Skip to content

Co je multitasking ve smartphonech?

16 de Červen de 2021
129223342 56a9d1fa3df78cf772aace05

Operační systém s více úkoly může spouštět více než jeden program nebo aplikaci současně. K tomu musí OS pilně řídit, jak se s instrukcemi a procesy zachází v mikroprocesoru a jak se jejich data ukládají do hlavní paměti. Na smartphonech iPhone a Android existuje multitasking, ale nefunguje to stejně jako na počítačích.

Multitasking ve smartphonech

Aplikace v chytrých telefonech, které běží na pozadí, nemusí vždy nutně zobrazovat multitasking. Mohou být ve skutečnosti ve třech stavech: běh, pozastavení (spánek) nebo zavření. Když je aplikace v běžícím stavu, je v popředí a používáte ji nebo s ní pracujete. Když je aplikace spuštěna, funguje víceméně jako aplikace v počítačích, tj. Její instrukce provádí procesor, protože spotřebovává místo v paměti. Pokud se jedná o síťovou aplikaci, může přijímat a odesílat data. Aplikace na smartphonech jsou většinou v pozastaveném (spánkovém) stavu. To znamená, že jsou zmrazené tam, kde jste je nechali; aplikace se již neprovádí v procesoru a místo, které zabírá, je v paměti. V tomto případě jsou data uložená v paměti dočasně uložena na sekundárním úložišti (karta SD nebo rozšířená paměť telefonu – obdobně jako pevný disk v počítači). Když aplikaci znovu spustíte, vrátí vás na místo, kde jste přestali, přeplánuje pokyny, které má procesor provést, a přivede zpět hibernační data ze sekundárního úložiště do hlavní paměti.

Multitasking a výdrž baterie

Spící aplikace nespotřebovává energii ani paměť procesoru, nepřijímá žádné připojení a nespotřebovává žádnou další energii z baterie. To je důvod, proč většina aplikací pro smartphony přijímá režim spánku, zatímco je žádána o spuštění na pozadí; šetří energii baterie. Aplikace, které vyžadují stálé připojení, jako jsou aplikace VoIP, by však měly být udržovány v provozním stavu, který vybíjí baterii. Je to proto, že pokud jsou odeslány do režimu spánku, budou spojení odmítnuta, volání budou odmítnuta a volající budou upozorněni, že příjemce je nedosažitelný. Některé aplikace musí běžet na pozadí a provádět skutečný multitasking, například hudební aplikace, aplikace související s polohou, aplikace související se sítí, aplikace nabízející oznámení a zejména aplikace VoIP.

Multitasking v zařízeních iPhone a iPad

Začalo to v iOS s verzí 4. Spuštěnou aplikaci můžete opustit a přepnutím na aplikaci na pozadí přejdete zpět na domovskou obrazovku. Všimněte si zde, že se liší od zavření aplikace. Pokud chcete pokračovat s aplikací na pozadí, můžete použít Přepínač aplikací, dvojitým stisknutím tlačítka Domů. Tím se soustředí na řadu ikon aplikací, které se aktuálně používají, zatímco se rozostří hlavní nabídka. Ikony, které se zobrazí, jsou ty, „které zůstaly otevřené“. Poté můžete přejetím přejít celým seznamem a vybrat kterýkoli z nich. iOS také používá push oznámení, která přijímají signály ze serverů k probuzení aplikací běžících na pozadí. Aplikace přijímající oznámení push nemohou úplně přejít do režimu spánku, protože potřebují zůstat ve spuštěném stavu, aby mohly přijímat příchozí zprávy. Pomocí dlouhého stisknutí můžete zvolit „zabíjení“ aplikací na pozadí.

Multitasking v systému Android

Ve verzích Androidu před Ice Cream Sandwich 4.0 se stisknutím tlačítka Domů zobrazí spuštěná aplikace na pozadí a dlouhým stisknutím tlačítka Domů se zobrazí seznam naposledy použitých aplikací. Ice Cream Sandwich 4.0 trochu změnil věci. Existuje prominentní seznam nedávných aplikací, který vám dává dojem ze správy aplikací, ale není tomu tak. Ne všechny aplikace z posledního seznamu jsou spuštěny – některé spí a jiné jsou již zavřené. Klepnutí a výběr jedné aplikace v seznamu se může objevit z již spuštěného stavu, nebo se může probudit ze spánkového stavu, nebo aplikaci načíst znovu.

Aplikace určené pro multitasking

Některé aplikace jsou navrženy pro práci v prostředí multitaskingu. Příkladem je Skype pro iOS, který má nové funkce pro zpracování upozornění a zachování aktivní aktivity na pozadí při minimální spotřebě baterie. Skype je aplikace VoIP, která umožňuje hlasové a videohovory, a proto musí zůstat vždy aktivní, aby byl uživatel lepší. Funguje to podobně jako váš mobilní telefon, který vždy kontroluje signály z příchozích hovorů a textových zpráv. Někteří uživatelé chtějí na svých zařízeních zakázat multitasking, pravděpodobně proto, že zjistili, že aplikace běžící na pozadí zpomalují jejich stroje a snižují výdrž baterie. To je možné, ale operační systémy ve skutečnosti neposkytují snadné možnosti. U iOS to může dokonce vyžadovat útěk z vězení telefonu.