Na každém počítači nebo mobilním zařízení je nainstalován operační systém (OS). Windows, OS X (nyní macOS), Unix, Linux, Android a iOS jsou všechny operační systémy. Ať už jde o notebook, stolní počítač, smartphone, tablet nebo chytré hodinky, operační systémy slouží jako grafické softwarové překryvy pro ovládání interního hardwaru zařízení. Rozdíl mezi OS odráží různé potřeby a účely zařízení. Například mobilní operační systémy jako Android a iOS jsou speciálně navrženy pro napájení chytrých telefonů, tabletů a nositelných zařízení.
Co dělá mobilní operační systém?
Většina mobilních operačních systémů je grafickým zobrazením tlačítek, ikon, oken a dlaždic, kterých se můžete dotknout nebo s nimiž můžete provádět různé úkoly. Tato vizuální architektura je páteří operačního systému. Bez operačního systému by zařízení představovalo řadu příkazových příkazů a nevyzpytatelného počítačového kódu. Mobilní operační systém spravuje hardware a umožňuje smartphonům, tabletům a nositelným zařízením spouštět aplikace a další programy uživatelsky přívětivým způsobem. Mobilní operační systém také spravuje mobilní multimediální funkce, mobilní a internetové připojení, ovládací prvky dotykové obrazovky, připojení Bluetooth, navigaci GPS, fotoaparáty, rozpoznávání řeči a další. Většina operačních systémů není zaměnitelná. Například pokud máte telefon Samsung, na kterém běží operační systém Android, nemůžete jej použít ke spuštění Apple iOS, což je operační systém používaný ke spouštění iPhonů, iPadů a iPodů Touch.
Upgrady na mobilní zařízení
Když mluvíte o upgradu smartphonu nebo jiného mobilního zařízení, jedná se opravdu o upgrade jeho operačního systému. Generují se pravidelné upgrady, které zlepšují možnosti zařízení a odstraňují chyby zabezpečení. Je vhodné nechat všechna svá mobilní zařízení upgradovat na nejnovější verzi.