rámečku nebo skenování podsvícení (Dobrá zpráva pro hráče!).
  • Širší pozorovací úhel než může současná technologie LED / LCD poskytnout.
  • Vysoký světelný výkon které pojmou HDR a vnitřní i venkovní sledování,
  • Kompatibilní s 2D i 3D prohlížení aplikací.
  • Nižší spotřeba energie než technologie LED / LCD a OLED při porovnání ekvivalentní velikosti obrazovky.
  • Lepší prohlížení pro aplikace velkých míst. Aktuální venkovní video displeje, stejně jako v nákupních centrech, arénách a na stadionech, jsou jasné. LED diody použité v těchto displejích však nejsou o moc menší než LED vánoční osvětlení, které používáte doma. Výsledkem je, že po krátkém zobrazení často vidíte strukturu LED obrazovek, která je dráždí. Použitím mnohem menších MicroLED je možné dosáhnout hladšího zážitku ze sledování „TV like“ pro venkovní i velké prostory.
  • MicroLED podporuje konstrukci modulátorů. Televizory, monitory pro PC a video displeje se obvykle vyrábějí pomocí jediného panelu a filmová obrazovka je obvykle z jednoho kusu látky. Displej MicroLED lze však sestavit z menších modulů a vytvořit tak potřebnou velikost obrazovky v několika poměrech stran. To se velmi dobře hodí pro komerční aplikace, jako jsou velké displeje pro digitální značení (jako venkovní obrazovky používané v Las Vegas nebo srovnávací tabulky a video displeje používané v arénách a na stadionech) nebo jako náhrada videoprojektoru / obrazovky v kinech.

Velikosti modulů (aka skříňky) se liší podle výrobce. Jedna velikost modulu, který společnost Samsung používá, je 2,6 x 1,5 x 0,2 stopy.

MicroLED Cons

  • Je obtížné se přizpůsobit pro nositelné, přenosné, menší obrazovky s obrazovkou TV nebo PC pro spotřebitele, které vyžadují vysoké rozlišení.
  • Modulární konstrukce podporuje pouze instalaci na zeď pro aplikace s větší obrazovkou.
  • Velmi drahé výrobní náklady kvůli přesnosti potřebné k umístění MicroLED na podložní povrch.

Jak se používá MicroLED

Displeje MicroLED se většinou používají v komerčních aplikacích, ale spotřebitelům se pomalu stávají dostupnými prostřednictvím speciální objednávky (zatím nemůžete přejít na místní Best Buy nebo si je objednat na Amazonu).

  • Samsung Wall: Společnost Samsung prodává své displeje MicroLED pro firmy (digital signage) i pro domácí použití jako „The Wall“. V závislosti na počtu sestavených modulů (celková velikost obrazovky) si uživatelé mohou prohlížet obrázky v rozlišení 4K nebo 8K. Modulární sestavené velikosti obrazovky pro 4K jsou 75 a 146 palců (4K), 219 palců (6K) a 292 palců (8K).

146palcový nástěnný prototyp MicroLED společnosti Samsung

  • Obrazovka Samsung Cinema: Cinema Screen společnosti Samsung (označovaná také jako Onyx Screen) využívá moduly MicroLED k sestavování velkoplošných obrazovek požadovaných kiny, čímž eliminuje potřebu tradičního nastavení projektoru / plátna. Cinema Screen je jasnější, dokáže zobrazit vyšší rozlišení a je kompatibilní s 3D. Kina byla instalována do vybraných kin v Jižní Koreji, Číně, Thajsku, Švýcarsku – a nyní v USA

3D kino Samsung Onyx MicroLED

  • Sony CLEDIS: CLEDIS znamená (Crystal VEDENÝ integrovaný System nebo Struktura). Společnost Sony implementuje svou variantu MicroLED především v aplikacích pro digitální značení, ale stejně jako Samsung podporuje její použití v domácím prostředí. Navrhované velikosti obrazovky jsou 146, 182 a 219 palců.

Domácí verze Sony CLEDIS Crystal LED

Společnost LG také předvedla technologii obrazovky microLED pro obchodní a komerční aplikace.

Ukázka LG MicroLED Video Display

Sečteno a podtrženo

MicroLED je příslibem budoucnosti video displejů. Poskytuje dlouhou životnost bez vypalování, vysoký světelný výkon, není vyžadován žádný systém podsvícení a každý pixel lze zapnout a vypnout, což umožňuje zobrazení absolutní černé. Tyto funkce překonávají omezení technologie OLED i LCD zobrazování videa. Podpora modulární konstrukce je také praktická, protože menší moduly se snadněji vyrábějí a dodávají a lze je snadno sestavit a vytvořit tak velkou obrazovku. Nevýhodou je, že MicroLED je v současné době omezen na velkoplošné aplikace. I když jsou již mikroskopické, současné pixely MicroLED nejsou dostatečně malé, aby poskytovaly rozlišení 4K u malých a středních velikostí obrazovek televizorů a monitorů PC, ale společnost Samsung uvádí na trh 75palcovou úhlopříčku obrazovky pro domácí použití, která dokáže zobrazovat obrázky v rozlišení 4K. Větší obrazovky mohou zobrazovat rozlišení 8K nebo vyšší v závislosti na počtu použitých modulů. Apple také vyvíjí společné úsilí o začlenění MicroLED do přenosných a nositelných zařízení, jako jsou mobilní telefony a chytré hodinky. Zmenšení velikosti pixelů MicroLED tak, aby zařízení s menší obrazovkou dokázaly zobrazit viditelný obraz, zatímco nákladově efektivní hromadná výroba malých obrazovek je však rozhodně výzvou. Pokud Apple uspěje, můžete vidět, že MicroLED vzkvétá napříč všemi aplikacemi o velikosti obrazovky a nahrazuje technologie OLED i LCD. Stejně jako u většiny nových technologií jsou výrobní náklady vysoké, takže produkty MicroLED jsou velmi drahé (ceny nejsou obvykle poskytovány veřejně), ale budou cenově dostupnější, jakmile se k nim přidá více společností a inovují a zákazníci nakupují.